Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα. 

Κάνω ΠΕΑ για διαμέρισμα πολυκατοικίας, η οποία είναι σε επαφή με άλλη οικοδομή. Τμήμα ενός τοίχου του διαμερίσματος που εξετάζω είναι σε επαφή με τοίχο διαμερίσματος του τελευταίου ορόφου της διπλανής οικοδομής, στο οποίο δεν έχουν περαστεί κουφώματα - ημιτελής κατασκευή εδώ και χρόνια. Πώς θα πρέπει να το χειριστώ; Τον τοίχο μου θα τον θεωρήσω αδιαφανή επιφάνεια προς εξωτ. αέρα; Το πάχος του τοίχου του διπλανού διαμερίσματος θα τον λάβω υπόψη στο U της επιφάνειας στην οποία αναφέρομαι; Ή όπως κ να χει να χρησιμοποιήσω τις τιμές του πίνακα 3.4α; Μιλάμε για οικοδομή του '60 αυτή που εξετάζω.

 

Κάτι ακόμα. Τι U λαμβάνετε υπόψη για πλάκα οροφής κάτω από ανεπαρκώς θερμομονωμένη στέγη; Ποια τιμή από τον πίνακα 3.4β;

 

Κ τέλος.Κατά το σχήμα 3.1, στην περίπτωση τμήματος κτηρίου (διαμέρισμα) τελευταίου ορόφου, τι ύψος θα θεωρήσω για τα κατακόρυφα δομικά στοιχεία, αν υπάρχει πλάκα οροφής και στέγη, ενώ από κάτω υπάρχει ΜΘΧ; Καθαρό εσωτερικό ύψος+πάχος πλάκας οροφής+πάχος πλάκας δαπέδου, γιατί είναι σε επαφή με ΜΘΧ; Το ύψος της ανεπαρκώς μονωμένης στέγης θα παίξει ρόλο; Επίσης, αν από κάτω ήταν θερμαινόμενος χώρος, θα άλλαζε κάτι; Μήπως δε θα έπρεπε να ληφθεί υπόψη το πάχος της πλάκας δαπέδου;

 

Πολλές ερωτήσεις. Όποιος γνωρίζει ας συνδράμει.

Link to comment
Share on other sites

..........., στο οποίο δεν έχουν περαστεί κουφώματα - ημιτελής κατασκευή εδώ και χρόνια. Πώς θα πρέπει να το χειριστώ; Τον τοίχο μου θα τον θεωρήσω αδιαφανή επιφάνεια προς εξωτ. αέρα; ΝΑΙ Το πάχος του τοίχου του διπλανού διαμερίσματος θα τον λάβω υπόψη στο U της επιφάνειας στην οποία αναφέρομαι; Ή όπως κ να χει να χρησιμοποιήσω τις τιμές του πίνακα 3.4α;

 

Κάτι ακόμα. Τι U λαμβάνετε υπόψη για πλάκα οροφής κάτω από ανεπαρκώς θερμομονωμένη στέγη; Ποια τιμή από τον πίνακα 3.4β; Οι τιμές είναι απο 0,95 - 1,05 ανάλογα το τύπο που έχεις, σε κάποιο απο τους προτεινόμενους τύπους θα ανήκει και η στέγη σου

 

Κ τέλος.Κατά το σχήμα 3.1, στην περίπτωση τμήματος κτηρίου (διαμέρισμα) τελευταίου ορόφου, τι ύψος θα θεωρήσω για τα κατακόρυφα δομικά στοιχεία, αν υπάρχει πλάκα οροφής και στέγη, ενώ από κάτω υπάρχει ΜΘΧ; ?????(εδώ μπερδεύομαι πως το εννοείς) Καθαρό εσωτερικό ύψος+πάχος πλάκας οροφής+πάχος πλάκας δαπέδου (άνω στάθμη πλάκας δαπέδου) , γιατί είναι σε επαφή με ΜΘΧ; Το ύψος της ανεπαρκώς μονωμένης στέγης θα παίξει ρόλο; Επίσης, αν από κάτω ήταν θερμαινόμενος χώρος, θα άλλαζε κάτι; Μήπως δε θα έπρεπε να ληφθεί υπόψη το πάχος της πλάκας δαπέδου;

 

Αυτά γνωριζω αυτά σου απαντάω

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε.

