Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμψηφισμός παλαιοτέρων πρόστιμων


Recommended Posts

Γεια σας συνάδελφοι. Έχω στα χεριά μου μια έκθεση αυτοψίας της πολεοδομίας του 1984 η όποια βεβαιώνει κάποιες αυθαιρεσίες καθώς επίσης και το διπλότυπο είσπραξης για το πρόστιμο το όποιο έχει καταβληθεί το 1986 και είναι για παράδειγμα 100.00 δρχ. χρειάζομαι κάτι άλλο για να γίνει συμψηφισμός? Ο συμψηφισμός γίνετε αυτόματα στο σύστημα ανάλογο με το τι ποσό προστίμου θα δηλώσω εγώ ότι έχει πληρωθεί? Ή πληρώνετε κανονικά το πρόστιμο του 4014 και μετά διεκδικώ τα παλαιοτέρα πρόστιμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο συμψηφισμός γίνεται αυτόματα στο σύστημα Τα πληρωμένα τα αφαιρεί μόνο του από τα τρέχοντα πρόστιμα και σου δείχνει τα υπόλοιπα τα οποία θα πρέπει να πληρώσεις και τέρμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο συμψηφισμός γίνεται αυτόματα στο σύστημα Τα πληρωμένα τα αφαιρεί μόνο του από τα τρέχοντα πρόστιμα και σου δείχνει τα υπόλοιπα τα οποία θα πρέπει να πληρώσεις και τέρμα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Άρα υποθέτω τα μετατρέπω εγώ από δραχμές σε ευρώ και τα βάζω στο σύστημα. Επίσης μήπως γνωρίζεις αν πρέπει να έχω συγκεκριμένα έγγραφα που με κατοχυρώνουν για αυτό; Ας πούμε το διπλότυπο είσπραξης που έχω στο όποιο φαίνεται το ποσό (σε δραχμές) με καλύπτει;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να εχεις δηλωση του ιδιοκτητη για τα προστιμα προς συμψηφισμό, το αποδεικτικο που πληρωθηκε το προστιμο, και να τσεκάρεις οτι το προστιμο αφορά την παραβαση του τακτοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το προηγούμενο ερώτημα για να σταματήσουν να τρέχουν πρόστιμα στην πολεοδομία αφού γίνει η υπαγωγή στο νόμο 4014 θα πρέπει να ενημερωθεί με κάποιο τρόπο η Πολεοδομία. Σωστά? Γνωρίζει κανείς τη διαδικασία?

Έχω και εγώ στα χέρια μου έκθεση αυτοψίας της Πολεοδομίας στην οποία πραγματικά δε βγάζω άκρη. Ίσως να έχουν γίνει και λάθη. Τώρα πρέπει να πάω με την έκθεση αυτή ασχέτως εαν είναι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε και αυτό το θέμα,,, υπάρχουν αρκετές απαντήσεις

http://www.michanikos.gr/topic/27298-%CE%AD%CE%BA%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%B1%CF%82/

Edited by mixanikos710
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ενας πελατης μου εχει πληρωσει συμφωνα με την εκθεση της πολεοδομιας μεχρι στιγμης ενα Χ ποσο χρηματων για την υπερβαση καθ υψος της σκεπης του..

 

επειδη εχει δημιουργησει κατοικια απο κατω, το προστιμο που θα πληρωσει ειναι μονο το παραβολο, 2000 ευρω..τα υπολοιπα εχουν πληρωθει..

 

 

εγω τι θα εισαγω ακριβως στο συστημα εκει που λεει για παλαιοτερα προστιμα. Ποτε τα εισαγω αυτα; στην αρχικη υποβολη;

μηπως πρεπει να παρω και χαρτι απο την εφορια;; γτ το χαρτι της πολεοδομιας που φαινονται τα ποσα που εχει πληρωσει μεχρι στιγμης μου φαινεται πολυ προχειρο..

Link to comment
Share on other sites

ενας πελατης μου εχει πληρωσει συμφωνα με την εκθεση της πολεοδομιας μεχρι στιγμης ενα Χ ποσο χρηματων για την υπερβαση καθ υψος της σκεπης του..

 

επειδη εχει δημιουργησει κατοικια απο κατω, το προστιμο που θα πληρωσει ειναι μονο το παραβολο, 2000 ευρω..τα υπολοιπα εχουν πληρωθει..

 

 

εγω τι θα εισαγω ακριβως στο συστημα εκει που λεει για παλαιοτερα προστιμα. Ποτε τα εισαγω αυτα; στην αρχικη υποβολη;

μηπως πρεπει να παρω και χαρτι απο την εφορια;; γτ το χαρτι της πολεοδομιας που φαινονται τα ποσα που εχει πληρωσει μεχρι στιγμης μου φαινεται πολυ προχειρο..

 

όταν θα επιλέξεις εφάπαξ πληρωμή ή δόσεις θα περάσεις και τα πρόστιμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.