Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση Σ.τ.Ε. 180/2012 - Δικαιολογητικά απόδειξης ημ/νίας κατασκευής


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

terry,

 

Δεν ξερω αν ρωτας ή αν ειναι διαπιστωση...

απλα θεωρω οτι

 

Απο την παραπανω εταιρια αγορασε το Δημοσιο τις α/φ ολης της Μυκονου, ολης της Θηρας και τα παράλια της Ροδου

τις εχει αναρτησει ήδη,

και τις χρησιμοποιει σαν αποδειξη κατα των πολιτων...

 

Δεν υπαρχει περιπτωση να μην αποτελουν οι α/φ απο την ίδια- ή αλλη παρομοια εταιρια- το ιδιο πληρη αποδειξη υπερ του πολιτη..

 

και εν πασει περιπτωσει

 

αν δεν εχεις Ε9 ,Ε1 ,Ε2... εστω αν δεν εχεις τιποτε..

 

ας εχεις τετοιες α/φ και ας κριθει στον έλεγχο η ακριβειά τους...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!!!!

 

Αφού τις χρησιμοποιεί το ΥΠΕΚΑ για να επιβάλλει κυρώσεις στους παρανομούντες.... ας μας πουν γιατί ΔΕΝ μπορούμε να τις χρησιμοποιήσουμε κι εμείς εφόσν δεν έχουμε άλλα αποδεικτικά.... ΔΕΝ μπορεί να υπάρχουν άλλα μέτρα και άλλα σταθμά αναλόγως με το ποιός θέλει να κάνει χρήση... το Δημόσιο ή εμείς...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι στο ΣΤΕ θα επικρατήσει η λογική... Δεν είναι δυνατόν, αφού αυτήν τη στιγμή, ο νόμος λέει για ΥΔ ιδιοκτήτη και ΤΕ μηχανικού, τώρα κατόπιν εορτής, να απαιτήσουν από τους ιδιοκτήτες να αγοράσουν σε τέτοιες τιμές α/φ.

Από τον ΟΚΧΕ που είναι 20-30 € ΟΚ.

Αλλά επειδή ο νόμος είναι γραμμένος (ούτε!) στο πόδι και το κράτος ανήμπορο να ελέγξει - τιμωρήσει τραγελαφικές καταστάσεις όπως στη Μύκονο κτλ, δεν είναι δυνατό να πρέπει να πληρώσουν οι ιδιοκτήτες 200-300 € για α/φ.

 

EDIT

Και ας μας πουν και οι άλλοι φωστήρες του ΣΤΕ πώς θα αποδεικνύει η α/φ την αλλαγή χρήσης ή κάτι το οποίο δεν φαίνεται στην α/φ.

 

Είναι αστεία κάποια πράγματα ρε γ@μώτο. Γιατί ΠΑΝΤΟΥ βάζουν εμπόδια στον κόσμο, μηχανικούς και ιδιοκτήτες, που θέλουν οι μεν να βγάλουν το μεροκάματο και οι δε να πληρώσουν για τις αυθαιρεσίες τους???

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

EDIT

Και ας μας πουν και οι άλλοι φωστήρες του ΣΤΕ πώς θα αποδεικνύει η α/φ την αλλαγή χρήσης ή κάτι το οποίο δεν φαίνεται στην α/φ.

 

 

όπως επίσης και με ποιό άλλο δημόσιο έγγραφο μπορούν να αποδειχθούν (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων)...............

 

Θα φτάσουμε να μπορούν να τακτοποιήσουν αλλαγές χρήσης ΜΟΝΟ όσοι είχαν πιαστεί από την Πολεοδομία....

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι υπάρχει θέμα με την αυτοψία της πολεοδομίας... Έχω περίπτωση που η πολεοδομία μέτρησε (?) λάθος το κτήριο. Με τη δική μου μέτρηση, το κτήριο βγαίνει λίγο μεγαλύτερο. Δηλαδή τα παραπάνω τμ δεν δικαιολογούνται? Τελικά δεν είναι αστείο... ΓΕΛΟΙΟ είναι!!!

 

ΥΓ: Το ίδιο και με τη ΔΕΗ και τα τμ που δηλώνονται. Δηλαδή με χαρτί της ΔΕΗ θα μπορείς να παίρνεις την παλαιότητα... για πόσα τμ όμως?

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω, άμεση εξυπηρέτηση από ιδιώτη, αλλά ..... 280+ΦΠΑ??

Στη δική μου περίπτωση, τόσο είναι περίπου η διαφορά στο πρόστιμο λόγω του συντελεστή 0,8.

 

Σε περίπτωση που επικαλεστεί κάποιος παλαιότητα, ΑΝ και ΟΤΑΝ γίνει έλεγχος δεν δεχτούν τα στοιχεία σου ως 'μη δημόσια', τότε τι προβλέπετε;

Απόριψη γενικά ή θα πρέπει να πλήρώσει το υπόλοιπο 0,2;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το ΣΤΕ, προς το παρόν, μιλάει για την αρχική κατάσταση του 4014 που έλεγε για ΔΗΜΟΣΙΑ έγγραφα! Αυτές οι α/φ, ασχέτως εάν τις χρησιμοποιεί ΚΑΙ το υπουργείου, ΤΥΠΙΚΑ ΔΕΝ είναι δημόσιο έγγραφο!

 

Ας κάνουμε λίγο υπομονή μέχρι 6 ή 8 Ιουνίου που θα βγει η απόφαση.

Έχουμε ΗΔΗ πάρα πολλά στο κεφάλι μας, ας μην προσθέτουμε κι άλλα! Όταν βγει οριστική απόφαση, βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η ημερομηνία 6 ή 8 Ιουνίου πώς προέκυψε? (Έχω χάσει κάποιο τεύχος ??????)

 

 

Υ.Γ. Αν ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ το κράτος να χρησιμοποιεί ΜΗ δημόσιο έγγραφο για να αποδείξει την παρανομία... τότε μπορώ κι εγώ.... απλά πράγματα δεν πα να χτυπιούνται !!!!!!

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.