1. Προσωπικα αν ο τελευταιος οροφος ειναι ημιτελης εδω και χρονια θα τον λαμβανα ανυπαρκτο και τις απωλειες του ομορου τοιχου κανονικα, με μηδενικους συντελεστες σκιασης. Αλλη αποψη λεει οτι θα πρεπει να τον λαβεις αδιαβατικο γιατι το διαμερισμα εν δυναμει ανα πασα ωρα και στιγμη δυναται να κατοικηθει, μιας και εχει χρηση κατοικιας. Παρολα ταυτα, επειδη επιθεωρουμε το διαμερισμα τη δεδομενη χρονικη στιγμη, αδιαφορωντας για τις συνηθειες των χρηστων (πχ το κατω διαμερισμα δεν κατοικειται, δεν το θερμαινουν κλπ) εγω θα λαμβανα κανονικα απωλειες δεδομενου οτι τοτε που εκανα την επιθεωρηση ηταν ημιτελες. Τραβα και φωτος και καθαρισες. Πινακας 3.4 για συντελεστες

 

2. Οροφη κατω απο μη θερμομονωμενη στεγη, 3,70 συντελεστης

 

3. Πως γινεται απο κατω να εχεις ΜΘΧ και να εισαι σε οικοδομη, αν δεν εισαι σε ισογειο-ανωγειο? Τσεκαρε μηπως δε θα επρεπε να τον λαβεις ΜΘΧ. Αν δεν ειναι ΜΘΧ, τοτε καθαρο υψος συν παχος ανω πλακας. Αγνοεις τη στεγη και τον ογκο εντος αυτης, δεν ειναι τμημα του διαμερισματος σου. Αν ειναι οντως ΜΘΧ τοτε εχεις καθαρο υψος συν δυο πλακες πανω και κατω.

 

Βοηθησα?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Έχουμε κ λέμε:

 

1) Προς εξωτ. αέρα. Ωραία.

 

2) Ψάχνω το U για πλάκα οροφής κάτω από ανεπαρκώς μονωμένη στέγη, άρα δε μου κάνει η τιμή 3,70 που αναφέρεται σε οροφή κάτω από μη θερμομ. στέγη. Ποια όμως τιμή πρέπει να πάρω; 

 

3) Είμαι σε όροφο και από κάτω είναι αποθήκη-ΜΘΧ. Επομένως, στην κατακόρυφη διάσταση θα λάβω υπόψη πέρα από το πάχος της πλάκας οροφής κ το πάχος της πλάκας δαπέδου, αφού αυτό βρίσκεται πάνω από ΜΘΧ.

Link to comment
Share on other sites

2) Ψάχνω το U για πλάκα οροφής κάτω από ανεπαρκώς μονωμένη στέγη, άρα δε μου κάνει η τιμή 3,70 που αναφέρεται σε οροφή κάτω από μη θερμομ. στέγη. Ποια όμως τιμή πρέπει να πάρω; Άλλο η πλάκα οροφής και άλλο η ανεπαρκώς μονωμένη στέγη ? Μάλλον κάτι δεν περιγράφεις σωστά..

 

3) Είμαι σε όροφο και από κάτω είναι αποθήκη-ΜΘΧ. Επομένως, στην κατακόρυφη διάσταση θα λάβω υπόψη πέρα από το πάχος της πλάκας οροφής κ το πάχος της πλάκας δαπέδου, αφού αυτό βρίσκεται πάνω από ΜΘΧ. Τώρα καταλαβαίνω σχετικά με το ΜΘΧ και σωστά λες οτι παίρνεις όλο το πάχος της κάτω πλάκας (του δαπέδου)

