Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Πάντως στο XML που βγάζει το ΚΕΝΑΚ της 4Μ, βάζει 1 σε όλους τους συντελεστές σκίασης των δομικών στοιχείων ΜΘΧ. Στο ίδιο το KENAK δεν σου δίνει δυνατότητα να βάλεις συντελεστές σκιασεων.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Της 4Μ έχω ξεχάσει πως είναι η δομή του, πόσο μάλλον κάτι τέτοια!
Ωστόσο, έχω την εντύπωση πως για αρχεία που έχουν δημιουργηθεί με χρήση εξολοκλήρου του λογισμικού του ΤΕΕ KENAK MELETH ή αυτού της επιθεώρησης, μπορείς να συμπληρώσεις κανονικά τα σχετικά με την σκίαση κελιά, για τα δομικά στοιχεία ενός μ.θ.χ.
Επίσης, θυμάμαι πως σε κτήριο που είχα δημιουργήσει και δουλέψει το αρχικό αρχείο της ΜΕΑ στο πρόγραμμα της 4Μ και στη συνέχεια το είχα κάνει σε εξαγωγή, δημιουργία (κάπως έτσι τέλος πάντων το έλεγε) σε xml και είχα συμπληρώσει κανονικά τα σχετικά κελιά. Δεν μου τα γκριζάριζε, ας πούμε. Είναι σαν να βλέπω το κτήριο μπροστά μου. Τέλος πάντων, θα το ξαναδώ.

Φίλε, akaliak, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι. Βέβαια για να το λες κάτι θα ξέρεις.

 

εδιτ: Άνοιξα στο TEE KENAK MELETH το αρχείο xml που έλεγα και διαπίστωσα ότι όχι μόνο φαίνονται κανονικά οι σχετικοί συντελεστές σκιάσεων, αλλά τροποποιώντας τους, έτσι στην τύχη, αλλάζουν κανονικά οι ενεργειακές απαιτήσεις και καταναλώσεις, για ψύξη και θέρμανση, οπότε και η συνολική κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας, τόσο του εξεταζόμενου κτηρίου, όσο και του αναφοράς.

Οπότε, αν δεν κάνω κάποιο λάθος εγώ, φαίνεται πως οι παραπάνω συντελεστές (a, ε, g_w και F), των δομικών στοιχείων του μ.θ.χ., υπεισέρχονται κανονικά στους υπολογισμούς.

 

Στο πρόγραμμα της 4Μ που δοκίμασα το αρχείο της μελέτης, όντως δεν βρήκα στην καρτέλα των στοιχείων του μ.θ.χ. πεδία για καταχώρηση των δεδομένων για τον υπολογισμό των αντίστοιχων σκιάσεων.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

γεια σας  εχω το εξής προβλημα - απορία. Πρόκειται για έκδοση ΠΕΑ σε κατάστημα. ο πελάτης μου είναι ιδιοκτήτης ενός ισόγειου καταστηματος. η υφιστάμενη κατάσταση έχει ως εξής: το ένα κατάστημα του πελάτη μου έχει συννενωθεί με το διπλανό (άλλου ιδιοκτήτη) και είναι λειτουργικά ένα ενιαίο. για το διπλανό κατάστημα έχει  εκδοθεί ΠΕΑ πριν γίνει η συννένωση. εγω για ποιο κατάστημα θα πρέπει να εκδώσω πιστοποιητικό? πως θα μπουν οι ιδιοκτήτες?θα πρέπει να γίνουν κοαινούριο μισθωτήριο? ( για το διπλανό κατάστημα που έχει ήδη πιστοποιητικό)

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά μόνο για το τμήμα του πελάτη σου αφού το άλλο έχει ΠΕΑ.

Στο μισθωτήριο θα πρέπει να περαστούν και τα 2 ΠΕΑ (το υπάρχον και το δικό σου)

Link to comment
Share on other sites

Για το ενιαίο πλέον κατάστημα θα πρέπει να εκδοθεί. Το παλιό είναι άκυρο πλέον καθώς αφορά έναν χώρο που έχει αλλάξει πλέον μορφή, επιφάνειες, όγκο, συστήματα κλπ.

Και μισθωτήριο για το ενιαίο. Το παλιό, δεν έχει πλέον καμία ισχύ. Για το πως θα δηλωθούν οι ιδιοκτήτες στο μισθωτήριο, ας βρει άκρη ένας λογιστής.

Link to comment
Share on other sites

Προσεγγίζω πιο πολύ στην άποψη του dib(*), αλλά καλό είναι να ρωτήσεις την ΕΥΕΠΕΝ. Θα είσαι καλυμμένος 100%.

 

(*) Αν ανήκαν στον ίδιο ιδιοκτήτη, θα μπορούσε να βγει ένα νέο ΠΕΑ. Αν όμως αύριο-μεθαύριο αποφασίσουν να τα ξαναχωρίσουν, τι θα γίνει?

 

edit

νομίζω πως δεν μπορεί να γίνει ένα μισθωτήριο

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά ούτε μπορείς να βγάλεις ΠΕΑ θεωρώ για έναν χώρο εμφανίζοντας ως όριο έναν θεωρητικό τοίχο που δεν υπάρχει!

Link to comment
Share on other sites

... το ένα κατάστημα του πελάτη μου έχει συννενωθεί με το διπλανό (άλλου ιδιοκτήτη) και είναι λειτουργικά ένα ενιαίο. για το διπλανό κατάστημα έχει  εκδοθεί ΠΕΑ πριν γίνει η ...

 

Πάνο θεωρώ οτι πρέπει να βγεί μόνο για το τμήμα του ιδιοκτήτη που έχει ανατεθεί στο @anvar, με δεδομένο οτι αύριο οι δύο ιδιοκτήτες μπορεί να χωρίσουν πάλι τα ''τσανάκια'', οπότε βάση αυτής της λογικής θεωρώ οτι το κάθε κατάστημα θα πρέπει να έχει το δικό του ΠΕΑ.

 

Δεν συζητάω τη περίπτωση τα 2 καταστήματα να ήταν του ιδιου ιδιοκτήτη ... είναι αυτονόητη η απάντηση !

 

@tetris

Δεν είδα την δική σου ανάρτηση πριν απαντήσω που θεωρώ οτι λέμε το ίδιο πράγμα !

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.