Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμψηφισμός παλαιοτέρων πρόστιμων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τότε ....έπαιξε κι ...έχασε (αν δεν έχει εξοφλήσει με τον 3843).

Η' ....έπαιξε και ,,,κέρδισε (αν έχει περαιώσει με τον 3843).

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόλαβε και μπήκε, έχει καλώς....

Αν δεν πρόλαβε, πέρασε και δεν τον είδε.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω μία απορία:

Έχω αναλάβει 2 αυθαίρετα για τα οποία έχουν πληρωθεί κάποιες δόσεις με τον 3843/10 και τα οποία θέλουν οι ιδιοκτήτες να τα βάλουμε στον 4014 γιατί βγαίνει μικρότερο το πρόστιμο. Ωστόσο σκέφτομαι να τους βάλω στο νέο νόμο κατευθείαν όταν ψηφιστεί. Γίνεται αυτό ή πρέπει πρώτα να τους βάλω στον 4014 και μετά να μπουν στο νέο νόμο? Πως είναι το σωστό?

To λέω επειδή προηγουμένος είπε Συνάδελφος σε κοπέλα να μην βάλει τα ακίνητα στο 4014!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα

Χρειάζομαι τα “φώτα” σας

Έχω εντάξει στον Ν.4014 αυθαίρετη κατοικία χωρίς Ο.Α. και έχω συμψηφίσει όσα πρόστιμα πληρώθηκαν μετά από καταγγελία το ’88.

Το πρόστιμο του 4014 εξοφλείται με δόσεις από το Δεκέμβριο του ’11.

Η εφορία όμως απειλεί με κατασχέσεις και η Πολεοδομία Αρναίας αρνείται να προσκομίσει στην εφορία βεβαίωση ένταξης αν δεν εξοφληθεί το πρόστιμο του 4014. Έτσι ο πελάτης μου αναγκάστηκε τους τελευταίους 10 μήνες, να καταβάλλει μηνιαία κάποιο ποσό στην εφορία, ώστε να σταματήσουν οι κατασχέσεις.

Αυτά τα ποσά μπορώ να τα συμψηφίσω στα “παλιότερα πρόστιμα”, εφόσον είναι τρέχουσες πληρωμές και όχι παλαιότερες;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζονται ορισμένες διευκρινήσεις ακόμα.

Ποιά ποσά λες?

Πληρωμένες δόσεις του Ν4014, δεν σου δίνει καταρχήν η πολεοδομία βεβαίωση ένταξεις, εσύ τη δίνεις.

Απο εκεί και ύστερα τι ζητάς, βεβαιωμένες δόσεις που πληρώθηκαν του Ν4014, να τις εντάξεις κάπου σαν βεβαιωμένες πληρωμές?

Link to comment
Share on other sites

 

Χρειάζονται ορισμένες διευκρινήσεις ακόμα.

Ποιά ποσά λες?

Πληρωμένες δόσεις του Ν4014, δεν σου δίνει καταρχήν η πολεοδομία βεβαίωση ένταξεις, εσύ τη δίνεις.

Απο εκεί και ύστερα τι ζητάς, βεβαιωμένες δόσεις που πληρώθηκαν του Ν4014, να τις εντάξεις κάπου σαν βεβαιωμένες πληρωμές?

Ζητάω αν μπορώ να περάσω συμπληρωματικά στον Ν4014 στην κατηγορία "πληρωμή παλαιότερων προστίμων" τις πρόσφατες δόσεις που πληρώνει τους τελευταίους 10 μήνες στην Εφορία.

Παλαιότερα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης που πλήρωσε μέχρι το '96, τα έχω ήδη περάσει  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.