Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Οταν μελετας καταστημα με ψευδοροφη, το υψος αυτου ειναι μεχρι την πλακα σκυροδεματος. Συμφωνούμε

Οχι μεχρι την ψευδοροφη, διοτι ο ογκος αναμεσα σε αυτην και την πλακα δεν ειναι κοινοχρηστος αλλα ειναι δικος σου. Μην μπερδεύεις τα νομικά με τα ενεργειακά !!!!! Δευτερευοντες βοηθητικοι χωροι που συνδεονται λειτουργικα με τη θερμαινομενη ζωνη λαμβανονται ως τμηματα αυτης. ΤΟΤΕΕ 1 σελ 18.

Εχεις λειτουργικη συνδεση του μη θερμαινομενου ογκου κατω απο τη στεγη με το διαμερισμα, οταν χωριζονται με πλακα σκυροδεματος? Να πεις πως εχεις ψευδοροφη να το καταλαβω, αλλα εχουμε μπετο...  Στο τομέα της ενέργειας (και ειδικά τώρα με το ΚΕΝΑΚ) δεν εξετάζουμε τι λειτουργικότητα υπάρχει μεταξύ των χώρων σε μια ζώνη αλλά στο που σταματάνε οι θερμικές απώλειες

 

..............., στο συνολικο ογκο περιλαμβανονται και κλιμακοστασια, κοινοχρηστοι διαδρομοι κλπ. Μη θερμαινομενοι ογκοι.

Απωλειες υπαρχουν ΚΑΙ προς εκει. Υπάρχουν και λαμβάνονται υπόψη, τόσο στη ΜΕΑ όσο και στο ΠΕΑ

Γιατι σε ενα οροφοδιαμερισμα με ισογειο καταστημα (και εισοδο απο το ισογειο) και στεγη να περιλαμβανεις τον ογκο της στεγης στο θερμαινομενο ογκο του διαμερισματος και τον ογκο των κοινοχρηστων οχι? Γιατί στις 2 περιπτώσεις ορίζεις τα όρια της θερμικής ζώνης και επ' αυτής κάνεις τους υπολογισμούς απωλειών ανάλογα με τους γειτνιάζοντες χώρους.

 

Ναι, ειναι κοινοχρηστα, νομικα ομως. δε βλεπω πουθενα να υπολογιζονται σε ενα ΠΕΑ.

 

Σε μεζονετα που ειναι μονωμενη η πλακα κατω απο μη θερμομονωμενη στεγη, λαμβανεις στο θερμαινομενο ογκο και την ογκο αναμεσα στη μονωμενη πλακα και τα κεραμιδια? Όχι γιατί το φράγμα των θερμικών απωλειών σταματάει ακριβώς εκεί που είναι το μονωτικό, αν όμως το μονωτικό ήταν τοποθετημένο κάτω απο τα κεραμίδια, τότε θα ησουν υποχρεωμένος να λάβεις υπόψη σου και τον όγκο μεταξύ της πλάκας και της κεκλιμένης στέγης (ίδια περίπτωση με του γ.ταφ), χωρίς αναφορά στο αν είναι κοινόχρητος χώρος ή όχι (δεν το εξετάζουμε νομικά).

 

Οπως και να χει, διαφωνω με την τοποθετηση σου και εξηγω και το γιατι. Απο κει και υστερα ο καθενας εχει τους λογους του να ακολουθει το δικο του πιστευω

 

Τελικά συμφωνούμε στο οτι..... διαφωνούμε

 

Καλό αυτό γιατί γίνεται ανταλλαγή απόψεων και θέσεων

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και επανερχομαι.

Ολα καλα οσα μου λες, ομως ακομα δε μου λυθηκε η απορια...

 

Γιατι σε ενα οροφοδιαμερισμα του 1ου οροφου που απο πανω εχει πλακα σκυροδεματος και στεγη εδραζομενη επ αυτης και στο ισογειο ενα καταστημα και την εισοδομε το κλιμακοστασιο, στο θερμαινομενο ογκο του οροφοδιαμερισματος να συμπεριλαβουμε τον ογκο αναμεσα στη στεγη και την πλακα σκυροδεματος και οχι τον ογκο των κοινοχρηστων ΜΘΧ ως το ισογειο?

 

Υπο αυτο το πρισμα, ειτε εχεις διαμερισμα με πλακα απο σκυροδεμα και στεγη απο πανω ειτε η πλακα λειπει και εχει απλως τη στεγη, τα αντιμετωπιζεις και τα δυο με τον ιδιο τροπο.

