Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ε, λοιπόν, αν εφαρμόζοντας αυτά που λέει η ΤΟΤΕΕ, για ορόφους (τμήματα αυτών για την ακρίβεια) σε εσοχή και προεξοχή, τα καταφέρει το γατόνι, έτσι που στην άθροιση των όγκων των επιμέρους χρήσεων ή/και ζωνών, να βγαίνουν συνολικά θερμαινόμενος και συνολικός, τόσο όσο είναι πραγματικά, τότε μαγκιά του. Αλλά, αν μη τι άλλο, θα υπάρχουν στρογγυλοποιήσεις στους επιμέρους.

Έχω τη γνώμη, πως καλύτερα θα ήταν, να ίσχυε ό,τι ισχύει για τους απλούς ενδιάμεσους (ή τελικούς ορόφους όταν πρόκειται για προεξοχές), εν γνώση μας βέβαια ότι δεν παίρνουμε το πραγματικό εξωτερικό περίγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Η άνω πλάκα (όλο το πάχος του σκυροδέματος) προσμετράται στον όγκο του ισογείου

Το δάπεδο του ερκερ μαζί με την αντίστοιχη πλάκα, προσμετράται στον όγκο του ορόφου

(όπως ακριβώς στο σκαρίφημα της ΤΟΤΕΕ)

Διαφωνω

Καποτε το εκανα ετσι αλλα αλλαξα αντιμετωπιση.

Οπως το περιγραφεις εσυ, εχεις διαφορετικα υψη αδιαφανων αναλογα με τη θεση τους.

Πχ στον οροφο εχεις 3,20 μ. υψος για την πλευρα που εχει ερκερ και 3,00μ για την πλευρα χωρις ερκερ.

 

Η ΤΟΤΕΕ νομιζω το λεει ξεκαθαρα εδω.

Οταν ο οροφος βρισκεται σε προεξοχη (ερκερ καλη ωρα) τοτε το υψος του οροφου συμπεριλαμβανει και την κατω πλακα.

Οχι τοπικα, στην προεξοχη, σε ολον τον οροφο. Μιλαει για ΥΨΟΣ ΟΡΟΦΟΥ.

Δηλαδη διατηρει ιδιο υψος οφορου σε ολα τα κατακορυφα αδιαφανη και συμπεριλαμβανει σε αυτο το παχος της κατω πλακας.

 

Κατι που, μεταξυ μας, θεωρω και πιο σωστο και πιο απλοικο απο το να μελεταω αδιαφανη με διαφορετικα υψη αναλογα με τη θεση και ο θερμαινομενος ογκος να μην ειναι απλα εμβαδον επι υψος αλλα να περιλαμβανει και παχη δαπεδου κατα τοπους.

 

Αποψη μου παντα

post-47080-0-67777300-1474411864_thumb.jpg

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Είτε κατά γράμμα να πάρεις την οδηγία, είτε αυτό που λέει ο tetris και θεωρώ κι εγώ ως πλήρη αποτύπωση του εξωτερικού περιγράματος -κατά την κατακόρυφο εν προκειμένω, αλλά ψύρισμα της μαίμους από την άλλη- εντέλει και πιθανότατα σε άλλον συνολικό θερμαινόμενο όγκο καταλήγεις και την κούτα τα depon δεν τη γλυτώνεις.

Με την δική σου θεώρηση, για π.χ. 3μ. πλάτους προεξοχή, "χρεώνεις" σ' όλο τον εν λόγω όροφο/χρήση/ζώνη, ό,τι κι αν αφορά τέλος πάντων, τσάμπα θερμαινόμενα κυβικά.

Ψύρισμα είναι, για εμένα, άνευ ουσίας.

Θα έβαζα τα κατακόρυφα όπως πραγματικά έχουν, τόσο στην προεξοχή όσο και στο υπόλοιπο τμήμα και για τον υπολογισμό του όγκου θα εφάρνοζα αυτό που ισχύει για τους απλούς ενδιάμεσους().

Link to comment
Share on other sites

Πλέον, μετά από τόσα πιστοποιητικα που χω βγάλει, οι απορίες μου είναι είτε κάτι εξεζητημενο είτε ψειρισμα!

Λογικό είναι νομίζω!

Τα "χοντρά" τα χουμε λύσει από καιρό!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχω ΜΕΑ για μονοκατοικία ισόγεια με σοφίτα και κεκλιμένη στέγη. Η σοφίτα είναι ανοιχτή και σε επαφη με τον ισόγειο χώρο και σύμφωνα με τον NOK δεν μετράει στη δόμηση.

 

Επισύναπτω μία τομή.

 

Στο εμβαδό της ΜΕΑ θα προσθέσω το εμβαδό του ισογείου και της σοφίτας; Η σοφίτα βρίσκεται εντός κελύφους και σίγουρα θα πρέπει να θερμανθεί... Θα υπολογιστούν οι θερμικές απώλειές της...

sofital.pdf

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πώς στην ΜΕΑ βάζεις όλες τις βατές επιφάνειες. Στο δίαγραμμα δόμησης έχεις επιφάνειες εντός ΣΔ, εκτός ΣΔ και συνολικές. Η ΜΕΑ παίρνεις τις συνολικές κλειστών χώρων. Δεν κοιτάς τι "δωράκια" σου χαρίζει ο ΝΟΚ, για να χτίσεις κι άλλο.

Ως προς τις απώλειες, τις υπολογίζεις κανονικά, σαν να ήταν κλειστό δωμάτιο σε επαφή με τα υπόλοιπα. Για τους υπολογισμούς απωλειών σε ενδιαφέρει μόνο το εξωτερικό κέλυφος και τοιχόν δομικά στοιχεία που είναι κάθετα σε αυτό (για θερμογέφυρες). Η βατή επιφάνεια της σοφίτας είναι για να επιμερήσεις και σε αυτήν τις απώλειες (KWh/m2).

 

έντιτ

 

πρόσεξε μόνο το ύψος του χώρου, αν η σοφίτα επικοινωνεί εύκολα με τον από κάτω χώρο, για την απόδοση των σωμάτων (μήπως και θεωρηθεί ως χώρος ενιαίος μεγάλου ύψους). Νομίζω σε μεγάλα ύψη χώρου, αλλάζει λίγο ένας από τους συντελεστές στις τερματικές μονάδες. Το γεγονός ότι επικοινωνεί με καταπακτή και δεν είναι τελείως ελεύθερη κίνηση του αέρα μπορεί να κάνει αυτό που σκέφτομαι να μην ισχύει.

Ας πουν την άποψή τους και οι συνάδελφοι μηχανολόγοι σε αυτό.

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

Θα μετρησει στον ογκο σιγουρα

 

Στα τετραγωνικα θα δηλωσεις αυτα που πρεπει

Edited by slalom
Link to comment
Share on other sites

Θα μετρησει στον ογκο σιγουρα

 

Στα τετραγωνικα θα δηλωσεις αυτα που πρεπει

Δηλαδή τα τετραγωνικά του ισογείου μόνο χωρίς την σοφίτα;

 

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα τετραγωνικά του ισογείου μόνο χωρίς την σοφίτα;

 

Και τα τμ της σοφίτας .. και εννοείται μετράνε και στον όγκο του κτηρίου!

Δεν είναι υποχρεωτικό τα τμ και ο όγκος της άδειας να συμπίπτουν με τα τμ της ΘΖ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.