Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επανακαταμέτρηση τ.μ. από Δήμους, με τη διαδικασία της αεροφωτογράφησης


ΙΑΣΟΝΑΣ

Recommended Posts

Διαβάζω ότι και άλλοι δήμοι προχωράνε σε ανάλογες ενέργειες. Π.χ. δήμος Άρτας, βέβαια μιλάει για καλύτερη οργάνωση των υπηρεσιων της. Σιγουρα αυτό είναι ενα πολυ σημαντικο εργαλείο στα χερια των δήμων, αλλά με τοσα κενα στους νόμους οι πληροφορίες που προκύπτουν μπορεί να χρησιμοποιηθούν κατα το δοκούν, βλέπε εισπρακτικά και μόνο. Ζητω το χάος!

Απ'το διαδυκτιακό περιοδικό της ΚΕΔΚΕ:

 

http://www.localit.gr/?p=5697

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

George78

για το θέμα περί ΤΑΠ και δημοτικών τελών έχεις δίκιο, δυστυχώς όμως σε αρκετές περιπτωσεις δεν έχουν δηλωθει σωστά

 

επιπλέον για τα Δημοτικά τέλη ο κάθε Δήμος ορίζει δικές του κατηγορίες (κατοικία, καταστηματα, αποθήκες, θεσεις σταθμευσης , γραφεία, κοινοχρηστοι χώροι κλπ) ανάλογα με το όσα λείπουν από το ταμείο

 

ε, εδώ είναι που αγανακτούμε !!!!

 

 

αυτά έχουν ξαναγίνει με λάθη στην οφθαλμοαποτύπωση έως και 100%

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, κατ' αρχήν ο δήμαρχος Ζακυνθίων ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ στην ουσία του θέματος κι ΟΧΙ στην διαδικασία.

Κι ως μόνιμος κάτοικος στο νησί, εξηγούμαι :

1. Αυτοί που διαμαρτύρονται είναι οι περισσότεροι με επιφάνειες 2-5-10.000 τ.μ. και δηλώνουν ελάχιστα, π.χ. 200 ή 500...

2. Συχνά ρευματοδοτούνται με...ΟΙΚΙΑΚΟ ρεύμα τεράστιοι επαγγελματικοί χώροι...

3. Η ανάθεση έγινε ουσιαστικά για να μην καταρεύσει οικονομικά ο δήμος. Γι αυτό κι ΌΛΑ έγιναν στο πόδι ή με το μάτι (sic). Μην εκπλήσεσθε, δεν υπερβάλλω...

4. Η ανάθεση έγινα με ...διάσπαση του έργου σε δύο των 30.000 ευρώ. Το έργο δεν είναι "εργο" αλλά...υπηρεσία... Μην ρωτάτε άλλα...

5. Χρησιμοποιήθηκε η βάση δεδομένων της ΔΕΗ απο ιδιώτες. Αλλο θέμα κι αυτό. Ερωτήματα για το ΑΝ τα προσωπικά δεδομένα ενός νησιου΄, αντιγράφηκαν σε 10 λεπτά σε εναν (μόνο;;;) σκληρό δίσκο, για οποιαδήποτε χρήση μπορεί να φαντασθεί ο οποιοσδήποτε...

6. Ο ανάδοχος, αντί να υπολογίζει τις ΚΑΘΑΡΕΣ επιφάνειες των κτιρίων, προσθέτει ημιϋπαίθριους, εξώστες (τα μπαλκόνια), το "βροντάλε" (δηλ. την προεξοχή της στέγης στο πάνω τελείωμα του κτιρίου) κλπ !!! Εστω κι αν το 1975 που ίσχυσε ο νόμος, δεν υπήρχε έννοια ημιϋπαίθριου...

7. Αντιδρούν κατά του δημάρχου, όχι όμως κατά του ανθρώπου έκανε τα λάθη, του τεχνικού, του επιστήμονα, που παραβαίνει την κοινή λογική.

8. Εισαγγελέας για αυτεπάγγελτη δίωξη ή έρευνα προκαταρτική έστω, ΔΕΝ υπάρχει... Αυτός/οί ποτέ δεν αντιδρούν, δεν ακούνε, δεν διαβάζουν...

