Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Εάν έχω κτήριο που χτίστηκε τμηματικά με διαφορετικές οικοδομικές άδειες, τί έτος κατασκευής βάζω; Αυτό της περάτωσης κατασκευής της τελευταίας επέκτασης ή βάζω τα έτη περάτωσης καθεμιάς από τις άδειες; Επίσης ποια η διαφορά ξενοδοχείου με ξενώνα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εκδίδετε ΠΕΑ?

κανονικά δεν πρέπει να βγεί μια ανακοίνωση για κάποια παράταση στίς επιθεωρήσεις λεβήτων, αφού απαγορεύεται να εκδωθεί ΠΕΑ αν πρώτα δεν εκδωθεί το εν-λόγω πιστοποιητικό?

Ετσι κι αλλιώς και οι ίδιοι οι μηχανικοί είμαστε  ανέτοιμοι για τέτοιες επιθεωρήσεις, πέρα από τήν ανετοιμότητα όλων των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Οσο ανέτοιμοι ήμασταν στις 1 / 10 / 2010 και εμείς και αυτοί όταν εφαρμόστηκε ο ΚΕΝΑΚ.

ΠΕΑ για κτίρια (μέχρι στιγμής) βγάζει το buildingcert. Επιθεωρήσεις λεβήτων κλπ δε βγάζει το σύστημα.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

απλώς Ηλία τώρα υπάρχει ένα χονδρο κώλυμα στίς πολυκατοικίες οι οποίες δεν κατάφεραν να ανάψουν ούτε μία ώρα λόγω πετρελαίου την κεντρική θέρμανση, κάποιος ιδιοκτήτης να ζητήσει να γίνει επιθεώρηση ώστε να μπορέσει να βγάλει αυτός πεα. Αποκλείεται να βγεί άκρη, και ούτε ο ιδιοκτήτης θα μπορεί να καλύψει αυτός το ποσό και να τα βρεί αργότερα στα κοινόχρηστα. Χρειάζεται παράταση. Εγώ εκεί που μένω έχουμε από πρόπερσι να ανάψουμε κεντρική θέρμανση και το αποθεματικό από 3000Ε έχει μείνει 50Ε λόγω των οφειλούμενων..

Link to comment
Share on other sites

Έχετε κάποια συμβουλή για αυτό;

Εάν έχω κτήριο που χτίστηκε τμηματικά με διαφορετικές οικοδομικές άδειες, τί έτος κατασκευής βάζω στο buildingcert; Αυτό της περάτωσης κατασκευής της τελευταίας επέκτασης ή βάζω τα έτη περάτωσης καθεμιάς από τις άδειες; Επίσης ποια η διαφορά ξενοδοχείου με ξενώνα;

Link to comment
Share on other sites

αν έκανα επιθεώρηση για τμήμα, θα έβαζα τη χρονιά που χτίστηκε το τμήμα

αν έκανα για κτήριο, θα έβαζα τη παλιότερη ημερομηνία

 

για το 2ο δε ξέρω να πω κάτι

Link to comment
Share on other sites

αν οι άδειες είναι μετά το 83, τις βάζεις όλες

τώρα για χρονιά ολοκλήρωσης, τυπικό είναι ουσιαστικά σαν στοιχείο για το ΠΕΑ, το χρειάζεσαι μόνο για να δεις αν είσαι σε περίοδο ΚΘΚ κτλ

τι να σου πω, προσωπικά μάλλον τη παλαιότερη ημερομηνία θα έβαζα

 

edit: μου αρέσει η σύμπνοια ιδεών που έχουμε με τον Ίκαρο :D

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Ουπς,Το έγραψα λάθος...Πριν φάω ντομάτες.. :mrgreen:

Οπου "νεότερη" βάλε παλαιότερη....αυτή που βγήκε πρώτα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.