Μετάβαση στο περιεχόμενο

Etabs - Μοντελοποίηση, ανάλυση


achrysov

Recommended Posts

Εγώ έχω μπλεχτεί πάντως. Τρέχω έναν σκέτο πρόβολο πακτομένο στη βάση του με μία μάζα 10Tons στην κορυφή. Επιλέγω ενεργούς βαθμούς ελευθερίας μόνο ux και uy στην κορυφή.

 

Φτιάχνω ένα res. case με το φάσμα του ΕΑΚ μόνο κατά u1 και ένα res. case μόνο κατά u2. Δεν μπλέκω δηλαδή διαφορετικές διευθύνσεις. Όταν το τρέχω και κοιτάω τέμνουσα βάσης για το res. case u1 η τέμνουσα βάσης δεν είναι ίση με Sa * m. Αυτό συμβαίνει επειδή παίρνει το μοντέλο σαν διβάθμιο και το m δεν είναι το 100% της μάζας αλλά το 90% περίπου ανάλογα το συντελεστή συμμετοχής της πρώτης ιδιομορφής.

Για να το πω αλλιώς...Από ότι καταλαβαίνω το etabs δεν ελέγχει την κατασκευή με ιδιομορφική ανάλυση σε κάθε διέυθυση ξεχωριστά αλλά δημιουργεί ένα μικτό τρισδιάστατο μοντέλο ακαμψίας ν*μ όπου ν οι κόμβοι και μ οι βαθμοί ελευθερίας ανά κόμβο! Στην συνέχεια κάνει ιδιομορφική ανάλυση και βρίσκει εντατικά μεγέθη. Δηλαδή κάνει ιδιομορφική ανάλυση σε όλες τις διευθύνσεις μαζί και όχι σε κάθε μία ξεχωριστά!

 

Είναι σωστό αυτό? Δηλαδή τρέχω έναν πρόβολο με σεισμό μόνο κατά Χ και μου βγάζει τέμνουσα και κατά Υ...! Είναι σωστό να γίνεται ιδιομορφική ανάλυση σε 3 διευθύνσεις?

 

Νομίζω οτι τα ελληνικά προγράμματα (της πιάτσας που λέμε) τρέχουν την κατασκευή σε κάθε διεύθυνση ξεχωριστά. Φτιάχνουν δηλαδή μητρώο ακαμψίας Κχ , Κy τ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

τώρα αυτό που λες νικ δεν το χα τσεκάρει να σου πω την αλήθεια. Θέλει ψάξιμο, αλλά νομίζω πως το πιο ακριβές είναι να κάνει ιδιομορφική ανάλυση συνολικά, γιατί έτσι πιάνει τις ιδιαιτερότητες της γεωμετρίας του φορέα.

Τώρα για τα ελληνικά προγράμματα θα κοιτάξω τι γράφει το στερεοστατικά αλλά δεν νομίζω να λεει και τίποτα το μανουάλι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την ισοδύναμη στατική ανάλυση την βάζετε με το define staic load cases -> type(quake) , auto lateral load (user coeffisient) ?

 

Οι συντελεστές C και K που ζητάει τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καταρχάς,

 

Ισοδύναμη στατική, ναι, όπως το λες. Αν έχεις αγορασμένο το πρόγραμμα, τότε θα σου έχουν δώσει και το αρχείο Default το οποίο περιέχει τους σεισμούς κατά ΕΑΚ (για τις αντίστοιχες κατηγορίες Α, Β, Γ, Δ).

 

K = συντελεστής για το είδος της κατανομής (τριγωνική ή ορθογωνική).

C=ΒSC=Base Shear Coefficient=συντελεστής τέμνουσας βάσης σχεδιασμού=αδιάστατο νούμερο=ο λόγος τέμνουσας βάσης προς το βάρος του κτηρίου.

 

Edit : Σόρρυ, τώρα το συνειδητοποίησα (παραλήρημα), κεκτημένη ταχύτητα. Ξέχασα να αναφέρω ότι σε ό,τι αφορά τη δυναμική .. "Αν έχεις αγορασμένο το πρόγραμμα, τότε θα σου έχουν δώσει και το αρχείο Default το οποίο περιέχει τους σεισμούς κατά ΕΑΚ (για τις αντίστοιχες κατηγορίες Α, Β, Γ, Δ)."

 

Εdit2 : για περισσότερα σχετικά με την ισοδύναμη στατική, βλέπε και εδώ : http://www.csihellas.gr/images/stories/File/texnikes%20odigies%20b/technote5.pdf

Link to comment
Share on other sites

Μα nik οι ιδιομορφες προλυπτουν ανεξαρτητως διευθυνσεως και προφανως για διεγερση μονο κατα χ αν το κτιριο δεν ειναι συμμετρικο ειναι λογικο να εμφανιστει καταπονηση και κατα y...τωρα στον προβολο ειναι οντως περιεργο αλλα αν δεσμευες την uy?..δεν ειμαι σιγουρος τι θελεις να κανεις..εξηγησε μου λιγο..

Link to comment
Share on other sites

whatisthis να στο πω αλλιώς.Εάν τρέξεις ένα εντελώς συμμετρικό κουτί με το etabs και δεν μπλεχτείς με δεσμεύσεις κ.τ.λ. τότε αν δεις στα αποτελέσματα σου τέμνουσα βάσης κατά Χ για παράδειγμα, θα δεις οτι δεν είναι ίση με Sa(Tx) * mx αλλά λιγότερη ενώ υπάρχει και τέμνουσα κατά Υ. Δηλαδή γίνεται ιδιομορφική σε όλες τις διευθύνσεις μαζί. Τσέκαρε το να δεις. Το έλεγξα σου λέω με έναν πρόβολο,το πιο απλό παράδειγμα. Mόνο αν δεσμεύσεις όλους τους βαθμούς ελευθερίας εκτός από αυτόν που θες θα έχεις σωστά αποτελέσματα. Αυτό όμως δεν είναι σωστό.

 

Directionless το πρόγραμμα το χρησιμοποιώ στην σχολή σε μεταπτυχιακό.Δεν το έχω αγοράσει. Ουσιαστικά δηλαδή το C είναι το ε που είχαμε στους παλιούς κανονισμούς?

Το Κ αν το πάρω 1 είμαι οκ?τριγωνική κατανομή θέλω.

Link to comment
Share on other sites

nik νομίζω ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις για τον πρόβολο είναι να βάλεις δυνάμη m*α αλλιώς θα κάνει πάντα αυτό που λες. Μην του δώσεις δηλαδή φάσμα σεισμού. Τώρα αν θες να το κάνεις σε πολυόροφο προφανώς κ δεν μπορείς. Εκτός κι αν όπως λες έχεις κουτί συμμετρικό με σίγουρο διάφραγμα (που δεν υπάρχει ποτέ, λέμε τώρα) οπότε θα πρέπει με το χέρι πρώτα να δεις τις δυνάμεις των ορόφων κ μετά να τις βάλεις στο πρόγραμμα. Όσον αφορά τα ελληνικά προγράμματα δεν νομίζω ότι δεν θα βγάλουν τέμνουσα κατά Υ, γιατί εκεί μπαίνουν οι τυχηματικές εκκεντρότητες του ΕΑΚ, οπότε κ πάλι δεν μπορείς να βρεις άκρη. Εκτός κι αν το λύσεις με κανονισμό του 85' (εκεί δεν υπάρχουν τυχ. εκκεντρ.)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γνωρίζει κανείς από που μπορώ να δω στο etabs το βέλος κάμψης των δοκών και την γωνιακή παραμόρφωση κάθε ορόφου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.