Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ξεκίνησα να κ'ανω εισαγωγή στοιχείων για ένα ΠΕΑ για εξοικονόμηση κατ' οικον πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση. Πρόκειται για μονοκατοικια και επιλέγω ολόκληρο κτίριο. Αφού είσάγω όλα τα στοιχεία πατάω καταχώρηση και δεν με πάει στο επόμενο για να δηλώσω Δ/Δ ή δεν μου δίνει αριθμό πρωτοκόλλου. Εκτός των άλλων λέει ότι δεν έχω δηλώσει εαν πρόκειται για ολοκληρο κτιριου ή τμήμα. Γνωρίζει κανεις τι πρέπει να κάνω για να συνεχίσω? δεν μου έχει ξανασυμβεί αυτό!

Servlet Exception:The log file for database 'KENAK' is full. Back up the transaction log for the database to free up some log space.

java.sql.SQLException: The log file for database 'KENAK' is full. Back up the transaction log for the database to free up some log space.

at net.sourceforge.jtds.jdbc.SQLDiagnostic.addDiagnostic(SQLDiagnostic.java:365)

at net.sourceforge.jtds.jdbc.TdsCore.tdsErrorToken(TdsCore.java:2781)

at net.sourceforge.jtds.jdbc.TdsCore.nextToken(TdsCore.java:2224)

at net.sourceforge.jtds.jdbc.TdsCore.getMoreResults(TdsCore.java:628)

at net.sourceforge.jtds.jdbc.JtdsStatement.processResults(JtdsStatement.java:525)

at net.sourceforge.jtds.jdbc.JtdsStatement.executeSQL(JtdsStatement.java:487)

at net.sourceforge.jtds.jdbc.JtdsPreparedStatement.executeUpdate(JtdsPreparedStatement.java:421)

at gr.cres.kenak.Inspection.save(Inspection.java:4263)

at EditInspection.authorizedPost(EditInspection.java:516)

at AuthorizedServlet.doPost(AuthorizedServlet.java:125)

at javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:709)

at javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:802)

 

Αυτά μου εμφανίζει, ξέρεις τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θα ήθελα την γνώμη σας... σε επιθεώρηση διαμερίαμτος, το υπερκύμενο διαμέρισμα που είναι στον τελευταίο όροφος της οικοδομής είναι ατελές και δεν έχουν τοποθετηθεί τα κουφώματα. Την οροφή του διαμερίσματος που επιθεωρώ την θεωρώ σ'επαφή με Μ.Θ.Χ. με U/2 ή προς εξωτερικό αέρα με μηδενικές σκιάσεις?

Link to comment
Share on other sites

χαζή ερώτηση, αλλά έγινε και αυτό...

συνήθως φωτογραφία βγάζω το διαμέρισμα για το οποίο εκδίδω το ΠΕΑ, και το επισημαίνω είτε με ένα bubble είτε με βελάκια

μου έτυχε ένα πιστοποιητικό σε διαμέρισμα 7ου που είναι σε εσοχή, με αποτέλεσμα να μη μπορώ να το βγάλω φωτογραφία απέξω

τι κάνετε σε ανάλογες περιπτώσεις ;

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Σε επαφή με εξωτερικό αέρα και πλήρη σκίαση (συντελεστές σκίασης όλους ίσους με μηδέν).

Επανέρχομαι στο ερώτημα panos για να σε ρωτήσω με τι τιμή U θα έβαζες την οροφή ? Ρωτάω γιατί θεωρώντας την οροφή αμόνωτη προς εξωτερικό αέρα πέφτει το η κατηγορία του διαμερίσματος στο Η, ενώ αν υποθέσω πως είναι αδιαβατική (όπως θα είναι όταν μπούν τα κουφώματα του επάνω ορόφου) η κατηγορία πάει στο Δ όπου είναι το φυσιολογικό για το έτος κατασκευής του και την θερμομονωσή του.

Link to comment
Share on other sites

Σε επαφή με εξωτερικό αέρα και πλήρη σκίαση (συντελεστές σκίασης όλους ίσους με μηδέν).

 

Πάνο, συντελεστές σκίασης μηδέν παρότι στην πράξη θα υπάρχει κάποιος ηλιασμός κάποιες ώρες της μέρας; 

 

 

Μία άλλη ερώτηση, μου ρθε σε ένα παλιό σπίτι που μπήκα χτες. Σπίτι στον πρώτο όροφο και εξωτερική πόρτα στο ισόγειο στο δρόμο, και εσωτερική σκάλα/κλιμακοστάσιο που οδηγεί στο σπίτι χωρίς να υπάρχει πόρτα ή διαχωριστική επιφάνεια. Πώς υπολογίζω τον όγκο στο χώρο του κλιμακοστασίου για να τον εντάξω στα στοιχεία της θερμικής ζώνης; Προσεγγιστικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.