Μετάβαση στο περιεχόμενο

Etabs - Μοντελοποίηση, ανάλυση


achrysov

Recommended Posts

Το συμπεραίνω από αποτελέσματα αντίστοιχων πειραμάτων στο SAP πως θα είναι παράλληλα. Το άλλο που λες είναι όντως σε σειρά. θενκς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας,

 

Θέλω να ρωτήσω το εξής : σε περίπτωση που πραγματοποιηθεί ισοδύναμη στατική ανάλυση στο ETABS (ή το SAP2000) σε μία κατασκευή από φέρουσα τοιχοποιία (δηλαδή, με επιφανειακά πεπερασμένα στοιχεία) και χωρίς την ύπαρξη διαφραγμάτων, που ακριβώς ασκεί τις σεισμικές φορτίσεις το πρόγραμμα, ποιες μάζες λαμβάνει υπόψη και τι κατανομή κάνει ;

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που περιγάφεις η μάζα είναι κατανεμημένη όπως την έχεις εφαρμόσει στο μοντέλο, δηλαδή καθ' ύψος της τοιχοποιίας και στο επίπεδο των πλακών. Όπου δηλαδή βρίσκει το πρόγραμμα φορτία τα οποία πρέπει να λάβει υπόψη στη δρώσα μάζα (mass source) εφαρμόζει και δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

... και χωρίς την ύπαρξη διαφραγμάτων, που ακριβώς ασκεί τις σεισμικές φορτίσεις το πρόγραμμα, ποιες μάζες λαμβάνει υπόψη και τι κατανομή κάνει ;

 

Δεν μίλησα για πλάκες (διαφράγματα) ! Είπα για την περίπτωση όπου ζητάω από το πρόγραμμα να εφαρμόσει ισοδύναμη στατική, σε κτίριο με Φέρουσα Τοιχοποιία (shell στοιχεία) χωρίς ενδιάμεσα διαφράγματα (λόγου χάρη ξύλινες δοκούς ή και τίποτα).

Link to comment
Share on other sites

Κανείς έτσι ;

 

Υ.Γ. Παρεπιπτόντως, έστειλα παράλληλα email και στη CSI Hellas και κανείς δεν μου απάντησε (σημειώνω ότι είμαι νόμιμος χρήστης της απλής έκδοσης).

 

Έλεγα να στείλω και στους Αμερικάνους (επισημαίνοντας την χαρακτηριστική αδιαφορία της CSI Hellas), θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Μα υφίσταται ισοδύναμη στατική χωρίς διαφραγματική λειτουργία ?

 

Αφού βάζεις μία δύναμη στο κέντρο μάζας ....Εάν δεν έχεις διάφραγμα τότε η δύναμη αυτή θα προκαλέσει μεγάλη ένταση τοπικά και όχι στο σύνολο της κατασκευής.

 

Για την κατανομή τι να σου πω...Λογικά κάθε κόμβος παίρνει το 1/4 της μάζας του shell element.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν υφίσταται το ξέρω. Αυτό που θέλω να δω τι ακριβώς κάνει το πρόγραμμα, τη στιγμή που εκτελεί ισοδύναμη στατική ΧΩΡΙΣ διάφραγμα (γιατί ότι κάτι κάνει, αυτό είναι βέβαιο - εδώ δίνει και αποτελέσματα).

 

(Και διάφραγμα να είχα, από τη στιγμή που έχω Φέρουσα Τοιχοποιία, τι κατανομή ακολουθείται ; Μάζα 1/2 τοιχοποιίας από πάνω και 1/2 από κάτω ; Κάτι άλλο ; Αυτά είναι τα ερωτήματα στα οποία η τεχνική υποστήριξη δεν απαντάει ...)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

νομιζω οτι τα φορτια που εφαρμοζει το προγραμμα ειναι πανω στους κομβους των πεπερασμενων (αναλογα και με τι διακριτοποιηση εχεις βαλει)

 

ωστοσο επιρρεαζει το που μπαινει το φορτιο αναλογα με το τι επιλογη εχεις κανει απο το μενου για τις μαζες

 

αν πχ επιλεξεις να μπουν σε story level τοτε εχεις ισως προβλημα

 

αν το αφησει κενο αυτο και του πεις οτι θες lateral mass νομιζω οτι ολα καλα

 

επισης δεν θυμαμαι αλλα νομιζω οτι δεν μπορεις να τα δεις αυτα τα φορτια απο το μενου show loads εν αντιθεση των φορτιων (μαζων) που προερχονται απο γραμμικα η σημειακα

 

με αλλα λογια τα φορτια που προερχονται απο επιφανειες εχει ζητημα και δεν τα εμφανιζει

 

παρολαυτα νομιζω οτι κανοντας ενα απλο παραδειγμα (σε 2 στυλους με επιφανειακο αναμεσα τους) και βαζοντας 3-4 καθ υψος επιφανειακα θα δεις απο το διαγραμμα τεμνουσων των στυλων το που μεταφερει απο τα επιφανειακα στο στυλο και θα δεις οτι ολα οκ

τους στυλους βαλτους με δικο σου υλικο χωρις μαζα και ελαχιστη διατομη (Ι,Α=0,0001) να μην επηρεαζουν

και τα επιφανεια σαν τοιχο οπως θα το βαζες

 

αληθεια πως τον βαζεις τον τοιχο???

Link to comment
Share on other sites

αν το αφησει κενο αυτο και του πεις οτι θες lateral mass νομιζω οτι ολα καλα

 

επισης δεν θυμαμαι αλλα νομιζω οτι δεν μπορεις να τα δεις αυτα τα φορτια απο το μενου show loads εν αντιθεση των φορτιων (μαζων) που προερχονται απο γραμμικα η σημειακα

 

Καλησπέρα,

 

Όχι, δεν έχει πρόβλημα, αρκεί να απενεργοποιήσεις όπως είπες, την επιλογή να τα βάλει στα story levels και επίσης, να τρέξεις το μοντέλο. Αν το τρέξεις και επιλέξεις είτε το Εx, είτε το Ey, τότε θα δεις ότι πράγματι τα μοιράζει στους κόμβους (είτε έχοντας ορίσει τριγωνική, είτε ορθογωνική κατανομή).

 

αληθεια πως τον βαζεις τον τοιχο???

 

Τι εννοείς ; Σαν shell element, ορίζοντας τις ιδιότητες υλικού (Material properties) και τις ιδιότητες διατομής (Wall/Slab/Deck Section) - δεν ξέρω αν αυτό ακριβώς ρωτάς (αναφέρομαι σε φέρουσα τοιχοποιία φυσικά, π.χ. λιθοδομή).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι συγνωμη ηταν πολυ γενικη ερωτηση

 

εννοουσα αν "πειραζεις" τους συντελεστες αναλυψης ροπης των elements (απο γενικο μενου) m11 m22 m12 ??

(οπως αντιστοιχα τους "πειραζεις" στα στοιχεια απο ΩΣ για να προσομοιωσεις τις ρηγματομενες διατομες)

 

δεδομενο οτι ο τοιχος δουλευει διατμητικα και οχι καμπτικα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.