Ιδιες απωλειες εχουν οι δυο περιπτωσεις?

 

Και αν σε αυτην την περιπτωση εσυ λαμβανεις το συντελεστη κεραμοσκεπης επι κεκλιμμενης ξυλινης στεγης, τοτε ποτε λαμβανεται ο συντελεστης οριζοντιας οροφης κατω απο μη θερμομονωμενη στεγη?

 

Νομιζω γι αυτο υπαρχουν οι δυο αυτες κατηγοριες για να διαχωριζουν τη μια απο την αλλη περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

dib & inzaghi βλέπω αναλύσατε δεόντως το θέμα. 

 

Εγώ πάντως ακόμα δεν ξέρω ποια τιμή να θεωρήσω ως U αμόνωτης πλάκας κάτω από ανεπαρκώς μονωμένη στέγη. Θεωρείστε το ανεπαρκώς δεδομένο. Ας δώσουμε μια απάντηση έστω και θεωρητικά στην περίπτωση που αύριο μεθαύριο έχουμε αυτή την περίπτωση κ έχουμε τσεκάρει ότι υπάρχει μόνωση στη στέγη κ κρίνεται ανεπαρκής. Από κει και πέρα.

Κ επίσης, όταν δεν έχουμε κάποιο σύστημα ψύξης σε κατοκία κ βάζουμε θεωρητικό σύστημα, τότε ως ψυχόμενη επιφάνεια στην καρτέλα κτίριο βάζουμε μηδέν ή το 50% της θερμ. επιφάνειας; Δεν παίζει ρόλο έτσι κι αλλιώς, αλλά καλό είναι να μπει σωστά. Στα σεμινάρια μας είπαν ότι μπαίνει η πραγματικά ψυχόμενη επιφάνεια. Εδώ όμως είναι μηδέν. Τι βάζετε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

@γ. ταφ

εγώ μετά τα σεμινάρια, βάζω την πραγματική

αν αυτή είναι μηδενική, βάζω 0

εξάλλου δε παίζει το παραμικρό ρόλο στους υπολογισμούς 

 

 

στα δικά μου τώρα :D

πόσο τον κόβετε ρε παιδιά αυτόν τον ηλιακό ;

 

2s0lgll.jpg

Link to comment
Share on other sites

dib & inzaghi βλέπω αναλύσατε δεόντως το θέμα. 

 

Εγώ πάντως ακόμα δεν ξέρω ποια τιμή να θεωρήσω ως U αμόνωτης πλάκας κάτω από ανεπαρκώς μονωμένη στέγη. Θεωρείστε το ανεπαρκώς δεδομένο. Ας δώσουμε μια απάντηση έστω και θεωρητικά στην περίπτωση που αύριο μεθαύριο έχουμε αυτή την περίπτωση κ έχουμε τσεκάρει ότι υπάρχει μόνωση στη στέγη κ κρίνεται ανεπαρκής. Από κει και πέρα.

Κ επίσης, όταν δεν έχουμε κάποιο σύστημα ψύξης σε κατοκία κ βάζουμε θεωρητικό σύστημα, τότε ως ψυχόμενη επιφάνεια στην καρτέλα κτίριο βάζουμε μηδέν ή το 50% της θερμ. επιφάνειας; Δεν παίζει ρόλο έτσι κι αλλιώς, αλλά καλό είναι να μπει σωστά. Στα σεμινάρια μας είπαν ότι μπαίνει η πραγματικά ψυχόμενη επιφάνεια. Εδώ όμως είναι μηδέν. Τι βάζετε εσείς;

1.10 ειναι η τιμη που ψαχνεις.

Ειτε τη λαβεις ως οριζοντια οροφη κατω απο μη θερμομονωμενη στεγη οπως σου προτεινα εγω ειτε ως κεραμοσκεπη επι κεκλιμμενης ξυλινης στεγης.

1,00 ο συντελεστης +0,10 για θερμογεφυρες.

Στο αλλο, αν και εντελως στατιστικο, θετω τιμη 0

Link to comment
Share on other sites

Η 1,50 η 2,00 ειναι η καθε πλακα.

Η οριζοντια διασταση ειναι 1,00

Για την κεκλιμενη δε βαζω το χερι μου στη φωτια οτι δεν ειναι 2,00 αλλα 1,50

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.