9. Εξαναγκάζουν ηλικιωμένους ανθρώπους, με ταξί και στην ουρά για ώρες, για να μετακινηθούν στην πολεοδομία, η οποια μεταφέρθηκε με ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ εντολή του δημάρχου στο χωριό !!!! Ενα χρόνο τώρα, κανείς δεν εχει ουσιαστικά αντιδράσει. Ούτε υπουργείο, ούτε περιφέρεια, ούτε δικαιοσύνη. Τέτοιο μπάχαλο, τέτοια αυθαιρεσία...

10. Εκτός αυτών, είναι και πιθανόν στο μέλλον, να προσμετρηθούν οι λάθος αυτές επιφάνειες (προσοχή : όχι σε όλες τις περιπτώσεις) στο ΕΤΑΚ, στα "χαράτσια" κι οπουδήποτε αποφασίσει ο εκάστοτε Γερμανός τοποτηρητής στην κατεχόμενη πατρίδα μας...

11. Οι βίλες στους οικισμούς, στις εκτός σχεδίου περιοχές, έχουν τιμολόγιο χαμηλώτερο απο αυτό της πόλης κατά 20% !!! Και για τα αντίστοιχα στο βουνό, ανεξάρτητα απο επιφάνεια, υπάρχει μείωση κατά 40 % !!!

12. Βέβαια, σε πολλές περιπτώσεις ο φόρος μειώθηκε σημαντικά, π.χ. για τα καταστήματα της πόλης και για τις κατοικίες της πόλης. Αλλά αυτό για πόσο χρόνο;;;

13. Το θέμα είναι πολιτικό κατ' αρχήν και κατέληξε σε τεχνικό! Συνάδελφοί μας μετρούν με "το μάτι" κι εφαρμόζουν "προφορικές εντολές" αντί για τον ισχύοντα νομο...

Μη με ρωτήστε παραπάνω... Απλά εδώ ζούμε στον ΜΟΝΑΔΙΚΟ τόπο, που η πρωτεύουσα του νομού ΔΕΝ εχει πολεοδομία !!!! Πηγαίνουμε στο χωριό!!!

Αν κάποιος απο εσας εχει δυνατότητα, ας θέσει το τελευταίο αυτό ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ προβλημα σε κεντρικό επίπεδο (Αθήνα), διότι για εμας τους απλούς θνητούς, όλες "οι πόρτες" είναι (φυσικά και πάντοτε) κλειστές.

Αυτά συνοπτικά.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

13. Το θέμα είναι πολιτικό κατ' αρχήν και κατέληξε σε τεχνικό! Συνάδελφοί μας μετρούν με "το μάτι" κι εφαρμόζουν "προφορικές εντολές" αντί για τον ισχύοντα νομο...

 

Ευχαριστώ.

 

 

Μάλλον "ματι" βαφτίζεις την φωτογραμμετρία υποθέτω.

 

Σχετικά με την χρέωση, Η κΑΘΑΡΗ δομημένη επιφάνεια δεν είναι αυτή που ορίζει τα ΔΤέλη. Υπάρχουν άλλοι δήμοι που χρεώνουν επιπροσθετα των επιφανειών, πισίνες, ποσοστά επί των οικοπέδων, με συντελεστές. Δηλαδή ένας αχταρμάς. Απλά πιστέυω ότι εσείς οι ζακυνθινοί πάθατε ένα "σοκ & δέος" από το απότομο της αλλαγής.

 

Σχετικά με την πολεοδομία σας πάντως ακόμα και πρίν δεν είχε και το καλύτερο όνομα...

Edited by George78
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον "ματι" βαφτίζεις την φωτογραμμετρία υποθέτω.

 

Σχετικά με την χρέωση, Η κΑΘΑΡΗ δομημένη επιφάνεια δεν είναι αυτή που ορίζει τα ΔΤέλη. Υπάρχουν άλλοι δήμοι που χρεώνουν επιπροσθετα των επιφανειών, πισίνες, ποσοστά επί των οικοπέδων, με συντελεστές. Δηλαδή ένας αχταρμάς. Απλά πιστέυω ότι εσείς οι ζακυνθινοί πάθατε ένα "σοκ & δέος" από το απότομο της αλλαγής.

