Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

επίσης, όταν έχω boiler που συνδέονται με την θέρμανση, όταν υπολογίζω τον συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης, έχω και τα boiler μέσα 

βάσει της ΤΟΤΕΕ:

 

 

Σε περίπτωση που η υφιστάμενη μονάδα λέβητα-καυστήρα του κτηρίου, καλύπτει παράλληλα τις
ανάγκες για θέρμανση χώρων και παροχής ζεστού νερού χρήσης, τότε στη σχέση 4.1 θα πρέπει να
προστεθεί και το θερμικό φορτίο για ζεστό νερό χρήσης.

 

 

πως το υπολογίζω αυτό ώστε να το προσθέσω στο Pgen που υπολογίζω ;;;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ dib

 

btw όταν έχουμε μπόιλερ διπλής ενέργειας, θεωρούμε ότι το χειμώνα η παραγωγή ζνχ γίνεται εξ ολοκλήρου μέσω του λέβητα ή μπορούμε να το σπάσουμε σε ποσοστό ;

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Για τη χειμερινή περίοδο με λειτουργία λέβητα βάζεις 1 στο ΖΝΧ και 1 με ηλεκτρική αντίσταση στους υπόλοιπους μήνες εκτός θέρμανσης

Δες και το help desk του προγράμματος στο ΖΝΧ

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να κ'ανω εισαγωγή στοιχείων για ένα ΠΕΑ για εξοικονόμηση κατ' οικον πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση. Πρόκειται για μονοκατοικια και επιλέγω ολόκληρο κτίριο. Αφού είσάγω όλα τα στοιχεία πατάω καταχώρηση και δεν με πάει στο επόμενο για να δηλώσω Δ/Δ ή δεν μου δίνει αριθμό πρωτοκόλλου. Εκτός των άλλων λέει ότι δεν έχω δηλώσει εαν πρόκειται για ολοκληρο κτιριου ή τμήμα. Γνωρίζει κανεις τι πρέπει να κάνω για να συνεχίσω? δεν μου έχει ξανασυμβεί αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Απο τον τύπο 4.11 (σελ. 119) της ΤΟΤΕΕ1

 

 

κάτι λάθος υπάρχει σε αυτόν τον τύπο ή εγώ δε κάνω κάτι καλά...

 

με Vd = 2700lt/day (για το σύνολο της πολυκατοικίας μου)

 

βρίσκω Qd = 102 kwh/day, ήτοι 4,25 kW :confused:  :confused:  :confused: 

Link to comment
Share on other sites

το ΠΕΑ είναι για διαμέρισμα, αλλά εφόσον ο λέβητας εξυπηρετεί όλη τη πολυκατοικία (έχουν όλα τα διαμερίσματα boiler 2πλης ενέργειας) προφανώς και πρέπει να υπολογίσω στο σύνολο για να βρω την υπερδιαστασιολόγηση

for the record το boiler ήταν 4 kW αλλά αυτό προφανώς αφορά στην αντίσταση...

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας boiler μάλλον εννοείς τοπικό θερμοσίφωνα σε κάθε διαμέρισμα στο πατάρι ή στο χωρο του WC ...  ή  υπάρχουν boiler στο χωρο του λεβητοστασίου τόσα όσα είναι και τα διαμερισμάτα ?

 

Πέρα απ΄αυτό, ανεξάρτητα το τι και που υπάρχουν, υπολόγισε κατ΄εκτίμηση 1 boiler (θερμοσίφωνα) για κάθε διαμέρισμα με 4 KW το κάθε ένα και πρόσθεσε τα στην ονομαστική θερμική ισχύ του λέβητα για να έχεις την ολική θερμική ισχύ του λέβητα, αν και νομίζω οτι η ονομαστική θερμική ισχύ του λέβητα (αυτο που γράφει το ταμπελάκι) καλύπτει στο σύνολο του κτηρίου στη θέρμανση και παραγωγή ΖΝΧ

Link to comment
Share on other sites

σε κάθε τοπική ιδιοκτησία, και συνδέονται με το συλλέκτη του διαμερίσματος...

μάλλον αυτό που μου πρότεινες θα κάνω για να τελειώνω

ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.