Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη χρόνου κατασκευής μετά την απόφαση ΣτΕ


Recommended Posts

Καλησπερα,εχω μια δυοροφη οικοδομη ημητελης(βρισκετε στο σταδιο του σοβα),την οποια την απεκτησα με συμβολαιο (ημητελες οικια στο σταδιο των τουβλων)τον 2/2011.με τον νομο αυθαιρετων πληρωσα μηχανικο και προστιμο για καποιες αυθαιρεσιες που εκανα(λεβητοστασιο στην πυλοτη,σοφιτα στη στεγη,αποσταση Δ,κτλ.)

Το προστιμο πληρωθηκε τις ολοκληρο(οχι με δοσεις).Ο μηχανικος μου ειπε οτι θα στηλει τον φακελο οταν ανοιξει το συστημα.

τωρα ακουω οτι παγωνουν οι αιτησεις παρά μόνο με δημόσια έγγραφα και αεροφωτογραφίες.εγω πως θα αποδειξω οτι η σοφιτα,το λεβητοστασιο κτλ εγιναν πριν ?θα εχω καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

ειπες

απεκτησες "με συμβόλαιο ημιτελες στο σταδιο των τουβλων τον Φεβρουαριο του 2001"

"

εχεις πληρη αποδειξη απο δημοσιο εγγραφο- το ιδιο το συμβόλαιο σου.

 

"2011"

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πρέπει και οι συγκεκριμένες αυθαιρεσίες να περιγράφονται - αναφέρονται στο συγκεκριμένο συμβόλαιο;

To πιό πιθανό είναι να μην αναφέρονται! Τότε;

 

Αλλά, μάλλον δεν χρειάζεται ν' αποδειχθεί τίποτα διότι δεν αιτείται "παλαιότητα"....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ηδη, τον Φεβρουαριο του 2011 ηταν σε σταδιο μετα τα μπετα.

Παλαιοτητα δεν επικαλειται, οπως ορθα επεσημανε ο Ιασονας.

αρα καλυπτεται

Πιθανον να ειχε τακτοποιήσει και καποιες παραβασεις του 3843, δεν μας λεει-αλλα δεν μας επηρεαζει αφου μπορει να τις τακτοποιησει ολες με τον 4014.

 

και εν τελει κατα το ΣτΕ το προβλημα υπαρχει με τα "φυτρωμένα" "νεο αυθαιρετα" ...δλδ οικοδομες εξ ολοκληρου...

και οχι αν καποιο τμημα υπογειου ή καποια σοφιτα εγινε...ή μετατραπηκε....

Αν ζητηθει τετοιας μορφης ελεγχο... ...θα εχουν περασει τα 30 χρονια...και ακομα θα ελεγχουν....

καλημερα σε ολους

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ,απλως σκεφτομουν μην τυχον εχω καποιο θεμα οταν θελησω να παρω ρευμα απο τον Ε.Δ..

βεβαιωση απο τον μηχανικο εχω οτι εχει τακτοποιηθη η οικοδομη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.