Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποζημιωσεις σε περιπτωση μη εκδοσης αδειας


Recommended Posts

Καλημερα,

 

Σε μια νεα αδεια και αφου εγκριθηκαν οι μελετες , ο πελατης αποφασισε να περιμενει τον νεο ΓΟΚ και να τα κανει απο την αρχη, αρα δεν παει σε φορολογικα και εκδοση της αδειας.

Σε αυτη την περιπτωση τι γινεται με τις αμοιβες των μηχανικων? ολες οι μελετες ειναι σφραγισμενες οπως και το φυλλο ελεγχου.

Μπορει να υπαναχωρησει ο πελατης και να μην πληρωσει τιποτα και μετα να βγαλει νεα αδεια στο ιδιο οικοπεδο?

Μας διασφαλιζει κατι οτι θα παρουμε τις αμοιβες η ενα μερος?

 

ευχαριστω

 

οι μελετες ειναι σφραγισμενες 28/2/2012

 

Συνάδελφε , όταν θέλουμε να κάνουμε άμεση διόρθωση μηνύματος αντί να κάνουμε διαδοχική δημοσίευση χρησιμοποιούμε την εντολή edit . Παρακαλώ διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής. avgoust

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aσχέτως διαδικασίας αδειοδότησης και ΓΟΚ, ο μηχανικός πληρώνεται για την μελέτη που κάνει . Αρα αν υπάρχει το σχετικό συμφωνητικό , μπορείτε να διεκδικήσετε την αμοιβή σας.

Link to comment
Share on other sites

έχεις τη δήλωση ανάθεσης - ανάληψης (άρα μπορείς να τη στείλεις στο ΤΕΕ προς διεκδίκηση της αμοιβής σου)

 

Αλλά γιατί δεν τον πείθεις να εκδώσεις την ο.α (αφού έτσι και αλλιώς τα φορολογικά συμψηφίζονται) και μετά να την τροπ/σεις;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν παει σε αναθεωρηση δεν θα υπαρχουν αμοιβες εκ νεου? (αν και τωρα θα καταργηθουν οι ελαχιστες) Στην περιπτωση μας η αναθεωρηση δεν θα εχει καμια σχεση γιατι με τον νεο ΓΟΚ θα βγαλει σχεδον αλλα 40-50 τμ μεχρι και οροφο θα σηκωσει. οποτε οι μελετες θα γινουν απο το μηδεν δεν θα εχει σχεση με την προηγουμενη μορφη

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα αφήσει τον φάκελο στην πολεοδομία και θα περιμένει όταν θα εφαρμοσθεί ο νέος να προχωρήσει ή θα αιτηθεί να πάρει τον φάκελο πίσω και να καταθέσει νέο φάκελο μετά την εφαρμογή του νέου;

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, έχει πάει ο φάκελος στην πολεοδομία και δεν έχουν πληρωθεί οι μελέτες?Αν ναι , πως έγινε αυτό?Δεν έχει πληρωθεί τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει πληρωθεί μία ελάχιστη...στην καλύτερη.

 

Εγώ θα ακύρωνα την άδεια και θα έπηθα τον πελάτη να κάνω μαζί του νέα άδεια με τον νέο ΓΟΚ. Δεν μου αρέσει η αναθεώρηση. Το θέμα είναι ότι πρέπει να σε πληρώσει για την δουλειά που έκανες και πάει χαμένη. Είναι δικό σας θέμα να τα βρείτε.

 

Το μόνο όπλο που έχεις είναι η δήλωση αναθέσεων μελετών και το σφραγισμένο σεντόνι. Μπορείς να τον κυνηγήσεις μέσω ΤΕΕ αν δεν σου δίνει χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο εργολαβος ενω ηρθαμε σε συμφωνια για να βγαλουμε νεα αδεια με τον νεο ΓΟΚ , λεφτα δεν βαζει και κανει τον κινεζο.

Δεν εχει δωσει τιποτα και εχω ηδη κανει εξοδα απο μονος μου για την αδεια.

Ετσι οπως το βλεπω δυσκολα να παμε μαζι σε νεα αδεια γιατι με αυτη τη σταση μαλλον δε με συμφερει να συνεχισω μαζι του.

 

Αυτος τωρα αν και οποτε αποφασισει να βγαλει αυτην ή νεα αδεια για αυτο το ακινητο , θα πρεπει να με πληρωσει για οτι εχει γινει μεχρι τωρα σωστα?

Και για να με βγαλει απο την αδεια θα πρεπει να μου δωσει και την επιβλεψη απο οσο ξερω.

Το σεντονι εχει σφραγιστει και οι μελετες εχουν εγκριθει. Δεν εχω παρει μονο υπογραφη και σφραγιδα απο τον διευθυντη της πολεοδομιας για τον ΚΕΝΑΚ γιατι δεν τον πετυχαινω ποτε.

Link to comment
Share on other sites

πάγωσε τα όλα και κράτα στο γραφείο σου τα πρωτότυπα του έγγραφα μέχρι να συμφωνήσετε σε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.