Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι ειναι καλύτερο: ηλεκτρικός λέβητας, Pellets ή Lpg?


djchris

Recommended Posts

Η εξίσωση του φόρου στο πετρέλαιο αναγράφεται στο μνημόνιο.

Η κατάργηση του νυχτερινού τιμολογίου που αναγράφεται; Το σχέδιο αναφέρει "απελευθέρωση της αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας". Που το διαβάσατε να το δώ κι εγώ; Μην ακούσω για εφημερίδες και χαζοεκπομπες γιατι πως και πώς περιμένω να μου απαντήσουν ΜΙΑ φορα στα μυνήματα που τους στέλνω....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

!!!!!

 

Μα καλά, είναι δυνατόν να καταργήσουνε το νυχτερινό ρεύμα;;;;;;;;

 

Πρώτη φορά το βλέπω αυτό και με βρίσκεις σε κατάσταση "σοκ"!

 

Σου τόνισα ότι δεν πρόκειται ούτε για πάνελ ούτε για ιόντα, γιατί όλοι οι πελάτες μας ρωτάνε εάν "είναι εκείνοι οι ρώσσικοι λέβητες με τα ιόντα"!!

 

Έτσι υπέθεσα ότι εκεί το πήγες κι εσύ.

 

Πάντως εάν είχα μικρό εξοχικό σπίτι, δεν θα έβαζα ηλεκτρολέβητα αλλά μια ξυλοσομπίτσα να ζεστάνω 1-2 χώρους και πάπαλα.

 

Ούτως η άλλως, εάν ένα σπίτι μείνει κρύο για καιρό, αργεί να πάρει επιθυμητή θερμοκρασία, οπότε θα το έριχνα στο ξύλο που είναι, μάλλον, το πιο οικονομικό (υπό προϋποθέσεις).

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης ολόκληρου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Για να μην σας πανικοβάλλω άσκοπα, δεν έχει ψηφιστεί ούτε έχει αποφασιστεί τίποτα ούτε θα δείτε δημοσιευμένο κάτι ακόμα, όμως από τα τεράστια χρέη που έχει η ΔΕΗ κρίνω ότι θα το δούμε σύντομα να έρχεται και όντως όπως λες φίλε Θανάση, θα προκαλέσει ΣΟΚ σε πολύ κόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Πάνο.

 

Μιας και έχεις ασχοληθείς ιδιαίτερα με τα πέλλετ, απ όσο έχω καταλάβει, θα ήθελα να μου πεις τη γνώμη σου για το πόσους τόνους πέλλετ καταναλώνει ετησίως ένας μέσος καυστήρας πέλλετ, εάν έχεις κάποια μελέτη στα χέρια σου.

 

Έχει σχέση με μια πολύ συγκεκριμένη μελέτη που προσπαθώ να κάνω με μία μηχανικό, πάντως με πρόχειρους υπολογισμούς (μέχρι τώρα), έχουμε καταλήξει πως το πέλλετ είναι κάπως πιο οικονομικό από το ρεύμα (όχι κάποια ιδιαίτερη οικονομία), χωρίς να υπολογίσουμε τα έξοδα ενός καυστήρα πέλλετ η ενός ηλεκτρικού λέβητα (για τους υπόλοιπους λέβητες δεν υπολογίζεται κάτι τέτοιο, εφ όσον υπάρχουν ήδη), όπου ο καυστήρας πέλλετ είναι σαφώς πιο ακριβώς, όπως επίσης δεν υπολογίσαμε τα έξοδα της (πιθανότερης) μετατροπής του μονοφασικού ρεύματος σε τριφασικό, που έχει επίσης κάποια έξοδα που δεν τα λες λίγα.

 

Κάποια στιγμή, όποτε πειστώ ότι έχουμε προχωρήσει αρκετά τη μελέτη και τα στοιχεία θα είναι "ανταγωνιστικά", κοινώς αντικειμενικά, ως προς το επίπεδο του φόρουμ, ίσως δημοσιοποιήσω τον πινακα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει σχέση με μια πολύ συγκεκριμένη μελέτη που προσπαθώ να κάνω με μία μηχανικό, πάντως με πρόχειρους υπολογισμούς (μέχρι τώρα), έχουμε καταλήξει πως το πέλλετ είναι κάπως πιο οικονομικό από το ρεύμα (όχι κάποια ιδιαίτερη οικονομία), χωρίς να υπολογίσουμε τα έξοδα ενός καυστήρα πέλλετ η ενός ηλεκτρικού λέβητα

 

Άντε να τα πάρουμε από την αρχή...

