Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δέχονται οι Πολεοδομίες φακέλους για νέες άδειες;


Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα, αποκλειστικά για το τι επικρατεί στις πολεοδομίες.

 

Έχει καταθέσει κανείς φάκελο για νέα έγκριση ή άδεια δόμησης;

 

Το πρωτόκολλο μου ζητάει πληρότητα, οι μηχανικοί λένε δεν μπορούν να κάνουν πληρότητα με τον νέο τρόπο.

 

Θεωρώ δεδομένο ότι και να μπορέσω να βάλω το φάκελο, δεν πρόκειται να πάρω την έγκριση/άδεια μέσα στις λίγες μέρες που προβλέπει ο νόμος.

 

Ξέρω από συναδέλφους ότι δεν δέχονται ουτε καν σχέδια για ενημέρωση φακέλου (ακόμα κι αν χρειαστεί να γίνει αναθεώρηση).

 

Τι πρέπει να κάνω; Τι αντιμετωπίζετε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζω φάκελο για κατάθεση στην πολεοδομία Μαρκοπούλου, αναθεώρηση αδείας (για αλαγή μελετών)

θα κάτσω μέχρι αργά στο γραφείο για να τελιώσω.

 

Εχει καταθέσει κανείς στο Μαρκόπουλο ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ετοιμάζω για την άλλη εβδομάδα φάκελο αδείας για προσθήκη ορόφου. Μου ζήτησαν πληρότητα και μου είπανε να καταθέσω όπως κατέθετα μέχρι τώρα. Θα σας ενημερώσω όταν ετοιμάσω το φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα πολεοδομία Μαρκοπούλου να καταθέσω για άδεια με τα νέα δεδομένα

Θεώρησα όρους δόμησης στο τοπογραφικό με τα καινούργια έντυπα έγκρισης και άδειας δόμησης

την Δευτέρα θα περάσω πληρότητα φορολογικών (αμοιβή αρχιτεκτονικών όπως τα παλιά) και πληρότητα στα στοιχεία που ζητάει ο νέος νόμος.

Μετά θα πρωτοκολλήσω την φάκελο και θα περάσω έλεγχο του διαγράμματος δόμησης.

 

Προσοχή:

1. συντεταγμένες στο τοπογραφικό (και στα εντός και στα εκτός σχεδίου) και στις κορυφές της οικοδομής, φωτογραφίες οικοπέδου

2. για την πληρότητα όλες οι εγκρίσεις (αρχαιολογία, υψόμετρο κ.α.)

3. σωστά συμπληρωμένα τα έντυπα αίτησης έγκρισης και άδειας δόμησης με όλα τα στοιχεία.

4. το διάγραμμα δόμησης με τις καινούργιες προδιαγραφές (όψεις, τομές, αξονομετρικό εγώ έβαλα φωτορεαλισμό)

Απορίες:

Δεν έχω δει πουθενά αν απαιτείται παθητική για την πληρότητα και ξέχασα να ρωτήσω.

Τι θα γίνει στις περιπτώσεις που απαιτείται ΕΠΑΕ και σε πιο στάδιο θα ελέγχεται αυτό ?

Παρεπιπτόντως μου είπαν ότι την προηγούμενη εβδομάδα συνεδρίασε η ΕΠΑΕ, εγω ήξερα ότι καταργήθηκε !

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε , αλλά να συνεχίσεις να μας πεις και για τις επόμενες κινήσεις στην πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Ο έλεγχος πληρότητας, έχω την εντύπωση, πως είναι προαιρετικός. Το βασικό που θα έπρεπε να ζητάμε πριν την κατάθεση αίτησης για έγκριση δόμησης είναι η θεώρηση όρων δόμησης - χρήσεων γης.

Επίσης, όπως αναφέρει το ΦΕΚ 56 Β, 25-01-2012, περί Καθορισμού τιμών μονάδος επιφανείας οικοδομικών έργων, στο άρθρο 2: "Οι μελέτες που υποβάλλονται προς έγκριση για την έκδοση αδειών δόμησης συντάσσονται σύμφωνα με τις προδιαγραφές που καθορίζονται στις διατάξεις του Π.Δ. 696/1974 (ΦΕΚ. 301Α) σε συνδυασμό με αυτές του Π.Δ. 3.9.1983 (ΦΕΚ. 394Δ/8.9.1983), όπως κάθε φορά ισχύουν"

 

Για μένα ότι μελέτης απαιτούνται πριν από τον Ν. 4030/2011 απαιτούνται και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

με την ΕΠΑΕ τι γίνεται συνάδελφοι, πήγα πολεοδομία χαλκίδας να καταθέσω για νέα άδεια, ελέγχθηκε τοπογραφικό, διάγραμμα δόμησης και κρατήσεις και πάνω που νόμιζα ότι ξεμπέρδεψα , μου λέει πρέπει να πάρεις έγκριση ΕΠΑΕ...νευρίασα κ έφυγα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι παρακολουθώ χρόνια το forum και έφτασε η σειρά μου να γράψω.....

 

Οι ΕΠΑΕ υφίστανται κανονικά υπάρχει οδηγία του υπουργείου που τους μεταφέρει την αδυναμία συγκρότησης και συμμετοχής υπαλλήλων του… όποτε συνεχίζουν κανονικά ΩΣ Σ.Α. του δήμου (κάπως έτσι μου το είπαν).

 

Έχω μια απορία και χρειάζομαι συμβουλή…..

 

Το διάγραμμα κάλυψης καταργήθηκε? Και αν ναι με ποια οδηγία, απόφαση ή εντολή?

 

Πέρασα ΕΠΑΕ την προηγούμενη εβδομάδα και μόλις είδαν το διάγραμμα κάλυψης μου έδωσαν τα σχεδία πίσω!!!!!!

 

Μου είπαν επί λέξη ‘’το διάγραμμα κάλυψης καταργήθηκε!!!! Πάρε πίσω τα σχεδία και ξανά υπέβαλε τα με διάγραμμα δόμησης!!!!!’’

 

Ξέρει κάποιος να μου πει ποτέ και με ποια πράξη καταργήθηκε το διάγραμμα κάλυψης από την αρχιτεκτονική μελέτη και πως ενσωματώθηκε το διάγραμμα δόμησης στην αρχιτεκτονική μελέτη????

 

 

Γνώμη μου εξ’ αρχής (ν4030 και αποφ.251) ήταν ότι το διάγραμμα δόμησης είναι μια ξεχωριστή μελέτη δόμησης (πρόβλημα, δεν υπάρχουν αμοιβές) και όχι μέρος της αρχιτεκτονικής μελέτης (οι αμοιβές πιστεύω λύνονται με προμελέτη)

 

 

 

Παρακαλώ να συμπληρωθεί μα σαφήνεια η ειδικότητα στο προφίλ.Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.