Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκαταβολή αμοιβής & οι διάφορες εισφορές


Recommended Posts

Κατ'αρχάς καλημέρα και sorry αν αυτό που θα ρωτήσω εχει απαντηθεί κάπου αλλού (έψαξα αλλά δεν το βρήκα...)

Σχετικά με την προκαταβολή που καθότι καμένη ζητάω απο τους πάντες!

Ασχολούμαι κυρίως με μελέτες δημοσίου (αποκαταστάσεις μνημείων) αλλά τώρα μου ήρθε μια άδεια για διατηρητέο (ιδιώτης).

Και τωρα στην ερώτηση :)

οκ ζητάω προκαταβολή, την παίρνω, κόβω μια απλή απόδειξη είσπραξης...

οταν έρχεται η ώρα να πληρώσει ο ιδιοκτήτης το σύνολο της αμοιβής μου στην ΕΤΕ πως στο καλό διευθετείται το θέμα αφού εγώ εχω ήδη πάρει ενα α' ποσόν?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οκ ζητάω προκαταβολή, την παίρνω, κόβω μια απλή απόδειξη είσπραξης...

οταν έρχεται η ώρα να πληρώσει ο ιδιοκτήτης το σύνολο της αμοιβής μου στην ΕΤΕ πως στο καλό διευθετείται το θέμα αφού εγώ εχω ήδη πάρει ενα α' ποσόν?

 

Εννοείται ότι συνολικά θα πάρεις όλο το ποσόν από τον πελάτη.

 

Τώρα αφού πήρες προκαταβολή θα του ζητήσεις τη διαφορά. Εννοείται ότι την έχεις φυλάξει για να την καταθέσεις......

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι,

ΔΕΝ κάνει να κόβουμε απλές αποδείξεις είσπραξης. Εάν κόψουμε, μετά πρέπει να κόψουμε και διάτρητη για το ίδιο ποσό και μάλιστα εντός συγκεκριμένης προθεσμίας.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια , εντός πόσο ημερών είμαστε υποχρεωμένοι να προκαταβάλουμε το φόρο μας ; Ας πούμε πως ο ιδιοκτήτης μου προκαταβάλει εμένα (καλά , ο ίδιος τα καταθέτω ! ) στις τάδε του μήνα το ποσό των xxx € . Μπορώ εγώ να πάω και να προκαταβάλω το φόρο μετά από 2 μήνες ; ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Κατάθεση στην εθνική τράπεζα σημαίνει είσπραξη και άρα έκδοση επίσημης απόδειξης αλλιώς θεωρείται φορολογική παράβαση (πρόστιμο αν δεν κάνω λάθος 670 ευρώ-και έκπτωση 40% στην πληρωμή-πριν 6 χρόνια αυτά)

Πρόχειρη απόδειξη χωρίς αντίστοιχη επίσημη επιφέρει τα παραπάνω πρόστιμα

Ο ΦΕΜ προκαταβάλλονταν παλιά εντός μηνός από την απόδειξη. Τώρα μάλλον δεν ισχύει. Κατέβαλα εκπρόθεσμα (πέραν του 2/μηνου) και δεν πλήρωσα πρόστιμο (εκτός και αν δεν το είδαν τώρα και μου το φορτώσουν στον έλεγχο)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Κατάθεση στην εθνική τράπεζα σημαίνει είσπραξη και άρα έκδοση επίσημης απόδειξης αλλιώς θεωρείται φορολογική παράβαση.

Πρόχειρη απόδειξη χωρίς αντίστοιχη επίσημη επιφέρει τα παραπάνω πρόστιμα.

 

Ακριβώς έτσι είναι. Ειδικά για τον ΦΕΜ πρέπει να κατατίθεται μέχρι της 15 του επόμενου μήνα από την είσπραξη (=την τρυπημένη απόδειξη). Εάν γίνει ποτέ έλεγχος και διαπιστωθεί ότι πληρώσαμε καθυστερημένα το πρόστιμο για κάθε φορά είναι 80€. (τα παραπάνω κατόπιν πρόσφατης ενημέρωσης από εφορία).

Εγώ πλέον προσπαθώ να μην κόβω τίποτα πρόχειρα, ακόμα και προκαταβολές, να έχω ίδιες ημ/νίες ΕΤΕ και ΑΠΥ και δίνω σιγά-σιγά τα ΦΕΜ ως συμπληρωματικά μέχρι την εξόφληση της αμοιβής.

 

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για τον ΦΕΜ πρέπει να κατατείθεται μέχρι της 15 του επόμενου μήνα από την είσπραξη (=την τρυπημένη απόδειξη).

στην εφορία μου δε θέτουν χρονικό περιορισμό

βεβαίως δεν το έχω δει πουθενά γραπτώς

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα αυτό που λέει η myri μου έχουν πει προφορικά, με την επισήμανση να μην αλλάξει οικονομικό έτος.

Δηλαδή για αμοιβή που κατατέθηκε μέσα στο 2009, να κατατεθεί το ΦΕΜ εντός του 2009.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας ! Είμαι επίσης ψαράκι και ήθελα να μάθω ... αν κάνω κατάθεση στην εθνική μέρος του ποσού της εντολής ώστε να μπορέσω να υποβάλλω τα σχεδια και να πάρω πρωτοκολλο μπορούν τα υπόλοιπα να πληρωθούν μετά μαζι με τα φορολογικά φεμ τσμεδε κλπ. και να κόψω την αποδειξη παροχής υπηρεσιών σαν προκαταβολή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.