Μετάβαση στο περιεχόμενο

Etabs - Μοντελοποίηση, ανάλυση


achrysov

Recommended Posts

Οσον αφορά την εντολή του etabs δεν ξερω για να σου απαντησω...Πάντως αν στην πραγματικότητα δεν παταει η πλακα ανω στις δοκούς αυτές αφού είναι σε άλλο επίπεδο πώς περιμένεις να μεταφερθούν εκεί φορτία??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Έχω κατασκευάσει ένα μοντέλο στο etabs και μου βγάζει κάποιες διαδοκίδες να αστοχούν.Οι διαδοκίδες αυτές έχουν πάνω τους σύμμικτες πλάκες χωρίς ωστόσο να έχει κάνει ο μελετητής έλεγχο συμμίκτου κτηρίου. Η πλάκα εξασφαλίζει έναντι πλευρικού λυγισμού τις διαδοκίδες. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω πως μπορω να μειώσω το μήκος λυγισμού και σε τι ποσοστο ώστε να μην τις βγάζει να ατοχούν?

Link to comment
Share on other sites

τι σημαίνει συμμικτες πλάκες; αν εννοείς πως το deck είναι συμμικτο τότε θα πρέπει να τις ελέγξεις ξεχωριστά τις διαδοκίδες ως συμμικτη διατομή σύμφωνα με τον κανονισμό. Από την άλλη το μήκος λυγισμού εξαρτάται από τη γεωμετρία και το μοντέλο.

Εσύ δηλ. ξανακάνεις μελέτη άλλου;

Αν δεν θες να το πάρεις ως συμμικτο τότε όχι δεν εξασφαλίζεται αφού δεν υπάρχει καμία σύνδεση μεταξύ τους

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά κάνω μελέτη ήδη υπάρχοντος για την διπλωματική μου. Ο μελετητής παρόλο που δεν έκανε μελέτη σύμμικτου αλλά μόνο steel frame design θεώρησε ότι οι διαδοκίδες είναι εξασφαλισμένες έναντι πλευρικού λυγισμού λόγω της ύπαρξης του σύμμικτου δαπέδου. Επομένως πως μπορώ να επέμβω εγώ στο πρόγραμμα για να μήν μου το εμφανίζει ότι ατοχεί έναντι πλευρικού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, κάνοντας τη διπλωματική μου στην μελέτη ενός μεταλλικού κτηρίου με το etabs διαπίστωσα πως η συνεισφορά της θερμοκρασιακής μεταβολής στην ροπή περί τον 3-3 για μη σεισμικούς συνδυασμούς είναι σημαντική.Αναφέρω πως έχω πάρει θερμοκρασιακή μεταβολή 20 C. Είναι λογικό κάτι τέτοιο ή μήπως κάτι δεν έχει επιλεχθεί σωστά στο πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα επιμήκες κτίριο η θερμοκρασιακή μεταβολή μπορεί να είναι σημαντική. Παίζει ρόλο και που έχεις βάλει τους συνδέσμους δυσκαμψίας. Αν είναι στα άκρα τότε καταπονούνται περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεία είναι πως οι σύνδεσμοι είναι όντως στα άκρα. Αυτή είναι λύση που έχει δώσει ο μελετητής. Παρατηρώ βέβαια πως βάζοντας ως έδραση άρθρωσεις αντί για πακτώσεις και αρθρωτή σύνδεση δοκών με υποστυλώματα η επιρροή αυτή μειώνεται ωστόσο εξακολουθεί να είναι υψηλή.Σκεφτείται μια ποσοστιαία μεταβολή της ροπής λόγω ύπαρξης ΘΜ της τάξης του 40% .Το κτήριο είναι 36*36μ περίπου

Link to comment
Share on other sites

Evan εχω πάθει πλάκα.Δεν μπορει η θερμοκρασιακή μεταβολή να επηρεάζει τόσο πολύ την κατασκευή. Οπότε τι να κάνω? Να βγάλω εντελώς τη θερμοκρασιακή μεταβολή? Να μειώσω τη θερμοκρασιακή μεταβολή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.