Θερμογόνος δύναμη καλού pellεt περίπου στις 5kwh. Mε βαθμό απόδοσης 85% η απόδοσή βγαίνει 4.2kwh ανα κιλό πέλλετ

Δηλαδή 1 κιλό πέλλετ που κοστίζει σήμερα 30 λεπτά (βαριά βαριά) μπορεί να μας αποδώσει 4,2kwh. http://www.hellenice...s_Bioenergy.pdf

Στον ηλεκτρικό λέβητα αν δεχτούμε απόδοση 100% οι 4.2kwh σε μια λογική οικιακή κατανάλωση κοστίζουν 4,2*0,14=0,588 λεπτά.

 

Είναι ή δεν είναι τα μισά λεφτά;

Τι υπολογίζετε εκεί με την μηχανικό σου;

 

Αν κάποιος θέλει να επιχειρηματολογήσει κατά των πελλετ θα μπορούσε να πει ότι έχουν βαβούρα.

Θα μπορούσε να πει ότι η ποιότητα τους είναι αμφίβολη.

Θα μπορούσε να πει ότι ίσως κάποια στιγμή φορολογηθούν.

Θα μπορούσε να πει κανείς, και θα είχε απόλυτο δίκαιο, ότι έτσι όπως αλλάζει η τιμή του είναι τελείως αναξιόπιστο για να μπορέσει κανείς να επενδύσει σε αυτό με ασφάλεια... Φέτος ξεκίνησε με τιμή στα 20 λεπτά/κιλό και υπήρξαν περιπτώσεις που υπερεβει τα 30.

Αλλά όχι ότι σήμερα είναι ελάχιστα πιο φτηνό απο το ρεύμα....

Edited by aithilenio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ομοίως με πυρηνόξυλο:

Απόδοση 3100-3200 kcal/kg ή αλλιώς 3,66kWh/kg πυρηνόξυλου

Τιμή: 150 ευρώ/1000κιλά (και πολλά βάζω. Τιμή αγοράς γύρω στα 100 ευρώ το πολύ, συν μεταφορικά)

Δηλαδή 0,15 ευρώ ανά 3,66*0,80=3kWh

Eνώ το ρεύμα έχει 0,15 ευρώ ανά kWh

 

Τριπλάσιο κόστος κιλοβατώρας ηλεκτρικού ρεύματος σε σχέση με τα κουκούτσια των ελιών δεν θα το έλεγα

κάπως πιο οικονομικό από το ρεύμα (όχι κάποια ιδιαίτερη οικονομία)

 

Θανάση μήπως πρέπει να κοιτάξετε ξανά τις πράξεις σας....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι υπέρ του Πέλλετ.

 

Στην Ιταλία που γνωρίζω από πρώτο χέρι το χρησιμοποιούν εδώ και κάτι χρόνια ως βασική πηγή θέρμανσης και αναφέρομαι σε περιοχές λιγότερο γνωστές σε εμάς (ως τουρίστες) που δεν έχουν φυσικό αέριο.

Αν υπάρχει χώρος για να μπεί και αυτόματο σύστημα τροφοδοσίας ούτε καν θα σκεφτόμουν κάτι άλλο.

 

Και επειδή πολλοί αναφέρονται στην βαβούρα της τροφοδοσίας έχω να πω ως νοικοκυρά και ως μηχανικός ότι δεν συγκρίνεται με την βρώμα και την φασαρία του να κουβαλάς ξύλα για το ενεργειακό τζάκι μέσα στο σπίτι.

 

Επίσης συζητιόταν για εργοστάσιο κατασκευής πέλλετ στα Μέγαρα. Δεν έχει προχωρήσει προς το παρόν όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ημερών δεν το έχουμε προχωρήσει, το πέλλετ μας βγαίνει κάπου 15% πιο οικονομικό, στα μισά του πετρελαίου λίγο πολύ, εάν το δεις καθαρά οικονομικά, το πέλλετ συμφέρει, εάν έχεις το χώρο κλπ κλπ για να βάλεις λέβητα πέλλετ και αποθηκευτικό χώρο και εάν δεν σε ενοχλεί η βαβούρα, που λες κι εσύ.

 

Τα θέματα γύρω από τα πέλλετ τα έχεις προσεγγίσει σωστά και δεν υπάρχει κάτι παραπάνω να σχολιάσω, πάντως το πιο οικονομικό και μακράν μάλιστα μας βγαίνει το ξύλο, εφ όσον υπάρχει η δυνατότητα χρησιμοποίησής του και "σωστός" τρόπος προμήθειάς του.

