Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Είχα πει ότι θα επιστρέψω να ρωτήσω κάποια ακόμα πραγματάκια που είχα μαζέψει, οπότε το κάνω τώρα. Αν κάποιος έχει όρεξη ας βοηθήσει. Συγνώμη για το ενδεχόμενες χαζές ερωτήσεις αλλά είπα να μην μείνω με την απορία.

 

1) post-34845-0-64526100-1478592569_thumb.jpg

 

Παραθέτω ένα τυχαίο σχέδιο κάτοψης από ένα γραφείο για να ρωτήσω το εξής. Πρόκειται για το γραφείο 4 προφανώς. Όταν θέλω να εξετάσω τους γειτονικούς χώρους ποια διάσταση τοίχου παίρνω, την εσωτερική ή την εξωτερική; Συγκεκριμένα στην βορινή όψη για επαφή με εξωτωερικό αέρα η διάσταση είναι η κόκκινη ή η μπλε; Αντίστοιχα ανατολικά και νότια που συνορεύω με ΜΘΧ και μπορώ να πάρω U/2 ποια διάσταση χρησιμοποιώ; Εγώ προσωπικά μέχρι τώρα έπαιρνα την εξωτερική απλά υπάρχουν περιπτώσεις σύνθετων και μπλεγμένων τοίχων που καμιά φορά μπερδεύουν την κατάσταση.

 

2) Μάλλον χαζή ερώτηση αυτή αλλά με μπερδεύει καμιά φορά. Έχω υπερυψωμένη πλάκα πάνω από το έδαφος όπως στο σχήμα 3.4 της ΤΟΤΕΕ. Αν κατάλαβα καλά βάσει αυτού που γράφει πάνω από το σχήμα η ταμπέλα που θα συμπληρώσω στο πρόγραμμα είναι το "Σε επαφή με το έδαφος" και θα βάλω τιμή U=4.5 σωστά; Δεν ισχύουν οι τιμές του πίνακα 3.4.β που είναι 3.10 κ 0.95 ε; Και οι τιμές Κ. Βάθος και Α. Βάθος τι τιμές παίρνουν;

 

3) Αν ο ίδιος χώρος ( ο από κάτω δηλαδη) δεν είναι πληρωμένος με έδαφος αλλά ένα ΜΘ υπόγειο υποθετικά, τότε για το δάπεδο του ισογείου συμπληρώνω κανονικά στην καρτέλα των αδιαφανών με U=1 (για μη θερμομονωμένο δάπεδο και για περίπτωση που μου επιτρέπεται η παραδοχή για U/2);;;

 

4) Θα μου πεις νωρίς θυμήθηκες να το ρωτήσεις αυτό, αλλά υπάρχει κάποιο έτοιμο πρόγραμμα που να περνάς τις διαστασεις των προβόλων και των γειτονικών κτιρίων και να σου βρίσκει έτοιμη την τιμή της σκίασης; Μέχρι τώρα είχα ένα excel που μου υπολόγιζε τη γωνία αλλά την τιμή σκίασης την υπολόγιζα μόνος μου από τους πίνακες της ΤΟΤΕΕ 

 

5) post-34845-0-37295300-1478593813_thumb.jpg

 

Εντελώς πρόχειρα, έχω τα εξής δύο κτίρια και εξετάζω το Α. Το Β αποτελεί πλευρικό πρόβολο ή είναι πολύ μακριά; Γενικά εσείς πως αντιμετωπίζετε κάτι τέτοιο; Βάζετε πλευρική σκίαση ε;

 

6) Δε θυμάμαι καθόλου τι γίνεται σε περίπτωση που έχω δισωλήνιο σύστημα θέρμανσης, στο τι συμπληρώνω στο δίκτυο διανομής. Διαιρώ την συνολική ισχύ με τον αριθμό των κλάδων και αναλόγως πόσους κλάδους έχω εγώ στο εξεταζόμενο σπίτι προκύπτει η ισχύς; Δηλ αν για λέβητα 100kW υπάρχουν 6 κλάδοι και οι 4 περνάνε από το σπίτι που εξετάζω η ισχύς δικτύου διανομής θα είναι (100/6)*4; Ή λέω μπαρούφες;

 

7) Τελευταίο γιατί το διάβαζα παραπάνω. Έχω πάνω από χρόνο να κάνω ΜΕΑ (όχι ΠΕΑ) και δε θυμάμαι το εξής. Μπορώ να βάλω θεωρητική τιμή για την ψύξη στην μελέτη; Γιατί κάτι τέτοιο νομίζω γράφτηκε παραπάνω. Ισχύει αυτό; Θέρμανση προφανώς δεν ισχύει κάτι τέτοιο...