 

Σχετικά με την πολεοδομία σας πάντως ακόμα και πρίν δεν είχε και το καλύτερο όνομα...

 

<<με το μάτι>> δεν εννοώ επιστημονικές μεθόδους, αλλά κυριολεκτώ. Ακούγεται ως ανέκδοτο κι όντως είναι. Υπήρξε ομολογία-δημόσια αναφορά του δημάρχου για ανάλογη εφαρμογή στον "παλαιό" δήμο του.

 

<<σοκ και δέος>> όντως πάθαμε και δεν είναι η πρώτη φορά : ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ μεταφορα πολεοδομίας έχετε ακούσει; απο την πόλη στο χωριό!!! Αν κι άλλα ο "Καλλικρατικός" νόμος ορίζει, δηλ. οτι <<...η κεντρική υπηρεσία είναι στην εδρα του νομού...>>.

 

Σε οτι αφορά <<...το όνομα...>> την εδω πολεοδομίας, όντως ήταν αίσχιστη. Πολιτικές οι εντολές κι η κάλυψη, αλλά και άμεσο "όφελος" κάποιων υπαλλήλων... Μιλάμε για τρελλές καταστάσεις ... Ονειρικές... Κι όποιος ήταν "εκτός" του συστήματος, ξετιναζόταν... Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι τον έμμεσο λόγο μου :) Η νέα προϊσταμένη είναι "καθαρή", δεν έχει εμπλακεί. ¨Ομως τα 20 χρόνια που είμαι εγω εδώ, άστα... Χάλια, αίσχος...

 

Τώρα, πως θα "ανοίξουμε" το θέμα της πολεοδομίας στο χωριό;;;; Είμαστε κι εδώ πρωτοπόροι (φευ)! Και κανείς δεν αντιδρά...!!!

 

Χρόνια πολλά γι αύριο : 25 Μάρτη :))

Link to comment
Share on other sites

Αν ενοοείς "μάτι" κάποια προηγούμενη - και όχι την πρόσφατη - επανακαταμέτρηση, μάλλον θα εννοείς αυτό που έκαναν και άλλοι δήμοι παλαιότερα (έβαζαν προέδρους μαζί με κανα υπάληλλο του δήμου - ίσως και μόνο το 1ο) και έβαζαν τ.μ στο περίπου!!!! Αυτό δεν ίσχυε μόνο στη ζάκυνθο. Τώρα με τους Καλλικρατικόυς Δήμους, πρέπει να ΕΝΟΠΟΙΗΘΟΥΝ όλες η πολιτικές σε μία ενιαία, αυτή του ΝΕΟΥ Δήμου.! Και εδώ βγαίνουν τα άπλυτα. (Π.χ. Εμαθα ότι ο Λαγανας είχε ~3,5 φορές χαμηλότερη ΤΙΜΗ ανά τ.μ. από ότι ένα ξενοδοχείο ή κουρείο στην πόλη της Ζακύνθου!!!!) κλπ κλπ. Εκεί άραγε γιατί δεν έλεγε κανείς τίποτα; ή έλεγε;

Αρα ΟΧΙ μονο η Ζάκυνθος, αλλά και όλοι οι Δήμοι, πρέπει να ΕΝΟΠΟΙΗΣΟΥΝ τις χρεώσεις και την πολιτική για τα Δ.Τ εξομαλύνοντας αδικίες στην χρέωση όσο γίνεται βέβαια (π.χ. επειδή ανέφερες βίλες κλπ, ο νόμος δεν προβλέπει παλαιότητα, αντικειμενκή αξία κλπ στα ΔΤ). Σκέψου λοιπόν ότι προκειμένου να το κάνει αυτό πρέπει να ξέρει ΠΟΣΑ ειναι ΣΥΝΟΛΙΚΑ

 

Σχετικά με την Πολεοδομία, δεν καταλαβαίνω, τι σχέση έχει η μεταφορά μίας υπηρεσίας σε ένα άλλο κτίριο με την αποδοτικότητά της; είναι πιο νέο κτίριο; απέχει περισσότερο από 15 λεπτά με αυτοκίνητο από την πόλη; Δηλαδή τοσο σημαντιικό και κακό ειναι να μεταφερθεί μία υπηρεσία;;; μήπως ξεβόλεψε συμφέροντα; παραμάγαζα; ράφια με "ελλείψεις" κλπ;;;;

