Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση Σ.τ.Ε. 180/2012 - Δικαιολογητικά απόδειξης ημ/νίας κατασκευής


Recommended Posts

Ναι οκ, αλλά από την στιγμή που όσοι τα δήλωσαν σύμφωνα με τον Ν4030 και τον Ν4042 πως θα κληθούν να μπλέξουν σε περιπέτειες από την στιγμή που δεν έκαναν κάτι λάθος?

Κάτι δεν μου πάει καλά με αυτή την απόφαση ακόμα και όταν τελεσιδικήσει.

Θα πουν δηλαδή άκυρη η διακασία από την στιγμή που κάποιος έχει καταβάλει χρηματικό ποσό?

Τέσπα, αυτό το σιριαλ δεν πρόκειται να λήξει ποτέ.

Αυτό βλέπω εγώ.

Όσο περνάει ο καιρός γίνεται χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είπαμε, θα βγάλουν απόφαση ΑΦΟΥ λήξει ο νόμος.... Έτσι γίνεται στο Ελλαδιστάν!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το ΣΤΕ, προς το παρόν, μιλάει για την αρχική κατάσταση του 4014 που έλεγε για ΔΗΜΟΣΙΑ έγγραφα! Αυτές οι α/φ, ασχέτως εάν τις χρησιμοποιεί ΚΑΙ το υπουργείου, ΤΥΠΙΚΑ ΔΕΝ είναι δημόσιο έγγραφο!

 

Ας κάνουμε λίγο υπομονή μέχρι 6 ή 8 Ιουνίου που θα βγει η απόφαση.

Έχουμε ΗΔΗ πάρα πολλά στο κεφάλι μας, ας μην προσθέτουμε κι άλλα! Όταν βγει οριστική απόφαση, βλέπουμε.

 

Εν αναμονεί της απόφαση του ΣτΕ, θέλω να πω πως στην αρχική κατάστασή του ο 4014 έλεγε για δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες. Επομένως δεν τίθεται ζήτημα αν οι α/φ είναι δημόσια έγγραφα, γιατί αναφέρονταν ρητά στον 4014 ως μέσο απόδειξης παλαιότητας. Τα περί υπεύθυνων δηλώσεων κλπ ήταν αυτά που προστέθηκαν αργότερα και απέρριψε το τμήμα αναστολών του ΣτΕ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω περίπτωση αυθαίρετης κατοικίας 50τ.μ. κατασκευής το 1982, κατά τον πελάτη, για την οποία το μόνο δημόσιο έγγραφο που αποδεικνύει ότι χτίστηκε κατά το δυνατόν παλαιότερα είναι μια αυτοψία της πολεοδομίας το 2004, που υπολογίζει το πρόστιμο της κατοικίας σαν χτισμένη προ του 2004. Απ' αυτό είμαι στην κατηγορία 1983-2003 με συντ. παλαιότητας 0,8. Όμως φαίνεται ότι είναι πιο παλιά.

 

Το ερώτημά μου είναι το εξής: Βρήκα ότι το φθινόπωρο του 82 υπάρχουν 3 μηνύσεις στην αστυνομία (Σεπτ, Οκτ κ Νοέμβριο) για παράβαση Ν.651/77 (περί ΓΟΚ) που αφορούν ανέγερση κτίσματος άνευ αδείας της αρμόδιας αρχής, αλλά δεν αναφέρουν τ.μ.. Όμως όσο κ αν έψαξαν οι υπάλληλοι στην πολεοδομία δε βρήκαν εκεί κάποια καταγγελία, μήνυση, αυτοψία, κτλ παρά μόνο την αυτοψία του 2004. Μπορούν να μου φανούν χρήσιμες αυτές οι μηνύσεις στην αστυνομία απ' τη στιγμή που δεν αναφέρονται σε τ.μ.; Είναι κρίμα γτ πρέπει όντως να ναι όλο χτισμένο το 82 κ τώρα θα αναγκαστεί να πληρώσει 3000 ευρώ περισσότερα, αφού δε μπορεί κάπως να το αποδείξει. Υπεύθυνη δήλωση γίνεται πλέον;

 

Τι προτείνετε;

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, σε συνέχεια των παραπάνω, υπάρχει αεροφωτογραφία από τον ΟΚΧΕ στις 28/9/1982. Τότε όμως δεν είχαν ολοκληρωθεί κ τα 50 τ.μ. της κατοικίας. Οπότε δεν την έχω παραγγείλει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω περίπτωση αυθαίρετης κατοικίας 50τ.μ. κατασκευής το 1982, κατά τον πελάτη, για την οποία το μόνο δημόσιο έγγραφο που αποδεικνύει ότι χτίστηκε κατά το δυνατόν παλαιότερα είναι μια αυτοψία της πολεοδομίας το 2004, που υπολογίζει το πρόστιμο της κατοικίας σαν χτισμένη προ του 2004. Απ' αυτό είμαι στην κατηγορία 1983-2003 με συντ. παλαιότητας 0,8. Όμως φαίνεται ότι είναι πιο παλιά.