 

 

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

1). Τις εξωτερικές (κόκκινες).

 

2). Ονομαστικό συντελεστή U = 4,50 [W/(m2*K)], θα έχει το δάπεδο (έδαφος εν προκειμένω) του μπαζωμένου κατά συνθήκη μ.θ.χ. Στην οθόνη συμπλήρωσης των στοιχείων αυτού του χώρου (του μ.θ.χ.) και στην καρτέλα των επιφανειών σε επαφή με το έδαφος, συμπληρώνεις τον παραπάνω συντελεστή για το χωμάτινο δάπεδό του. Με Κ βάθος μηδέν, αφού δεν είναι κάποια πλάκα εντός εδάφους ή με κάποια βύθιση μέσα σε αυτό ώστε να έχεις κάποια τιμή μεγαλύτερη του μηδενός για το βάθος της κατώτερης στάθμης της. Είναι σαν να είχες πλάκα επί εδάφους και όχι εντός εδάφους ή εν μέρει εντός εδάφους.

Το Α βάθος, δεν σου δίνεται έτσι κι αλλιώς η δυνατότητα να το συμπληρώσεις, καθώς για τα δάπεδα το πεδίο είναι ανενεργό. Κι αυτό, γιατί έχει νόημα μόνο σε κατακόρυφα αδιαφανή δομικά στοιχεία (είναι η διαφορά z2-z1 του σχήματος 3.3. της 1ης ΤΟΤΕΕ).

Ονομαστικό συντελεστή U ίσο με 3,10 [W/(m2*K)] ή 0,95 [W/(m2*K)] θα έπαιρνες εάν είχες πλάκα επί εδάφους (αμόνωτη ή ανεπαρκώς μονωμένη) και όχι το έδαφος το ίδιο όπως στην περίπτωση που εξετάζεις.

Το δάπεδο του υπερκείμενου θερμαινόμενου χώρου, θα είναι η διαχωριστική επιφάνεια μεταξύ των δύο χώρων και θα πρέπει να καταχωρηθεί στην αντίστοιχη καρτέλα, με συντελεστή U τόσο όσος είναι από τυχόν μελέτη ή από τον πίνακα 3.4β. με τιμή 2,00 [W/(m2*K)] ή 0,80 [W/(m2*K)], ανάλογα με την περίπτωση.

 

3). Ναι. Ή U= 2,00 [W/(m2*K)] ή U=0,80 [W/(m2*K)] ή U= 2,00/2 = 1,00 [W/(m2*K)] ή U=0,80/2 = 0,40 [W/(m2*K)], ανάλογα.

 

4). Το Σκιάσεις ΚΕΝΑΚ (ΣΚΙΑΣΕΙΣ.xlsx) π.χ., δεν σου κάνει; Αλλιώς, δες στα pm σου.

 

5). Προσωπικά, ό,τι είναι μέχρι και τα 2m από πλευρικά το παίρνω υπόψη μου για πλευρική σκίαση. Παραπάνω, όχι.

 

6). Έστω ότι έχεις συνολικά 6 ζεύγη στηλών προσαγωγής επιστροφής, όπως λες. Βρίσκεις καταρχήν την ισχύ του καθενός. Από αυτά, τα τέσσερα διέρχονται και από το διαμέρισμά σου. Από αυτά τα 4, που ξέρεις την ισχύ του καθενός, ποιο έχει τον χειρότερο βαθμό απόδοσης (σε σχέση με την ισχύ που μεταφέρει και την μόνωσή του); Ε, αυτή την ισχύ συμπληρώνεις και τον αντίστοιχο β.α.

Αν και οι τέσσερις κλάδοι μεταφέρουν την ίδια ισχύ και έχουν και την ίδια ποιότητα μόνωσης, τότε συμπληρώνεις την ισχύ (και β.α) μόνο του ενός εξ αυτών.

 

7). Αν έχεις να κάνεις με κατοικίες, και ο ιδιοκτήτης έχει καταλήξει ότι δεν θέλει να τοποθετήσει κάποιο σύστημα ψύξης, τότε ναι, αναγκαστικά βάζεις θεωρητικό σύστημα στην ΜΕΑ. Ψυκτικά φορτία όμως υπολογίζεις κανονικά και καταθέτεις το αντίστοιχο τεύχος.

Αν όμως στην φάση της κατασκευής και πριν το κλείσιμο της άδειας, προχωρήσει σε τοποθέτηση κάποιου συστήματος ψύξης, τότε θα πρέπει να γίνει αναθεώρηση. της άδειας (οπότε και της ΜΕΑ μαζί).

