Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Σχετικά με αυτό που ρώτησα για το ποσοστό κάλυψης στη θέρμανση υπάρχει κάποια βοήθεια; Λειτουργούμε όπως στην ψύξη ή πάμε καθαρά με τα τετραγωνικά που θερμαίνει το κάθε κλιματιστικό; Το ρώτησα και λίγο πιο πάνω...

Link to comment
Share on other sites

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Αν ένας χώρος θερμαίνεται με κλιματιστικά, αλλά όχι όλος ο χώρος κάποια δωμάτια μόνο (ας πούμε το 40% του χώρου σε εμβαδόν). Το ποσοστό κάλυψης του χώρου που θερμαίνεται με κλιματιστικά και αυτού που θα θερμαίνεται με το θεωρητικό σύστημα είναι αντίστοιχα 0.4 και 0.6 ή υπάρχει κάποιος πίνακας όπως γράφετε και στο αντίστοιχο τόπικ για τα ποσοστά κάλυψης ψύξης που ανάλογα με τα btu υπολογίζω τα τετραγωνικά για κάθε σπλιτάκι;

 

 

εγώ προσωπικά δε θα έμπαινα στη διαδικασία να αναγάγω την ισχύ του κλιματιστικού σε τετραγωνικά

ότι χώρο καλύπτει σε εμβαδό, αυτό το εμβαδό θα έπαιρνα, και το υπόλοιπο θα το πήγαινα με θεωρητικό 

τέτοιο πινακάκι στις ΤΟΤΕΕ δεν υπάρχει

εξάλλου πως να την κάνεις αυτή την αναγωγή ; 

μπορεί ένας χώρος να είναι 20 τ.μ. και να έχει υπερδιπλάσιο ψυκτικό φορτίο από έναν άλλο χώρο ίδιου εμβαδού

Link to comment
Share on other sites

για μονάδα αερολέβητα  (καυσιμο πετρελαιο ) χωρίς αεραγωγους την τοποθετούμε σαν τοπική μονάδα υγρων καυσίμων?

 

χωρίς δικτυο διανομης και τερματική μονάδα άμεσης απόδοσης?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Ερώτηση για ενεργειακή μελέτη αυτή τη φορά.

 

Θέλει συνάδερφος σε σπίτι που σχεδιάζει να βάλει στην απόληξη του κλιμακοστασίου καταπακτή (που θα βγάζει στο δώμα) και δεν το έχω ξαναδεί πουθενά. Στο κομμάτι του ΚΕΝΑΚ πώς θα την περιγράψω; Πρέπει να είναι και αυτή θερμομονωμένη; Είναι σε επαφή με ΜΘΧ (κλιμακοστάσιο)...

 

Βοηθήστε με αν ξέρετε κάτι γιατί δεν το έχω ξαναντιμετωπίσει..

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφού λες πως το κλιμ/σιο είναι ΜΘΧ, οπότε -μάλλον- δεν θα θερμομονωθεί, για ποιο λόγο η καταπακτή να είναι θερμομονωμένη;

Μπορεί να είναι αδιαφανής μεταλλική, μπορεί να είναι "κουπόλα" (διαφανής), μπορεί......

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτηκα απλά αναρωτιέμαι πως να το δείξω στη μελέτη... Με το U το υλικού που θα χρησιμοποιηθεί δεν έχω κάποιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω. Θα το δείξεις και θα το υπολογίσεις όπως το δείχνει-προδιαγράφει ο αρχιτέκτονας. Με το U τι πρόβλημα να έχεις, αφού δεν χρειάζεται να είναι εντός ορίων (δομικό στοιχείο μ.θ.χ.).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω Πάνο για αυτό ρωτάω. Σκέφτομαι απλα ότι ένας τοίχος κλιμακοστασίου που επικοινωνεί με τον εξωτερικό αέρα έχει μία κάποια μόνωση, έτσι δεν είναι; Τουλάχιστον στην περίπτωση μου έχει μία μόνωση. Και αναρωτήθηκα μήπως αντίστοιχα πρέπει να υπάρχει και κάποια μόνωση στην καταπακτή.

 

Έχεις δίκιο δεν υπεισέρχεται θέμα U πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.