 

Προσωπικά ως αθηναίος όπου η μέση απόσταση είναι 1ώρα από υπηρεσία σε υπηρεσία, δε συμμερίζομαι ότι είναι Θέμα για να το "θίγουν" οι συνάδελφοι! Συγνώμη αλλά, στην Όμορφη Ζάκυνθο είσαι, δε θα είσαι και στη μέση της Πανεπιστημίου κολλημένος!

 

Χρόνια πολλά Φιλε μου και ψυχραιμία. Ας απολάυσουμε τις παρελάσεις!

 

(αν γίνουν!)

Edited by George78
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι κακό έχει η πρακτική που εφάρμοσε ο ΟΤΑ της Ζακύνθου για την εξακρύβωση ακραίων εσφαλμένων δηλώσεων τ.μ. που έβγαζαν μάτι Αν αυτό γίνεται για να συνετιστούν καποιοι πολίτες με παραβατική συμπεριφορά , ώστε να επανέλθουν στο δρόμο της νομιμότητας δηλώνοντας πιο κοντά στην πραγματικότητα τα τ.μ. τους τι το κακό εμπεριέχει η πράξη του δημάρχου. Εγώ το βλέπω θετικό και θα το προτείνω και στα δικά μου μέρη με την χρήση των υπάρχοντων δυνατοτήτων όπως ορθοφωτοχαρτών κτηματολογίου ή google earth , αν και οι αποκλίσεις εδώ δεν είναι μεγάλες από την μέχρι τώρα εμπειρία μου στην καταμέτρηση , αλλά σίγουρα θα λειτουργούσε αποτρεπτικά και θα εμφάνιζε τα έστω και λίγα κακώς κείμενα .

Όσο για την πολεοδομία σε χωριό , τι το κακό έχουν τα χωριά ειδικά αν αυτό μειώνει τα έξοδα λειτουργίας της πολεοδομίας αφού πιθανά υποθέτω δεν θα έχει ενοίκια Εγώ αν αυτό είχε σαν άμεση συνέπεια την μείωση των λειτουργικών εξόδων του δημοσίου , ακόμα και στην κορυφή του βουνού θα την έκανα Και αυτό έχω προτείνει και για την δική μου περιοχή όπου υπάρχουν δημόσια κτήρια σε οικισμούς γύρω από την πόλη μου που δεν χρησιμοποιούνται κυρίως παλαιά σχολεία

Ευτυχώς τουλάχιστον για την στέγαση ενός δημοτικού σχολείου στην περιοχή μου πραγματοποιήθηκε η παραπάνω λογική και αξιοποιήθηκε παλαιό εγκατελειμένο σχολικό συγκρότημα σε παρακείμενο χωριό , παρά την αντίδραση κάποιων πολιτών Και το οποίο αν ποτέ αποφασήσουν να κάνουν κάποτε δημοτικό σχολείο στην πόλη μου καθώς από την ίδρυση του Ελληνικού κρατους , όλα τα δημοτικά σχολεία στην περιοχή μου προέρχονται από ιδιωτική πρωτοβουλία ευεργετών ή των κατοίκων των χωριών., θα χρησιμοποιηθεί για στέγαση δημόσιων υπηρεσιών.

Καιρός συνάδελφοι να ξαναγυρίσουν πολλά πράγματα στα χωριά και όχι μόνο οι υπηρεσίες Από τα χωριά ξεκίνησαν τα πάντα σε αυτήν την πατρίδα μας Των Ελλήνων οι κοινότητες φτιάχνουν άλλον γαλαξία ....

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

. Εγώ το βλέπω θετικό και θα το προτείνω και στα δικά μου μέρη με την χρήση των υπάρχοντων δυνατοτήτων όπως ορθοφωτοχαρτών κτηματολογίου ή google earth , αν και οι αποκλίσεις εδώ δεν είναι μεγάλες από την μέχρι τώρα εμπειρία μου στην καταμέτρηση , αλλά σίγουρα θα λειτουργούσε αποτρεπτικά και θα εμφάνιζε τα έστω και λίγα κακώς κείμενα .