 

@slalom σχετικά με το  μήνυμα #3740

Δεν χαρακτήρισα τις α/θ ως ΑΠΕ γιατί έτσι μου κατέβηκε. Δες αυτό.

Και δεν έθεσα τον παραπάνω προβληματισμό για να κριτικάρω το αν πρέπει ή όχι να υπολογισθεί η απόδοσή τους, σε σχέση με ένα ηλιοθερμικό σύστημα -που κι αυτό μπορεί να μπαίνει στην πρίζα και αν ναι τότε έτσι κι αλλιώς υπολογίζουμε τις σχετικές καταναλώσεις στα βοηθητικά συστήματα- αλλά τον έθεσα σε σχέση με τον υπολογισμό του βαθμού αξιοποίησης της ηλιακής ενέργειας και την χρήση των συντελεστών των δύο πινάκων της ΤΟΤΕΕ. Οπότε και περίμενα άλλου είδους απάντηση.

Τέλος πάντων. ΤΟΤΕΕ τελεία και παύλα και πάμε παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται ενεργειακό πιστοποιητικό σε συνεργείο επισκευής τρακτερ...?

Μέχρι στιγμής δεν μου είχε τύχει τέτοιος είδος κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο σε υπέρ-ευχαριστώ για το χρόνο σου. Τώρα είδα την απάντηση σου. Θα τα δω αναλυτικά από το πισί γιατί είμαι στο κινητό και είναι δύσκολο να ελέγξω αρχεία xls κλπ. Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

2). Ονομαστικό συντελεστή U = 4,50 [W/(m2*K)], θα έχει το δάπεδο (έδαφος εν προκειμένω) του μπαζωμένου κατά συνθήκη μ.θ.χ. Στην οθόνη συμπλήρωσης των στοιχείων αυτού του χώρου (του μ.θ.χ.) και στην καρτέλα των επιφανειών σε επαφή με το έδαφος, συμπληρώνεις τον παραπάνω συντελεστή για το χωμάτινο δάπεδό του. Με Κ βάθος μηδέν, αφού δεν είναι κάποια πλάκα εντός εδάφους ή με κάποια βύθιση μέσα σε αυτό ώστε να έχεις κάποια τιμή μεγαλύτερη του μηδενός για το βάθος της κατώτερης στάθμης της. Είναι σαν να είχες πλάκα επί εδάφους και όχι εντός εδάφους ή εν μέρει εντός εδάφους.

Το Α βάθος, δεν σου δίνεται έτσι κι αλλιώς η δυνατότητα να το συμπληρώσεις, καθώς για τα δάπεδα το πεδίο είναι ανενεργό. Κι αυτό, γιατί έχει νόημα μόνο σε κατακόρυφα αδιαφανή δομικά στοιχεία (είναι η διαφορά z2-z1 του σχήματος 3.3. της 1ης ΤΟΤΕΕ).

Ονομαστικό συντελεστή U ίσο με 3,10 [W/(m2*K)] ή 0,95 [W/(m2*K)] θα έπαιρνες εάν είχες πλάκα επί εδάφους (αμόνωτη ή ανεπαρκώς μονωμένη) και όχι το έδαφος το ίδιο όπως στην περίπτωση που εξετάζεις.

Το δάπεδο του υπερκείμενου θερμαινόμενου χώρου, θα είναι η διαχωριστική επιφάνεια μεταξύ των δύο χώρων και θα πρέπει να καταχωρηθεί στην αντίστοιχη καρτέλα, με συντελεστή U τόσο όσος είναι από τυχόν μελέτη ή από τον πίνακα 3.4β. με τιμή 2,00 [W/(m2*K)] ή 0,80 [W/(m2*K)], ανάλογα με την περίπτωση.

 

 

Καλημέρα Πάνο, απλά επειδή διαβάζω και ξαναδιαβάζω λίγο αυτό και είμαι ελαφρώς μπερδεμένος με τον τρόπο που το έγραψες...

 

Έστω ότι εξετάζω τμήμα κτιρίου ισόγειο και ελαφρώς υπερυψωμένο και ο υποκείμενος χώρος είναι πληρωμένος με έδαφος. Για τον υπό εξέταση χώρο (το ισόγειο δηλαδή) ποια καρτέλα θα συμπληρώσω εν τέλει για το δάπεδο του ισογείου και με τι τιμή; 

 

Κάτι άλλο που δεν κατάλαβα όπως το γράφεις είναι αυτό εδώ...