 

Σε ένα καλά μονωμένο σπίτι πάντως όπου γίνεται σωστή χρήση του ρεύματος με εκμετάλλευση του οικονομικού ρεύματος, η τιμή είναι διαφορετική.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Τι θα κάνω με σένα φίλε Θανάση....

Κακός μπελάς με βρήκες....Χαριτολογώ :smile:

Ακου φίλε μου....

Πουλάς ηλεκτρικούς λέβητες....

Μόλις πριν απο λίγο έγραψα ένα άλλο ποστ σε ένα άλλο φόρουμ που θα σε κάνει να χαρείς...

Δεν ξέρω αν στο είπα αλλά έχω τοποθετήσει ηλεκτρικούς λέβητες και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία....

Είχα όμως δίπλα μου μηχανικό με ................

Μελετήσαμε τα πάντα...

Τις απώλειες τις ροές το χρονοθερμοστατη-αντισταθμηση με επίδραση έτσι ώστε να εκμεταλλευτούμε το νυχτερινό ρεύμα και την θερμοχωρητικότητα των δομικών στοιχείων αλλά και των επίπλων σαν θερμοσυσσωρευτές. Πήραμε μέτρα προστασίας υπερθέρμανσης τις ώρες του νυχτερινου ρεύματος σε χώρους που συνήθος βρίσκονται οι ένοικοι ....

Το πρόβλημα μου με σενα είναι ότι μπήκες σε ένα ειδικευμένο χώρο δίνοντας την εντύπωση ότι θες... μια να διαφημίσεις ενα προϊόν... μια να δυσφημίσεις άλλο, τσουβαλιάζοντας τους μηχανικούς και δεν μου αρέσει καθόλου γιατί η τεκμηρίωση σου δείχνει ημιμάθεια.

Εγώ αν γνωρίζω κάποια πράγματα πάνω στην θέρμανση το οφείλω σε κάποιους μηχανικούς στα φόρουμ και στα 4 χρόνια που έστρωσα κώλο και μελέτησα. Για αυτό....Αντι να με κοιτάς με ένα μάτι δέξου αυτά που σου λέω σαν συμβουλή.

 

Διάβασε τι έγραψα για τους ηλεκτρικούς λέβητες αλλού σε ερώτημα αν συμφέρουν σε σχέση με το πετρέλαιο.

 

Για το ρεύμα γνωρίζουμε την τιμή της kWh για μία λογική οικιακή κατανάλωση.

Αυτή είναι περίπου 0,14€/kWh .

 

Για το πετρέλαιο μια εγκατάσταση με συνολικό βαθμό απόδοσης 80% η kWh μας έρχεται με τιμή πετρελαίου 1€/λίτρο στα 0,125€/kWh

 

Ενώ με τιμή πετρελαίου 1,4/λίτρο η kWh θα μας κοστίζει (αν δεν αλλάξει το τιμολόγιο της ΔΕΗ) 0,175€

 

Συμπέρασμα για τον φετινό χειμώνα...

Μπορούμε να πούμε ότι το πετρέλαιο ήταν ελαφρά πιο φτηνό από το ρεύμα αλλά προϋπέθετε εγκατάσταση καλοσυντηρημένη και καλοφτιαγμένη με σχετικά καλό συνολικό βαθμό απόδοσης. Σπάνιο σε πολυκατοικίες.

 

Για του χρόνου αν υποθέσουμε ότι η ΔΕΗ δεν ακριβύνει αλλά το πετρέλαιο θέρμανση εξισωθεί με αυτό του πετρελάιου κίνησης τότε το ρεύμα θα έρχεται σαφώς φτηνότερο.

Αν αυτό συνδυαστεί και με νυχτερινό ρεύμα και ο χρήστη το λειτουργήσει έξυπνα τότε το όφελος θα είναι σχετικά μεγάλο σε σχεση με το πετρέλαιο....

 

Ολα αυτα όμως, αν αν αν αν αν αν αν .........και αν.icon_smile.gif

 

Και τέλος επειδή ο υπολογισμός του κόστους της kWh από το τιμολόγιο της ΔΕΗ δεν είναι και τόσο εύκολο πράγμα αγαπητός μηχανολόγος έφτιαξε ενα πρόγραμμα που μπορεί να την υπολογίζει.

Ζήτησα την άδεια του να δώσω το λίνκ και εδώ.

http://www.gvarv.gr/private/DEH_Calcs.exe

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.