Μετάβαση στο περιεχόμενο

Etabs - Μοντελοποίηση, ανάλυση


achrysov

Recommended Posts

Τώρα ξαναείδα το post, το έψαχνα καιρό γιατί με ενδιαφέρει, αλλά μία που άλλαξε το Interface, μία που μετακόμισα, το ξέχασα εντελώς.

 

Μιλώντας για φέρουσα τοιχοποιία (αν κατάλαβα καλά), ο τοίχος δουλεύει διατμητικά για σεισμό κατά την ίδια διεύθυνση με το διαμήκη άξονα του τοιχώματος και καμπτικά για σεισμό κάθετα στο διαμήκη άξονά του (προφανώς με τη μηδενική σχεδόν αντοχή σε κάμψη).

 

Εγώ προσωπικά δεν πειράζω τίποτα και επιλέγω να κάνω έλεγχο επάρκειας με τον αρχικό φορέα (τον αρηγμάτωτο - μοντέλο 0). Εντοπίζω αν οι αστοχίες που παρουσιάζονται (με τον τρόπο που επιλέγει ο καθένας να το κάνει / κριτήριο αστοχίας, σύγκριση τάσεων - κύριων ή μη - κλπ) οφείλονται στο σεισμό π.χ. και εφόσον οφείλονται (πάλι έχοντας πάρει τα ρίσκα μου στον υπολογισμό του σεισμικού συντελεστή και γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι αυτό προφανώς αστοχεί), προχωράω στον ανασχεδιασμό (αν δεν οφείλονται ψάχνεις τι έχει συμβεί από αλλού). Εφαρμόζω μία επέμβαση (μοντέλο 1) έχοντας υπολογίσει με το χέρι ή με κάποιο φύλλο τύπου excel πόσο επηρεάζεται ο αρχικός φορέας (π.χ. βαθύ αρμολόγημα x εκατοστών κ το βαθμό που μεταβάλλεται η θλιπτική κ εφελκυστική αντοχή της τοιχοποιίας, καθώς κ το Ε του υλικού) ξανατρέχω και βλέπω τι γίνεται κ.ο.κ. (πολύ γενικά σου αναφέρω τον τρόπο αντιμετώπισης, όλα κρίνονται κατά περίπτωση).

Edited by Directionless
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Είμαι σε πολύ αρχικό στάδιο χρήσης του etabs και θέλω να ρωτήσω πως αλλάζουμε τα labels σε στύλους και δοκούς? Δηλαδή πως αλλάζουμε την αρίθμηση που έχει κάνει αυτόματα το πρόγραμμα μέσω αρχικού καννάβου που έχουμε δώσει? (π.χ. το πρόγραμμα έχει δώσει τυχαία σε ένα στύλο C1 και εγώ θέλω να το κάνω C10)!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας!

Προσπαθώ να προσομοιώσω ένα διατηρητέο κτίριο από φέρουσα τοιχοποιια στο etabs για διπλωματική.

Το πρόβλημα είναι ότι οι τοιχοποιιες (εσωτερικές και εξωτερικές) δεν είναι κάθετες μεταξύ τους, πολλά τμήματα είναι λοξά.

Θα μπορούσα να κάνω τον κάνναβο λοξό? Αν όχι, τι άλλο θα μπορούσα να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

τι άλλο να κάνεις δηλαδή? να είναι λοξοί οι τοίχοι και να τους δείχνεις κάθετους για να τελειώσεις γρήγορα? τι σόι προσομοίωση είναι αυτή?

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

Το πήρες το παληκάρι απ' τα μούτρα.

Μάλλον ρωτάει αν μπορεί να ορίσει λοξό κάνναβο στο ΕΤABS και όχι μόνο κάθετους μεταξύ τους άξονες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να ορίσεις στο ETABS λοξούς άξονας από την επιλογή κυλινδρικών συντεταγμένων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά έχω άλλη μία ερώτηση για το etabs.

Πώς μπορώ να εισάγω σύνθετη διατομή; Την έχω σχεδιάσει στο autocad αλλά θέλω να την περάσω μέσα στο etabs

και να μου βγάλει απευθείας τα χαρακτηριστικά της. Ξέρω ότι γίνεται αλλά δεν μπορώ να βρω πώς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.