Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαιρεσίες σε δημόσια κτίρια


Recommended Posts

Συνάδελφοι θα ήθελα τη βοήθειά σας για ένα μάλλον ιδιαίτερο θέμα.

Μήπως ξέρει κανένας πως αντιμετωπίζονται οι αυθαιρεσίες σε δημόσια κτίρια?

π.χ. η περίπτωση πρόχειρης κατασκευής που χρησιμοποιείται για κυλικείο στο προαύλιο σχολικού συγκροτήματος?

 

Μπορεί μια τέτοια περίπτωση να τη χειριστεί μηχανικός του Δήμου ή θα πρέπει να απευθυνθεί σε ιδιώτη? και τι ακριβώς ισχύει με τις αμοιβές?

Edited by Ιφιγένεια_17
Link to comment
Share on other sites

χαχα! είπα κι εγώ, μου απάντησαν τόσο άμεσα!!!!

αλλά δεν σε αδικώ για την αυτονόητη απορία, κι εγώ αυτό ρώτησα εξαρχής!

βέβαια δεν νομιμοποιούμε μόνο ότι θα μεταβιβάσουμε...έγιναν καταγγελίες και πρέπει ο Δήμος να το χειριστεί κάπως γιατί δημιουργήθηκε πρόβλημα

Edited by Ιφιγένεια_17
Link to comment
Share on other sites

Τότε , σε σοβαρό επίπεδο , έχουμε δύο θέματα .

Πρώτον πως μπορούμε να έχουμε πρόχειρη κατασκευή όπως αυτή ορίζεται στον 4014 σε σχολικό κτίριο , όπου τα παιδιά κινούνται άναρχα και μάλιστα κυλικείο όπου εκεί θα υπάρχει και συνωστισμός και πίεση επί της πρόχειρης κατασκευής εξ΄αυτού του λόγου ?

 

Αρα σαν πρόχειρη κατασκευή σε τέτοια χρήση , γιά μένα δεν υπάγεται στον νόμο και δεν τακτοποιείται .

 

Δεύτερον , τι εμποδίζει τον Δήμο να την κάνει μόνιμη και ασφαλή και να την νομιμοποιήσει με άδεια . Αν μάλιστα έχει και δική του πολεοδομία είναι εύκολο .

 

Πάντως τακτοποιημένος χώρος σε σχολείο , θα πρέπει να έχει ειδικές προδιαγραφές και ελέγχους .

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση BAS. Κι εγώ ακριβώς αυτό τους απάντησα εξαρχής.

Απλά ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποια ορισμένη διαδικασία τόσο τακτοποίησης όσο και σχετικά με τις αμοιβές σε τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Απόσπασμα από τον Ν.4014 με τις τροποποιήσεις του:

 

20. Οι αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσης σε κτίρια ιδιοκτησίας του δημοσίου, των νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, των Ο.Τ.Α. και της Δ.Ε.Η. Α.Ε. υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος ως εξής : α) για όσες εκτελέστηκαν ή εγκαταστάθηκαν πριν την έναρξη ισχύος του ν.1337/1983 μόνο με την υποβολή των υπό α΄ έως γ΄ δικαιολογητικών της παρ. 2 και χωρίς την υποχρέωση καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου και β) για όσες εκτελέστηκαν ή εγκαταστάθηκαν μετά την έναρξη ισχύος του ν. 1337/1983 με την υποβολή των υπό α΄ έως γ΄ δικαιολογητικών της παρ. 2 και την καταβολή ποσοστού 10 % του ενιαίου ειδικού προστίμου.

(Ν4042/11 50§5) Οι αυθαίρετες κατασκευές που χρησιμοποιούνται ως δημόσια ή δημοτικά σχολεία ή δημόσια ή δημοτικά γυμναστήρια σε κτίρια ιδιοκτησίας του dημοσίου, των νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, των ΟΤΑ και της Ο.Σ.Κ. Α.Ε. υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος μόνο με την υποβολή των υπό α΄ και β΄ δικαιολογητικών της παραγράφου 2.

 

Κατά τα λοιπά ακριβώς ότι, και με τα υπόλοιπα αυθαίρετα....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το σχολείο έχει Ο.Α; Ρωτάω διότι σε πολλούς δήμους όταν επειχήρησαν να μπουν σε ΕΣΠΑ για ενεργειακή αναβάθμιση των σχολικών κτιρίων ανακ΄λυψαν πως πολλά δεν είχαν Ο.Α. Στην Ελλάδα είμαστε τα πάντα γίνονται!

Link to comment
Share on other sites

...

...

Μπορεί μια τέτοια περίπτωση να τη χειριστεί μηχανικός του Δήμου ή θα πρέπει να απευθυνθεί σε ιδιώτη? και τι ακριβώς ισχύει με τις αμοιβές?

 

Δες καλά και αναλυτικά το απόσπασμα που σου παρέθεσε ο ΙΑΣΟΝΑΣ διότι με αυτό θα πας.

Αυτό που εντοπίζω εγώ σαν θέμα που θα πρέπει να σου απαντήσουν οι διοικητικές υπηρεσίες και καλό είναι να τους το ρωτάς έγγραφα για να μη σε πρήξουν είναι τα.

  1. ποιος είναι ο φερόμενος ιδιοκτήτης του ακινήτου, τι ΑΦΜ έχει και ποιος/οι, υπογράφουν ως ιδιοκτησία
  2. στον φερόμενο ιδιοκτήτη υπάρχει μισθωτός μηχανικός με δικαιώματα υπογραφών?

 

Στο πρώτο αν δεν έχεις συγκεκριμένη απάντηση δεν νομίζω πως μπορείς να το υποβάλεις καν στο σύστημα

Στο δεύτερο αν ο φερόμενος ιδιοκτήτης δεν έχει με σχέση εξαρτημένης εργασίας μηχανικό τότε θα πρέπει να το αναθέσει σε άλλο μηχανικό οπότε ότι αμοιβές προκύψουν (υποβολή, αποτύπωση κλπ) δεν απαλλάσσετε.

Διότι άλλο η ιδιοκτησία του κτιριακού συγκροτήματος και άλλο η διοικητική ευθύνη, διαχείριση και μέριμνα που έχει μεταβιβαστεί στους δήμους.

 

Σ αυτό να σου απαντήσουν (με γραπτό πάντα ερώτημα σου) οι νομικές υπηρεσίες, δεν είναι ζήτημα μηχανικού να το λύσει.

 

Αυτά λέει η λογική αλλά το τι ειδικές ρυθμίσεις υπάρξουν σχετικά δεν τις γνωρίζω καν.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πήρε το αυτί μου ότι έχει κατατεθεί διάταξη σε κάποιο νομοσχέδιο στη βουλή, που προβλέπει αυτόματη υπαγωγή όλων των δημόσιων και δημοτικών κτιρίων στις ρυθμίσεις του 4014, ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.

Edited by armenopoulos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.