Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ για μισθωτούς κάτω των 630€


stratoz

Recommended Posts

να το πούμε και λιγο πιο πρακτικά να γίνει κατανοητό

 

με τον επίσημο πλέον μισθο 500€ *14=7000€

μειον ΤΣΜΕΔΕ πχ 3000€ ?

μειον ο φόρος 10% = (7000-5000)*10 = 200€

μείον 25% αποδείξεις 25%*7000=1750€

 

έχουμε κάθε μήνα να περάσουμε

(7000-3000-200-1750)/12=2050/12 = 170,80€ χαρτζιλίκι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά από που έχει προκύψει επιτέλους αυτό το "500" ως μισθός για εμάς; Στις "κλαδικές συμβάσεις" δεν ανήκει η ΣΣΕ μας; Παραμένουν σε ισχύ αυτές! Δεν έχει αλλάξει κάτι στους μισθούς των μηχανικών. Ε τώρα αν δεχτεί κάποιος να πάει με μπλοκάκι για 500 ευρώ το μήνα καλά να πάθει...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αν κατάλαβα καλά, πρόκειται για θυγατρικη του γνωστού τηλεπικοινωνιακού φορέα (πρώην κρατικού), η οποία πλέον αναλαμβάνει την υποστήριξη των τηλεφωνικών υπηρεσιών του (τεχνική υποστήριξη, τηλ. πωλήσεις, κτλ.).

 

Απ'οτι μου είπε γνωστή, επίσης μηχανικός, που την πήραν, δεν πρόκειται για θέσεις που θα γίνει η πρόσληψη ως πτυχιούχων εργαζόμενων. Όμως, στην αξιολόγηση των αιτούντων, έπαιξε ρόλο το γεγονός αν ήταν κάποιος πτυχιούχος! Προσλαμβάνονται σαν απόφοιτοι Δ.Ε., και με βάση τη νέα ΕΣΣΕ. Όσοι δε έχουν την ατυχία να είναι κάτω των 25 ετών, οι καθαρές αμοιβές τους για 6ωρη εργασία είναι κάτω των 300 Ευρώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο εργοδότης δεν κοιτάει αν είσαι overqualified....Παλιά αυτά. Τώρα για μία θέση ΔΕ, αν πάει πτυχιούχος τόσο το καλύτερο γι'αυτόν. Το call center, είναι για ΔΕ δεν χρειάζεσαι και παραπάνω προσόντα να το κάνεις, μην τρελλαθούμε...τώρα αν προσφεθρεί κάποιος πτυχιούχος, λες να μην τον θέλει ο εργοδότης? Η θα τον πληρώσει βάση του πτυχίου του?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα φταίω εγώ άμα γράψω στη σούπερ-γιούχου διαδραστική σελίδα τους στο facebook

 

'θέλω οι εργαζόμενοι της ******* να αμείβονται αξιοπρεπώς'

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για την εταιρεία που περιγράφει ο nikmmech, σχεδόν όλα τα υπόλοιπα όμως που λέει είναι λάθος. Στο τμήμα μου είμαστε όλοι ΑΕΙ με μεταπτυχιακό (3 από τους 21 είμαστε μηχανικοί και μιλάμε για το ένα από τα πέντε τμήματα). Το "προσλαμβάνονται σαν απόφοιτοι ΔΕ" είναι στην καλύτερη ασαφές, καθώς όπως περιέγραψα παραπάνω, τουλάχιστον για εμάς τους μηχανικούς, με τον παραλογισμό του ΤΣΜΕΔΕ, βγαίνουμε με μηδέν ασφαλιστικό κόστος για τον εργοδότη και, απ'ότι υπολογίζω τα καθαρά θα είναι κάπου 250 (άνω των 25 ετών). Η πρώτη σύμβαση είναι για έναν μήνα (μετά τον οποίο με το που θα δούμε τα καθαρά χρήματα προβλέπω ότι θα την κοπανήσουμε αρκετοί), μετά άλλες δύο τετράμηνες και μετά ΛΕΝΕ για αορίστου. Φυσικά με αυτά τα λεφτά ΔΕΝ βγαίνει.

 

Το ΤΣΜΕΔΕ άραγε θα πάρει χαμπάρι τον ΤΡΕΛΟ παραλογισμό του στο θέμα? Περιμένει μήπως να το πάρουν πρέφα και όσα ελάχιστα αφεντικά ακόμα απασχολούν μισθωτούς για να τους ρίξουν μισθούς κάτω από 680 ευρώ να μην τους πληρώνουν ούτε ασφάλεια?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος πρέπει να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ από το ΤΣΜΕΔΕ να σταματήσει αυτός ο παραλογισμός.

 

Προτείνω να γράψεις μια επιστολή επί του θέματος στο ΤΣΜΕΔΕ να την ανεβάσεις εδώ και να τη στείλουμε μαζικά.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε stratoz, τι από αυτά που λέω είναι λάθος?

 

Μεταφέρω πληροφορίες βάσει των λεγομένων της συναδέλφου και γνωστής μου, αλλά θεωρώ ότι δεν κάνει κάπου λάθος.

 

Θα αμοίβεστε βάσει πτυχίου και μεταπτυχιακού τίτλου, οι κάτοχοί του ή βάσει της συλλογικής σύμβασης των αποφοίτων ΔΕ?

 

Το γεγονός ότι οι περισσότεροι έχετε πτυχία και μπτχ, δεν συμβαδίζει με αυτά που αναφέρω κι εγώ?

 

Διατηρώ φυσικά μια επιφύλαξη, αλλά νομίζω ότι έχεις λάθος εικόνα για τις τυπικές συνθήκες σχέσης εργασίας που σου προσφέρονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.