Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ηλιακό έχει ?

Αν όχι για μένα δεν είναι λογικό το Δ.!!!!

Για Ε το κόβω...

 

Για τηλεθέρεμανση δεν γνωρίζω (δεν έχουμε στη Ατιική) και δεν ξέρω αν συνεισφέρει εκτός θέρμανσης και ΖΝΧ και συντελεστές απόδοσης έχει...οπότε ίσως να καταλήγει στο Δ ...αλλά και πάλι δεν μου κάθεται καλά.

 

Η μελέτη θερμομόνωσης είναι πλήρως εφαρμοσμένη ?

Το τσέκαρες ?

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχει ηλιακό και εγώ για Ε το υπολόγιζα, θα το ξαναδώ, θα δω και τα όρια και τα ΗΜ κυρίως.

Ευχαριστώ savas76 kai dib και θα επανέλθω....

Link to comment
Share on other sites

Άλλη ερώτηση τώρα. Κάνω ΠΕΑ για διαμέρισμα τελευταίου ορόφου πολυκατοικίας. Η οροφή του είναι οριζόντια πλάκα κάτω από κεραμοσκεπή. Η πλάκα σε ένα τμήμα της έχει ένα κενό κλεισμένο με τζάμι.Υπάρχει ένα φωταγωγός δλδ. που βγαίνει ως τα κεραμίδια, όπου υπάρχει άλλο ένα τζάμι. Πώς εξετάζουμε το φωταγωγό αυτό; Όσον αφορά σε διείσδυση αέρα, U, σκιάσεις, κτλ.; Ως μη ανοιγόμενο κούφωμα; Ο φωταγωγός, από τζάμι σε τζάμι έχει 1μ. ύψος. Δε μου χει ξανατύχει. Πώς θα το αντιμετωπίζατε;

 

 

 

Προσωπικα για μενα το οριο του διαμερισματος θα ηταν η πλακα κατω απο την κεραμοσκεπη

Οποτε ολη με τον αναλογο συντελεστη, μονωμενη η αμονωτη δε μας ειπες, με μηδενικες σκιασεις και το τζαμι ως κουφωμα ανοιγομενο η μη αναλογα με το αν ανοιγει η οχι, με 1,1,1,1,0,3,0,3 σκιασεις.

Αποψη μου

Link to comment
Share on other sites

ναι  συνάδελφοι.....αν ειχε και ηλιακο,..... θερμομονωμενο με τεντα πηγαινε για Γ , όχι για Δ........Η ΒΑΣΗ είναι το Δ για τετοια σπιτια και μονο με θερμοσυσωρευτες και πολύ παλια κλιματιστικα πηγαινει Ε και κατω

 

γ.τ...είναι τζαμι η πολυκαρβονικο, ...τι αερα;;;;;είναι και ανοιγομενο;;;;συνηθως αυτά τα βαζουν μονο για φυσικο φωτισμο.....αν είναι πολυκαρβονικο όπως νομιζω, βαζεις το υ , βρες από ιντερνετ, και το υπολογιζεις κανονικα όπως τα αλλα στοιχεια....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αποψη περι τηλεθερμανσης, παντως αν εχει κανα θηριο λεβητα που με υπερδιαστασιολογηση πιασει 0,75 μειωτικο και αμονωτες σωληνωσεις, ακομα και μονωμενο να ειναι, ανετα το εχει το Ε

 

Ολα εξαρτωνται απο την κατασταση του λεβητα

Link to comment
Share on other sites

Στην τηλεθέρμανση το ΚΑ έχει κι αυτό τηλεθέρμανση με β.α. του πραγματικού κτιρίου. Επίσης δεν γίνεται υπερδιαστασιολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.