Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Κλειστό" επάγγελμα οι μηχανικοί;


Αλέξανδρος

Recommended Posts

Συνάδελφοι, άλλο πράγμα τα επαγγελματικά δικαιώματα (που έχετε δίκιο είναι σε πολλές περιπτώσεις άδικα) και άλλο πράγμα οι ελάχιστες αμοιβές.

 

Επιπλέον πολλοί συνάδελφοι που διαμαρτύρονται περι κατάργησης ελάχιστων αμοιβών στην πράξη οι ίδιοι χρησιμοποιούν για ώφελος τους οτι δεν υπάρχει ελάχιστη αμοιβή παντου και δίνουν "δώρο " ή για ένα κομμάτι ψωμί μελέτες άλλων ειδικοτήτων (κυρίως περιβαλλοντικά .τοπογραφικά ) οπότε μην βλέπετε τα πράγματα μονόπλευρα

Συμφωνώ και το θεωρώ θλιβερό φαινόμενο. Είναι δυστυχώς απόδειξη της σοβαρότατης κρίσης που περνάει ο τεχνικός κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα των επαγγελματικών δικαιωμάτων δεν καθιστούν το επάγγελμα κλειστό. Ακόμα και αν υπάρχουν κάποιες στρεβλώσεις αυτό είναι άλλο θέμα.

Σε ό,τι αφορά το ζήτημα των ελάχιστων αμοιβών, σαφώς και έχει λογική η καθιέρωσή του από την κοινότητα των μηχανικών. Από εκεί και πέρα όμως τίθεται θέμα σχετικά με το αν μπορεί ο οποιοσδήποτε να σε υποχρεώσει να το εφαρμόσεις. Να εφαρμόζεται στα πλαίσια της συναδελφικότητας και της επαγγελματικής δεοντολογίας το καταλαβαίνω και το στηρίζω με φανατισμό. Κανείς όμως δεν μπορεί, ή τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να μπορεί, να σου επιβάλλει να είσαι αλληλέγγυος με τους συναδέλφους σου. Είναι θέμα επιπέδου και μόρφωσης.

Για να μην παρεξηγηθώ, είμαι υπέρ των ελάχιστων αμοιβών. Προβληματίζομαι ως προς το πως οι αμοιβές αυτές θα πρέπει να εξασφαλίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Κλειστό θα ήταν το επάγγελμα πχ του Πολιτικού Μηχανικού αν στα Χανιά ας πούμε μπορούσαν να δραστηριοποιηθούν μόνο 10 Πολιτικοί Μηχανικοί και όχι περισσότεροι. Αυτό συμβαίνει με τους συμβολαιογράφους, τους φαρμακοποιούς, τους ταξιτζήδες, τους οδηγούς βυτιοφόρων.

 

Τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι εντελώς διαφορετικό θέμα. Σαν να λέμε γιατί οι Χημικοί που είναι αυτοί που εφευρίσκουν τα φάρμακα να μην έχουν δικαίωμα να ανοίξουν φαρμακείο;

 

Οι ελάχιστες αμοιβές επίσης είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα.

 

Το να καταργηθούν τα κλειστά επαγγέλματα είναι κατά τη γνώμη μου σωστό. Όντως θα ενισχυθεί ο ανταγωνισμός.

Το να καταργηθούν όμως οι ελάχιστες αμοιβές δε θα οδηγήσει σε ενίσχυση του ανταγωνισμού αλλά σε πτώση της ποιότητας δουλειάς.

Τελικά καταλήγω στο συμπέρασμα του nik, όλα γίνονται για να ενισχυθούν οι εταιρείες και μάλιστα οι μεγάλες και να πάψει η μορφή οργάνωσης της κοινωνίας μας με πολλούς αυτοαπασχολούμενους ή μικρές οικογενειακές επιχειρήσεις. Έτσι θα μεγιστοποιηθούν τα κέρδη μιας πολύ μικρής ομάδας ανθρώπων που έχουν μαζέψει τον πλούτο στα χέρια τους και οι υπόλοιποι θα είμαστε μισθωτοί με μικρές δυνατότητες αντίδρασης στις όποιες αποφάσεις της άρχουσας τάξης που θα έρθουν σε δεύτερη φάση.

Ακόμα δεν είδαμε τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, άλλο πράγμα τα επαγγελματικά δικαιώματα (που έχετε δίκιο είναι σε πολλές περιπτώσεις άδικα) και άλλο πράγμα οι ελάχιστες αμοιβές.

