Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ο προμηθευτης δεν προκειται να σου δωσει πιστοποιητικο για το U

Για το λ θα σου δωσει, απο τα δελτια αποστολης θα εχεις το παχος και θα κανεις εσυ τον υπολογισμο του τελικου σου U το οποιο και αφενος θα εισαγεις στο προγραμμα, αφετερου θα γραψεις στο εντυπο καταγραφης παρεμβασεων

Απο κει και επειτα, βαζεις +0,1 στο νουμερο που υπολογισες για τις θερμογεφυρες γιατι αν κλικαρεις το κουτακι, θα σου δωσει +0,1 σε ολα τα οριζοντια και κατακορυφα δομικα στοιχεια.

Προβλημα δε θα παιξει. Εκανες ηδη υπολογισμους στο σεναριο του 1ου ΠΕΑ για να δεις τι παχος υλικου χρειαζεσαι (θεωρω) και θα επρεπε να εχεις προβλεψει κι αυτο το Lift up του +0,10 λογω θερμογεφυρων.

Οποτε τωρα εισαι κομπλε.

 

Οσον αφορα το λεβητακι ΦΑ, ειναι απο μονο του Κατηγορια Γ στους αυτοματισμους για τους γνωστους λογους. Αν τωρα εχεις θερμαντικο σωμα ΣΕ ΚΑΘΕ ΧΩΡΟ και κουμπωσεις μια θερμοστατικη κεφαλη πανω στο καθενα, ανεβαζεις την κατηγορια αυτοματισμων στο Β.

 

Ελπιζω να βοηθησα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κάνω καλά που ρωτάω εδω...

 

Σε μία αντλία θερμότητας (ντουλάπα τη λένε στο χωριό μου) έχω το εξής:

Rated power of the auxiliary electric heating device = 3,00 kW

 

Πρόκειται προφανώς για αντίσταση. Την ισχύ αυτή τη συνυπολογίζω στο βαθμό απόδοσης θέρμανσης;

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες καλημέρα, 

 

έχω κολλήσει, την ισχύ του καυστήρα σε περίπτωση ΠΕΑ που αφορά τμήμα κτηρίου την επιμερίζουμε όπως και με τον κυκλοφορητή ή όχι;

 

Ευχαριστώ.  

Link to comment
Share on other sites

Οταν ψαχνω εναγωνιως να βρω στοιχεια καυστηρα, δεδομενου οτι το ταμπελακι δεν αναφερει ηλεκτρικη ισχυ και δε μπορω να βρω επ ουδενι κανενα Pdf στο Internet που να μου τη δινει, τι κανω?

Να λαβω βοηθητικη ισχυ ενος παρεμφερους καυστηρα ιδιας ισχυος?

Να λαβω την ισχυ εςνος παρομοιου μοντελου της ιδιας εταιρειας (παλι δε βρηκα αλλα τεσπα)?

Υπαρχει καποια "σχεση" αναμεσα στην ηλεκτρικη ισχυ του καυστηρα και του κυκλοφορητη?

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν διαθέσιμα αναλυτικά στοιχεία για τα βοηθητικά συστήματα, τότε επιλέγεται ένας τύπος, εισάγεται σαν αριθμός η μονάδα και σαν ισχύς η συνολική εγκατεστημένη ισχύς.

 

Αυτό από τη βοήθεια του προγράμματος.

 

Τώρα, ποια είναι η εγκατεστημένη ισχύς... Από το λεκτικό ερμηνεύω πως είναι εκτίμηση του μελετητή υπολογίζοντας όλα τα διαθέσιμα δεδομένα της αυτοψίας.  

Link to comment
Share on other sites

Στην 4η ΤΟΤΕΕ, στη διαδικασία επιθεώρησης λεβήτων, γράφει τα εξής για τους λέβητες σε περίπτωση έλλειψης στοιχείων:

<<Επεξεργασία των στοιχείων και αξιολόγηση της ενεργειακής απόδοσης του λέβητα. Σε περίπτωση έλλειψης των απαραίτητων τεχνικών προδιαγραφών για τους λέβητες, λαμβάνονται υπόψη οι μέσες τιμές για όμοιους λέβητες, όπως καθορίζονται στα Ευρωπαϊκά και εθνικά πρότυπα, τα οποία βασίζονται σε τυπολογίες λεβήτων και εγκαταστάσεων θέρμανσης>>.

Υποθέτω ότι θα μπορούσαμε να το χρησιμοποιήσουμε και για βοηθητικά συστήματα (αν και δεν γράφει κάτι αντίστοιχο στη διαδικασία επιθεώρησης εγκαταστάσεων θέρμανσης).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.