Το ερώτημά μου είναι το εξής: Βρήκα ότι το φθινόπωρο του 82 υπάρχουν 3 μηνύσεις στην αστυνομία (Σεπτ, Οκτ κ Νοέμβριο) για παράβαση Ν.651/77 (περί ΓΟΚ) που αφορούν ανέγερση κτίσματος άνευ αδείας της αρμόδιας αρχής, αλλά δεν αναφέρουν τ.μ.. Όμως όσο κ αν έψαξαν οι υπάλληλοι στην πολεοδομία δε βρήκαν εκεί κάποια καταγγελία, μήνυση, αυτοψία, κτλ παρά μόνο την αυτοψία του 2004. Μπορούν να μου φανούν χρήσιμες αυτές οι μηνύσεις στην αστυνομία απ' τη στιγμή που δεν αναφέρονται σε τ.μ.; Είναι κρίμα γτ πρέπει όντως να ναι όλο χτισμένο το 82 κ τώρα θα αναγκαστεί να πληρώσει 3000 ευρώ περισσότερα, αφού δε μπορεί κάπως να το αποδείξει. Υπεύθυνη δήλωση γίνεται πλέον;

Τι προτείνετε;

 

Επίσης, σε συνέχεια των παραπάνω, υπάρχει αεροφωτογραφία από τον ΟΚΧΕ στις 28/9/1982. Τότε όμως δεν είχαν ολοκληρωθεί κ τα 50 τ.μ. της κατοικίας. Οπότε δεν την έχω παραγγείλει.

 

Προσωπικά θα το έβαζα ως πριν το 1983, θα χρησιμοποιούσα τα αντίγραφα των "μηνύσεων" και βεβαίως την υπεύθυνη δήλωση του πελάτη (με υποστήριξη αυτής στην τεχνική έκθεση του μηχανικού), η οποία ισχύει αφού δεν έχει γνωμοδοτήσει ακόμα η ολομέλεια του ΣΤΕ).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ιάσονα. Σωστή η λογική σου. Θα μπορούσα να προχωρήσω σε αρχική υποβολή με παλαιότητα μετά το 83, να πληρώσει ο πελάτης το παράβολο κ παράλληλα να ψάξω τι μπορεί να γίνει ώστε στην προσωρινή υπαγωγή, αν βρεθεί κάποιο στοιχείο να αλλάξω την παλαιότητα σε μετά το 83; Για να μη χάνεται χρόνος.

 

offtopic:Από την αρχική υποβολή τρέχει χρόνος μέχρι να πληρωθεί το παράβολο και να μπει η δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή;

Link to comment
Share on other sites

offtopic:Από την αρχική υποβολή τρέχει χρόνος μέχρι να πληρωθεί το παράβολο και να μπει η δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή;

 

Η αρχική υποβολή μπορεί να γίνει όποτε θέλεις (φυσικά πριν τις 14.9).

Το παράβολο επίσης μπορεί να πληρωθεί όποτε θέλεις (φυσικά και αυτό πριν τις 14.9).

από την στιγμή που θα πληρωθεί το παράβολο, θέλεις περίπου μια ημέρα για να πας τη δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή.

Τότε έχει η δήλωση ενταχθεί στο νόμο (μέχρι τότε απλώς ....αυτοσχεδιάζεις).

Link to comment
Share on other sites

σε ποσο χρονο μετα τηνπληρωμη του παραβολου πρεπει η δηλωση να παει σε προσωρινη υποβολη?

 

υπαρχει περιορισμος?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

σε ποσο χρονο μετα τηνπληρωμη του παραβολου πρεπει η δηλωση να παει σε προσωρινη υποβολη?

υπαρχει περιορισμος?

 

Όχι, όσο ακόμα είσαι εντός της προθεσμίας ισχύος του νόμου (14.9.2012).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.