 

Είναι μεν άλλο πράγμα (δεν έχω διάθεση για 1 ακόμα τοπικ για τα επ.δικαιώματα) όμως κατά την γνώμη μου είναι ένας σημαντικός λόγος που δεν υφίσταται ελεύθερος ανταγωνισμός στον κλάδο των μηχανικων αυτό προσπαθεί να χτυπήσει η Ε.Ε σαν φιλοσοφία σε όλες τις παροχές υπηρεσιών.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΖαΧοΥς,

Θα διαφωνήσω ότι δεν υπάρχει ανταγωνισμός στον κλάδο των μηχανικών. Το ακριβώς αντίθετο ισχύει. Ακόμα και με τους περιορισμούς που υπάρχουν, ορθά κατά τη γνώμη μου, αλλά είναι άλλο θέμα αυτό, και στο επάγγελμα έχουν διεισδύσει ένα σωρό άσχετοι αμφιβόλου εκπαιδεύσεως και προσόντων, οι οποίοι λειτουργούν με την ανοχή και τη σφραγίδα άλλων μηχανικών, όταν πάρουν σφραγίδα και δεν το κάνουν στη ζούλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μίλησα για ΕΛΕΥΕΘΡΟ ανταγωνισμό , ανταγωνισμός υπάρχει και με το παραπάνω επιπλέον να συμφωνήσω οτι και εκεί που υπάρχει "πρόνοια" από την πολιτεία οι ίδιοι "νοικιάζουμε" το μελετητικό ή το εργοληπτικό μας

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με nik και Χάρη. Στη λογική των supermarkets και the mall κάθε έννοια ατομικής - οικογενειακής επιχείρησης συντρίβεται. Όλοι μαντρωμένοι σαν τα πρόβατα. Ή υπάλληλοι μεγαλοεταιριών ή γραφικοί ρομαντικοί τύποι θα καταντήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Zaxoys, δε διαφωνούμε στο συγκεκριμένο θέμα. Να σημειώσω εδώ ότι επειδή έχω ασχοληθεί ελάχιστα με δημόσια έργα, και ποτέ δεν έχω αναλάβει κάτι, αναφέρομαι κυρίως στα ιδιωτικά έργα. Εκεί έχει γεμίσει ο τόπος με άτομα χωρίς πτυχία και χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα.

 

Γενικά επίσης να σημειώσω ότι δεν πιστεύω ότι θα καταργηθεί η ελάχιστη αμοιβή. Ειδικά τώρα που προσπαθούν να χτυπήσουν τη φοροδιαφυγή θα ήταν αυτοχειρία για τους ελεγκτικούς μηχανισμούς να μου δώσουν το δικαίωμα να δηλώνω ό,τι θέλω σαν αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Η απαιτηση συγκεκριμενων προσοντων ή σπουδων για να ασκησει ενας καποιο επαγγελμα δεν το καθιστα κλειστο. Με αυτην την εννοια οι μηχανικοι δεν ειμαστε κλειστο επαγγελμα.

 

Ομως αν ειναι ακριβη αυτα που διαβαζω στον τυπο , ειμαστε στοχοποιημενοι απο την Ε.Ε. κυριως για το θεμα των υποχρεωτικων ελαχιστων αμοιβων. Ζητημα ανταγωνισμου δλδ.

 

Κι επειδη ειναι γνωστη η σταση της Ε.Ε. για τα θεματα ανταγωνισμου ειναι αρκετα πιθανο να το πιουμε αυτο το ποτηρι. (πανω που χαρηκαμε).

 

Περα ομως απο τα συντεχνικα μας ,

 

μην γκρινιαζετε διοτι η "ελευθερη" :roll: οικονομια και ο ανταγωνισμος ειναι σημερα το φαρμακο "δια πασαν νοσον και πασαν μαλακιαν", το μονο που πετυχαινει μειωση τιμης και ταυτοχρονα βελτιωση ποιοτητας προιοντος και εργασιακου περιβαλλοντος. Κατι σαν ενα ειδος αεικινητου της οικονομιας.

 

Συνεπειες αυτου ειναι η εκπληκτικη μειωση τιμων

στο φρεσκο γαλα απο τις βιομηχανιες ....

στα εισιτηρια των πλοιων...

γενικα στα προιοντα των super market ...

 

η βελτιωση ποιοτητας με

σουπερ κινεζικες ηλ. συσκευες ...

noname/μαιμου προιοντα σε εξευτελιστικες τιμες ...

 

η τονωση της ναυτιλίας στην μεσογειο με τα πλοια-ραφεια στα διεθνη υδατα ...

 

οι ασυγκριτα καλυτερες συνθηκες εργασιας ,ασφαλισης , η παταξη της μαυρης εργασιας , η καταργηση της παιδικης εργασιας ανα τον κοσμο....

 

 

ΥΓ

και φυσικα ποιος αληθεια μπορει να ξεχασει την πτωση των τιμων των καυσιμων λογω ανταγωνισμου καπου εκει στις αρχες της δεκαετιας του '90....

Link to comment
Share on other sites

Αυτά όλα είναι τα αποτελέσματα της στρέβλωσης της ελεύθερης αγοράς και της έλλειψης ανταγωνισμού, και όχι το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.