Link to comment
Share on other sites

2. Γιατι ανεπαρκως μονωμενη στεγη? Εισαι σιγουρος πως ειναι μονωμενη και ειναι ανεπαρκως? Αφου μιλας για κατοικια του 1960. Αν εχεις στοιχεια πως ειναι μονωμενη μεταγενεστερα, εστω και ανεπαρκως, λαβε την ανεπαρκως. Ειδαλλως σου προτεινω 3,70

 

3. Αποθηκη ΜΘΧ. Εισαι σιγουρος πως αυτος ο χωρος που τωρα χρησιμοποιειται ως αποθηκη δεν εχει προοπτικες να χρησιμοποιηθει ως διαμερισμα στο μελλον. Δες ακριβως την ερμηνεια του ΜΘΧ στην ΤΟΤΕΕ. Ενεργειακα αδρανεις χωροι, δεν καταναλωνουν ενεργεια, δε χανουν ενεργεια στο περιβαλλον, δε δυνανται να χρησιμοποιηθουν ως αλλη μορφη που καταναλωνει ενεργεια. Η αποθηκη ΜΘΧ που λες ειναι σε οροφο, ειναι ισογεια, ανωγεια η ημιυπογεια? Μηπως ειναι καποιο γκαραζ? Στην αδεια τι χρηση εχει?

 

Σιγουρεψου πρωτα πως μπορεις να τον λαβεις ως ΜΘΧ πριν πας ελαφρα τη καρδια να λαβεις απωλειες δαπεδου (και κατ επεκταση και ολο το παχος της πλακας στο τελικο υψος)

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.

Για το 2. Η οικοδομή είναι του 60. Πρόσφατα μπήκε κάποια μόνωση στη στέγη. Έστω τη θεωρώ ανεπαρκή. Δεν έχω στοιχεία, τπτ. Απλή πληροφόρηση απ' τον πελάτη. Επομένως κρίνω ότι έχω περίπτωση διαμερίσματος με αμόνωτη πλάκα οροφής και από πάνω ανεπαρκώς μονωμένη στέγη. Εδώ θα θελα τη γνώμη σας για το ποια τιμή U θα χρησιμοποιήσω.

Για το 3. Ο κάτω ισόγειος χώρος έχει χρήση αποθήκη. Είναι αποθήκη εδώ 50 χρόνια. Επίσης, δεν έχει κανένα είδος θέρμανσης. Θεωρώ ότι δε μπορεί παρά να χαρακτηριστεί ΜΘΧ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.

Για το 2. Η οικοδομή είναι του 60. Πρόσφατα μπήκε κάποια μόνωση στη στέγη. Έστω τη θεωρώ ανεπαρκή. Δεν έχω στοιχεία, τπτ. Απλή πληροφόρηση απ' τον πελάτη. Επομένως κρίνω ότι έχω περίπτωση διαμερίσματος με αμόνωτη με ανεπαρκη μόνωση πλάκα οροφής και από πάνω ανεπαρκώς μονωμένη στέγη. Για μένα λάθος θεώρηση.... έχεις πλάκα οροφής με ανεπαρκή μόνωση και οχι αυτό που γράφεις, αρα πάιρνεις τη τιμή 0,90 (?) δεν θυμάμαι τι λέει ο 3.4β. ...............

Για το 3. Ο κάτω ισόγειος χώρος έχει χρήση αποθήκη. Είναι αποθήκη εδώ 50 χρόνια. Επίσης, δεν έχει κανένα είδος θέρμανσης. Θεωρώ ότι δε μπορεί παρά να χαρακτηριστεί ΜΘΧ. ΟΚ κατανοητό, άρα παίρνεις όλο το πάχος πλάκας του δαπέδου

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ ρε dib, αλλά νομίζω θα με τρελάνεις ντιπ  :smile:

Η όποια μόνωση μπήκε κάτω από τα κεραμίδια, στην κεκλιμένη στέγη. Όχι πάνω στην πλάκα σκυροδέματος.  Άρα έχω αμόνωτη πλάκα και ανεπαρκώς θερμομονωμένη στέγη. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί όχι. Το U ζητάω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.