....

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε όλα. Μόνο σου επισημαίνω ότι διάβασα στην Καθημερινή της Κυριακής την προηγούμενη εβδομάδα ότι έγινε φωτογραμμετρική λήψη 20cm το καλοκαίρι που μας πέρασε, και πάνω σε αυτή 3d απόδοση,

 

Μην ξεχνάς οτι πέραν της ακρίβειας, για να γίνει τέτοια δουλειά χρειάζεται ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΗ κατάσταση!

 

Γενικά είμαι υπέρ του να εφαρμόζεται η επιστήμη του Μηχανικού επί της ουσίας! άντε γιατί εχουμε γίνει διεκπεραιωτές, και "δηλωσάκηδες"

 

Χαλάμε όλη μέρα στις υπηρεσίες και νομίζουμε ότι δουλεύουμε (δε φταίμε βέβαια 100% εμείς για αυτό)!!!!

Edited by George78
Link to comment
Share on other sites

Τα πολλά λόγια σε τίποτα δεν οφελούν, αν δεν συνοδεύονται απο την ουσία.

Και ουσία είναι η τήρηση του νόμου για την έδρα της πολεοδομίας. Ας διαβάστε και λίγο τον νόμο...

Τα περί <<...της Πανεπιστημίου...>> είναι άσχετα κι αποπροσανατολιστικά του προβλήματος. Ημουν κι εγώ εκεί κ διάλεξα να "αφήσω" <<την Πανεπιστημίου>> σε σένα συνάδελφε, διαλέγοντας ήρεμη επαρχιώτικη ζωή, αν μου το επιτρέπεις... Και βλεπω πως δεν μου το επιτρέπεις...

Αν ένας "οίκος" δεν πάει καλά, δεν αλλάζεις "οίκο" αλλά το "περιεχόμενο", συνάδελφε... Αλλοίμονο αν φταίνε τα ντουβάρια...

Τέλος, σε θέματα που άπτονται της εφαρμογής του νόμου, καλό είναι να μην λέει ο καθείς την γνώμη του, περί εφαρμογής του ή όχι. Δεν έχουμε τέτοια περιθώρια εμείς οι μηχανικοί... Αν η συζήτηση είναι τύπου καφενείου ή έχει άλλη σκόπευση, κακώς μετέχω, κακώς απάντησα.

Τέλος, η μισή αλήθεια, είναι ψέμα... Δηλ. μάθε πρώτα τί ακριβώς συμβαίνει εκεί μακρυά σε ενα νησί και μετά ευχαρίστως τοποθετήσου.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και πρέπει να εφαρμόζεται ο Νόμος! Συμφωνούμε και σου ζητώ συγνώμη αν "ακούστηκα" διαφορετικά. Απλά, προσπαθώ να κατανοήσω το μέγεθος του προβλήματος που μπορεί να δημιουργήσει μια μετεστέγαση μιας Πολεοδομίας (ή να λύσει πιθανόν προβλήματα).

 

Ομοίως δε νομίζω ότι είμαι σε θέση να σου επιτρέψω ή να σου απαγορέψω οτιδήποτε (αλίμονο). Τέλος, δε νομίζω ότι έχω υποβαθμίσει με κανέναν τρόπο την "κουβέντα".

 

Να σε ρωτήσω κάτι, καθώς δεν το γνωρίζω ειλικρινά: Η Ζάκυνθος ηταν Νομός, τώρα είναι και Ενιαίος Δήμος και ταυτόχρονα Περιφερειακή Ενότητα. Η περιφερειακή Ενότητα λοιπόν υποχρεούται να έχει στην εδρα της την Πολεοδομία;

 

Όπως είπε και ο GEORGE MICHEAL, αν με αυτόν τον τρόπο εξοικονομούνται χρήματα, και οι συνθήκες είναι καλύτερες, ποιο ειναι το ουσιαστικό πρόβλημα, πέραν του νομικού;

 

Χρόνια Πολλά

Edited by George78
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.