Μετάβαση στο περιεχόμενο

Mηχανικοί με δικαίωμα να συντάσσουν ΜΠΕ (κατηγορία 27)


Recommended Posts

Όχο δεν υπάρχει νομοθεσία είναι στην ευχέρεια της επιτροπής του ΥΠΕΧΩΔΕ κανείς δεν έχει αναφέρει ποτέ τα κριτήρια αλλά από όσο γνωρίζω έχουν πάρει άτομα που στην σχολή έχουν κάνει ένα (1) μάθημα μόνο σχετικά με περιβάλλον.Επίσης είναι η μόνη κατηγορία που μετράνε και τα μεταπτυχιακά μαθήματα

 

Τώρα κατα πόσο είναι σωστό νομίζω οτι είναι απαράδεκτο ακόμα και αν πάρει μελετητικό 27 ένας ηλεκτρολόγος πχ να υπογράφει ΜΠΕ για λιμενικά ή ορυχείο , αν υπήρχε μια κατηγοριοποίηση να δεχθώ πχ οτι μπορεί ενδεχομένως να κάνει ΜΠΕ πχ για κεραίες κινητής τηλεφωνίας

 

Αυτοί οι προβληματισμοι βέβαια δεν ενδιαφέρουν και κανέναν αφού οι περισσότερες ΜΠΕ που κυκλοφορούν είναι αντεγραμμένες και απαράδεκτες

αφού ακόμα και όπου υπάρχει έλεγχος περιορίζονται στο να είναι "τυπικά " σωστή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ZaXoYs θα συμφωνήσω σε αυτό. Μια αντιγραφή ανούσιων ερωταπαντήσεων, αντί να συντάσσουν μια σοβαρή μελέτη με μακροπρόθεσμες προβλέψεις έχουν ένα πρότυπο και το επαναλαμβάνουν. Κανονικά θα έπρεπε να είναι απο τις πρώτες και σοβαρότερες μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα !ειμαι Xημικος Mηχανικος και μελος TEE 200. Mπορουν οι Xημικοι Mηχανικοι να ασχοληθουν με περιβαλλοντικες μελετες χωρις να εχουν καποιο μεταπτυχιακο στο περιβαλλον;

Αν ναι τι βηματα περιλαμβανει η συνταξη πειβαλλοντικης μελετης;

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω για κατηγορια Β4 έχουν το δικαίωμα, για κατηγορίες Β3, Α2 & Α1 θέλει μελετητικό πτυχίο κατηγορίας 27. (δες στο http://www.ypex-mele.gr για περισσότερες πληροφορίες και τις απαιτήσεις).

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν τα κεφαλαία απαγορεύονται όπότε κάνε επεξεργασάι το ποστ σου .Έπειτα ισχύουν όσα γράφει ο lefterism παραπάνω , για να πάρεις μελετητικό πρέπει να πας στην αρμόδια διεύθυνση του ΥΠΕΧΩΔΕ όταν κλείσεις 4 χρόνια αναλυτική βαθμολογία όπου να προκύπτει οτι έχεις κάνει σχετικα΄μαθήματα με το περιβάλλον (αφού δεν έχεις μάστερ) .Από την εμπειρία μου σου λέω οτι πάιρνουν και με 1-2 μαθήματα εγκυκλοπαιδικά οπότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα

Για αρχή διάβασε την νομοθεσία που περιγράφει τι πρέπει περιέχει κατ'ελάχιστο μια περιβαλλοντική μελέτη

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι μηχανολόγος αυτό που έχω ακούσει είναι οτι πρέπει να έχεις την κατηγορία 27 που αφορά περιβαλλοντικές μελέτες .Το ΥΠΕΧΩΔΕ μπορεί να σε κατευθύνει για να μπεις στην κατηγορια αυτή ,οι μεταπτυχιακές σπουδεν δεν εξασφαλίζουν κανένα επαγγελματικό δικαίωμα ,μόνο ο βασιλός τίτλος ,σπουδών σου λαμβανεται υποψιν....

 

καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μλην γράφετε με ΚΕΦΑΛΑΙΑ!

Οι περιβαλλοντικές μελέτες είναι η μόνη κατηγορία μελετών που λαμβάνοντια υπόψη οι μεταπτυχιακές σπουδές

(Πατέντα -Για να μην αποκλείετε καμια΄ειδικότητα μηχανικών και άλλων ειδικοτήτων ΄βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασα το παραπανω αρχείο και πράγματι αύτα που αναφέρει ειναι σωστά, αλλα γίνεται τίποτα έχουμε καμια εξέλιξη, γνωρίζεται κατι? Γιατι μπαίνω στο σύλλογο και η σελίδα εχει να ενημερωθεί κατι μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα , ειμαι τεχ.πολ.μηχανικος(εργων υποδομης)και προσφατα κανω μεταπτυχιακο στον περιβαλλοντικο σχεδιασμο εργων υποδομης με ενδιαφερουν οι περιβαλλοντικες μελετες . Γνωριζει κανεις αν εχουμε το δικαιωμα να κανουμε? Ευχαριστω.

 

Για την μετατροπή από κεφαλαία σε πεζά, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει η κατάσταση τώρα ΟΧΙ επίσης διάβασε τους κανόνες συμμετοχής τα κεφαλαία απαγορεύονται

 

Επιπρόσθετα όωπς με ενημέρωσε συνάδελφος οι νομαρχίες ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ δέχονται για έργα κατηγορίας Β4 περιβαλλοντικές μελέτες από μη κάτοχους μελετητικού πτυχίου (όχι όλες ελάχιστες δεν το κάνουν ) αφού και η περιβαλλοντική έκθεση Β4 είναι και αυτή περιβαλλοντική μελέτη οπότε ισχύει η εγκύκλιος του ΥΠΕΧΩΔΕ που έχει αναρτηθεί παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.