Ονομαστικό συντελεστή U ίσο με 3,10 [W/(m2*K)] ή 0,95 [W/(m2*K)] θα έπαιρνες εάν είχες πλάκα επί εδάφους (αμόνωτη ή ανεπαρκώς μονωμένη) και όχι το έδαφος το ίδιο όπως στην περίπτωση που εξετάζεις.

 

Αν μπορείς να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα θα ήμουν ευγνώμων!

 

edit. Το excelάκι φοβερό,ακριβώς αυτό έψαχνα! Που πήγαινα τόσο καιρό και καθόμουν και τα υπολόγιζα μόνος μου ο βλάκας...

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο, έχουμε έναν θερμαινόμενο υπό εξέταση χώρο και έναν κατά συνθήκη μη θερμαινόμενο, που είναι το υποκείμενο αυτού μπάζωμα. Οπότε θα πρέπει καταρχήν να ορίσουμε τον αριθμό των θερμικών μας ζωνών και αυτόν τον μ.θ.χ., και αυτό γίνεται στα "γενικά στοιχεία του κτιρίου". Σωστά;

Αφού λοιπόν τα ορίσουμε αυτά, π.χ. αριθμός θ.ζ.=1 & αριθμός μ.θ.χ. =1, θα πρέπει να αντιστοιχήσουμε και τις διαχωριστικές επιφάνειες μεταξύ θερμικών ζωνών και μ.θ.χ. Με τον ίδιο μ.θ.χ. θα μπορούσαν να συνορεύουν περισσότερες από μια θερμικές ζώνες, εδώ όμως έστω ότι όπως ορίσαμε έχουμε μόνο μια, αλλά όπως γράφει και στην βοήθεια <<Κάθε εσωτερική διαχωριστική επιφάνεια ορίζεται ΜΟΝΟ μια φορά και ΜΟΝΟ στη θερμική ζώνη που ανήκει και δεν δηλώνεται ξανά στο κέλυφος του μη θερμαινόμενου / ηλιακού χώρου με τον οποίο την διαχωρίζει.>>.

 

Το δάπεδο λοιπόν της θερμικής μας ζώνης που βρίσκεται μεταξύ αυτής και του υποκείμενου μπαζωμένου χώρου, είναι η διαχωριστική επιφάνεια στην περίπτωση που εξετάζουμε. Αφού λοιπόν, στην καρτέλα της θερμικής ζώνης, πάμε και δώσουμε την τιμή ένα στο πεδίο "Αριθμός εσωτερικών διαχωριστικών επιφανειών", αυτόματα θα δημιουργηθεί μια καρτέλα με τη ονομασία "Διαχωριστική 1". Πάμε σε αυτήν λοιπόν, και ορίζουμε στο πεδίο "Διαχωρισμός με χώρο" που υπάρχει, τον εν λόγω μ.θ.χ., που είναι ο υποκείμενος μπαζωμένος.

Και σε αυτήν την καρτέλα, πάμε στις "Αδιαφανείς επιφάνειες" και καταχωρούμε την μια και μοναδική που έχουμε, δηλαδή το διαχωριστικό δάπεδο, με τιμή για τον συντελεστή U, τόση όση δίνεται από τυχόν μελέτη ή από τον πίνακα 3.4β. με τιμή 2,00 [W/(m2*K)] ή 0,80 [W/(m2*K)], ανάλογα με την περίπτωση.

 

Πάμε μετά στην καρτέλα του ενός και μοναδικού μ.θ.χ. που έχουμε και καταχωρούμε τους περιμετρικούς τοίχους στην καρτέλα των αδιαφανών επιφανειών και το δάπεδο αυτού, που εν προκειμένω είναι το ίδιο το έδαφος που βρίσκεται κάτω από τα μπάζα, στην καρτέλα που λέγεται "Σε επαφή με το έδαφος". Θα έχει ένα εμβαδό, συντελεστή U=4,50 [W/(m2*K)], K βάθος =0, Α βάθος-> ανενεργό και μια εκτεθειμένη περίμετρο σύμφωνα με τα οριζόμενα στις ΤΟΤΕΕ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αααααααα τώρα κατάλαβα τι ήθελες να πεις!

 

Δεν σκέφτηκα ποτέ ότι μιλούσες για τον υπό εξέταση μθχ.

 

Εγώ ξέρεις τι σκέφτηκα; εφόσον είναι τμήμα κτιρίου (ισόγειο διαμέρισμα πολυώροφου κτιρίου) μπορώ να κάνω την παραδοχή για U/2 και να μην περιγράψω τον μθχ και στην προκειμένη περίπτωση το δάπεδο του διαμερίσματος να μην αποτελεί διαχωριστική επιφάνεια αλλά δάπεδο σε επαφή με μθχ και U/2. Είναι λάθος αυτό;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.