Μετάβαση στο περιεχόμενο

Etabs - Μοντελοποίηση, ανάλυση


achrysov

Recommended Posts

οκ απλώς υποψιάζομαι ότι στο παράδειγμα του προβόλου όταν λύνει κατά π.χ. Χ , λαμβάνει υπόψη την 1η και 3η ιδιομορφή (τη δεύτερη την αγνοεί). Αντίστοιχα όταν λύνει κατά Υ παίρνει 2η και 3η (την 1η την αγνοεί). Η ένταση δηλαδή στην άλλη διεύθυνση προέρχεται από την 3η στροφική ιδιομορφή κάθε φορά. Αυτό ήθελα να επιβεβαιώσω.

 

Εάν ισχύει αυτό όμως τότε στην περίπτωση που λύνουμε μία κατασκευή χωρίς shell elements και απλά κατανείμουμε τα φορτία στις δοκούς (οπότε απουσιάζει η μαζική ροπή αδράνειας Im) δεν θα έχουμε μεγάλη απόκλιση στα αποτελέσματα της ιδιομορφικής ανάλυσης σε σχέση με την χρήση shell element?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να απουσιάζει η Im αλλά θα υπάρχει η στρεπτική ιδιομορφή (είτε παρουσία διαφράγματος είτε όχι - χωρικό μοντέλο). Βεβαίως αποκλίσεις θα υπάρξουν λόγω ανακατανομής της ακαμψίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το etabs έχω την εντύπωση ότι όταν κάνει steel design, όλους τους συντελεστές καμπτοστρεπτικού λυγισμού τους παίρνει πάντα ίσους με την μονάδα. Π.χ τoυς συντελεστές K , C1 είτε λύσουμε ένα αμφιαρθρωτό είτε ένα αμφίπακτο δοκάρι τους έχει πάντα ίσους με μονάδα.

 

Δηλαδή στο etabs πρέπει να πειράζουμε όλους τους συντελεστές από μόνοι μας στα μέλη του φορέα μας πριν κάνουμε design ?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται, και στα υπ/τα τους αλλάζει ανάλογα με τις στάθμες που αυτά κόβουν, ενώ στα ζευκτά ανάλογα με τις τεγίδες που συνδέονται αλλά πάντα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορεί κάποιος να μου πει πως να οπλίσω επιφανειακά πεπερασμένα στοιχεία? Έχω το ETABS οπότε αν κάποιος μπορεί να μου πει σύμφωνα με το συμβολισμό τάσεων του ETABS θα του είμαι υπόχρεος.

Μπορώ να πάρω τις ροπές Μ11, Μ22 και να οπλίσω ως πλάκα? Φαντάζομαι ότι απλουστευμένα ισχύει αλλά ποια είναι η σωστή διαδικασία?

Το etabs δίνει από δυνάμεις F11, F22, F12, M11, M22, M12, V13, V23 (και Fmax/min, Mmax/min, Vmax).

Τάσεις δίνει S11, S22, S12, S13, S23, Smax/min, SmaxV

 

Παρατηρήσεις:

1. Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

2. Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω το Etabs, αλλά σίγουρα οι Μ11 και Μ22 αντιστοιχεί σε Μχ και Μy (δεν ξέρω με ποιά σειρά) και η Μ12 στην Mxy.

 

Παρομοίως τα Fij είναι οι μεμβρανικές δυνάμεις.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις καλύτερη αναζήτηση. Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί (το θυμάμαι γιατί είχα απαντήσει εγώ). Αναφέρονται αναλυτικότατα στο Analysis Reference της CSI, που αντιστοιχεί τι.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Μήπως γνωρίζει κανείς στην περίπτωση που έχω διαφορετικό μήκος καμπτικού και στρεμπτοκαμτικού λυγισμού πως το λαμβάνω υπόψη μου στο etabs;

 

ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ;;;;;

 

Παρατήρηση: Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το etabs έχω την εντύπωση ότι όταν κάνει steel design, όλους τους συντελεστές καμπτοστρεπτικού λυγισμού τους παίρνει πάντα ίσους με την μονάδα. Π.χ τoυς συντελεστές K , C1 είτε λύσουμε ένα αμφιαρθρωτό είτε ένα αμφίπακτο δοκάρι τους έχει πάντα ίσους με μονάδα.

 

Δηλαδή στο etabs πρέπει να πειράζουμε όλους τους συντελεστές από μόνοι μας στα μέλη του φορέα μας πριν κάνουμε design ?

 

Και πως επεμβαίνουμε σε καθένα ξεχωριστά ρε παιδιά ; Εγώ έχασα τη μπάλα, ψάχνω, ψάχνω και δεν μπορώ να το βρω. Γνωρίζει κανείς ;

 

Σημείωση : Από τη στιγμή που δηλωθούν σωστά για κάθε μεμονωμένο μέλος, είναι σίγουρο ότι κάνει έλεγχο στρεπτοκαμπτικού λυγισμού ; (δηλαδή, βρίσκει σωστά το Mb,Rd ; ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.