Μετάβαση στο περιεχόμενο

Etabs - Μοντελοποίηση, ανάλυση


achrysov

Recommended Posts

Καλημέρα και σόρρυ για την καθυστέρηση (ξεχάστηκα εντελώς),

 

Λοιπόν, δες λίγο στο menu options-> Output Decimal-> Length τι τιμή έχεις, όπως επίσης και στο options -> Dimensions/Tolerances -> Automerge Tolerance.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου,

πηγαίνω στο menu options-> Output Decimal-> Length και έχει την τιμή 4, βάζω 0 αλλά και πάλι το ίδιο φαίνεται δηλ 3999,9999 δεν αλλάζει κάτι, όπως επίσης και στο options -> Dimensions/Tolerances -> Automerge Tolerance έχει την τιμή 2,54 αυτό πρέπει να είναι η μετατροπή από ίντσες σε χιλιοστά (0,1 ίντσα = 2,54 χιλ) .

Μήπως πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είναι από κάποια βλακεία του προγράμματος κα όχι απαραίτητα από κάποια ρύθμιση. Όπως και να έχει, η διαφορά αυτή δεν επηρεάζει πουθενά, οπότε και να το αφήσεις έτσι το μόνο που μπορεί να σου χαλάσει είναι το οπτικό αποτέλεσμα στα τεύχη...

Link to comment
Share on other sites

E τότε δεν πρέπει να βλέπεις ίντσες σε καμμία περίπτωση και σε κανένα σημείο (είτε στο μοντέλο, είτε στις ρυθμίσεις του προγράμματος). Κάτι δεν πάει καλά..

Link to comment
Share on other sites

Στην Response spectrum analysis επιλέγουμε Response spectrum function και ακολούθως φτιάχνουμε την case.

 

Αγνοώντας τα στατικά φορτία και έστω ότι θέλω να ελέγξω για σεισμό Ε1 + 0.3E2 όπου 1 και 2 οι κύριες διευθύνσεις μου.Πως το κάνουμε?

 

Φτιάχνουμε Response spectrum case με συντελεστή 1 στο U1 και συντελεστή 0.3 στο U2

 

ή

 

φτιάχνουμε ένα Response spectrum case 1 με 1 στο U1 άλλο ένα Response spectrum case 2 με 1 στο U2 και φτιάχνω Load Combination με συνδυασμό των δύο με συντελεστή 0.3 στο Response spectrum case 2?

 

Έτρεξα ένα παράδειγμα και η δεύτερη περίπτωση είναι δυσμενέστερη και μου φαίνεται πιο σωστή. Γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τον 2ο τρόπο το κάνω και νομίζω έτσι βολεύει και καλύτερα για την διαχείρηση των combos

Τώρα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βγάζει διαφορετικά αποτελέσματα, δεν το έχω ελέγξει ποτέ, κανονικά δεν θα επρεπε, νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις το help στο πρώτο παίρνει το άθροισμα των τετραγώνων των εντατικών μεγεθών που προκύπτουν από την ιδιομορφική ανάλυση για κάθε διεύθυνση και προκύπτει ένα τελικό εντατικό μέγεθος (σε ποια διεύθυνση δεν ξέρω!). Κάτι τέτοιο κατάλαβα. Πάντως και εγώ το 2ο λέω και νομίζω ότι αυτό εφαρμόζεται και στα ελληνικά προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.