Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Μπρε συ, δες ξανά το #3744:

3). Ναι. Ή U= 2,00 [W/(m2*K)] ή U=0,80 [W/(m2*K)] ή U= 2,00/2 = 1,00 [W/(m2*K)] ή U=0,80/2 = 0,40 [W/(m2*K)], ανάλογα.

Δηλαδή και πάλι θα έχει τιμή διαχωριστικής προς μ.θ.χ. Το "ανάλογα", έχει να κάνει με το αν το ισόγειο διαμέρισμα μοιράζεται αυτόν τον μ.θ.χ. και με άλλες ιδιοκτησίες, ίδιας ή και διαφορετικής χρήσης.

Αν δεν, τότε θα πρέπει να τον περιγράψεις κανονικά και εννοείται χωρίς τιμή Uπρος μ.θ.χ./2, αλλά ολόκληρη (αυτούσια).

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

5). Προσωπικά, ό,τι είναι μέχρι και τα 2m από πλευρικά το παίρνω υπόψη μου για πλευρική σκίαση. Παραπάνω, όχι.

 

@panos-vicious τι εννόεις μέχρι 2m από πλευρικά;

 

Εγω προσωπικά όταν έχω οποιοδήποτε πλευρικό εμπόδιο (που να σχηματίζεται η γνωστή γωνία με το εξεταζόμενο δομικό στοιχείο) το λαμβάνω υπόψη μου.

Link to comment
Share on other sites

 

edit. Το excelάκι φοβερό,ακριβώς αυτό έψαχνα! Που πήγαινα τόσο καιρό και καθόμουν και τα υπολόγιζα μόνος μου ο βλάκας...

 

Εγώ εφαρμόζω άλλη μέθοδο. Τα σχεδιάζω στο autocad και μετράω γωνίες με angular dimension. Μετα κάνω γραμμική παρεμβολή μονος μου.

Link to comment
Share on other sites

@panos-vicious τι εννόεις μέχρι 2m από πλευρικά;

 

Εγω προσωπικά όταν έχω οποιοδήποτε πλευρικό εμπόδιο (που να σχηματίζεται η γνωστή γωνία με το εξεταζόμενο δομικό στοιχείο) το λαμβάνω υπόψη μου.

Προφανώς εννοεί ότι στο σχήμα που εγώ έχω γράψει 10m, ο Πάνος εννοεί ότι έχει όριο τα 2m.

 

Εγώ εφαρμόζω άλλη μέθοδο. Τα σχεδιάζω στο autocad και μετράω γωνίες με angular dimension. Μετα κάνω γραμμική παρεμβολή μονος μου.

Αυτό ήθελα να αποφύγω μωρε, να κάνω γραμμική παρεμβολή μόνος μου για αυτό ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοεί ότι στο σχήμα που εγώ έχω γράψει 10m, ο Πάνος εννοεί ότι έχει όριο τα 2m.

 

 

 

A, OK. Λογικό ακούγεται καθότι η γωνία γίνεται πολύ μικρή <<10 και οι σκιάσεις τείνουν στο 1.

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και μιλήσαμε για ΜΘΧ, έχω μια απορία. Γιατί το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ έχει κουτάκια συντελεστών σκιάσεων και στα δομικά στοιχεία του ΜΘΧ, δεδομένου ότι αυτά χρησιμοποιούνται για τον υπολογισμό του b, σύμφωνα με τον τύπο 2.21 σελ. 42 ΤΟΤΕΕ-2, στον οποίο δεν βλέπω κάπου να εισέρχονται οι σκιάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί και ένας μη θερμαινόμενος ή ηλιακός χώρος έχει θερμικά κέρδη από την ηλιακή ακτινοβολία, κι αυτό βέβαια είναι κάτι που το γνωρίζεις. Στη σχέση 2.21., αν καταλαβαίνω καλά, παίρνει υπόψη μόνο τις θερμικές απώλειες. Από μετάδοση (μέσω του κελύφους) και από αερισμό. Δεν ασχολείται με τα θερμικά κέρδη, ηλιακά και μόνο εν προκειμένω μιας και πρόκειται για μη θερμαινόμενο χώρο.

 

Για τις πλευρικές σκιάσεις που ρώτησες, εκτός από αυτό που είπε ο Fade2Black, δες αν θες κι αυτά τα μηνύματα: #291 ως και #303, σχετικά με μια άλλη περίπτωση πλευρικού προβόλου. Από αυτό το τελευταίο, και θεωρώντας σωστή την άποψη του Λάμπρου, ακολουθώ αυτή την τακτική.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Γιατί και ένας μη θερμαινόμενος ή ηλιακός χώρος έχει θερμικά κέρδη από την ηλιακή ακτινοβολία, κι αυτό βέβαια είναι κάτι που το γνωρίζεις. Στη σχέση 2.21., αν καταλαβαίνω καλά, παίρνει υπόψη μόνο τις θερμικές απώλειες. Από μετάδοση (μέσω του κελύφους) και από αερισμό. Δεν ασχολείται με τα θερμικά κέρδη, ηλιακά και μόνο εν προκειμένω μιας και πρόκειται για μη θερμαινόμενο χώρο.

 

 

Δεν αντιλέγω ότι ο θερμαινόμενος χώρος έχει θερμικά κέρδη απο ηλιακή ακτινοβολία. Απλά  αυτά δεν  χρησιμοποιούνται στον υπολογισμό του b, σύφμωνα με τον τύπο στις ΤΟΤΕΕ, οπότε ποιός είναι ο λόγος ύπαρξης των θέσεων (κουτάκια) για καταχώριση των συντελεστών σκίασης στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ από τη στιγμή που αυτοί δεν εισέρχονται στους υπολογισμούς;

 

Σε εμπορικό λογισμικό πολύ γνωστής εταιρείας, που δουλεύω, δεν σου δίνει καν τη δυνατότητα να καταχωρίσεις συντελεστές σκίασης για δομικά στοιχεία ΜΘΧ.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να έχεις δίκιο akaliak.

Έτσι όπως βλέπω κι εγώ την σχέση υπολογισμού του συντελεστή μεταφοράς θερμότητας προς μη θερμαινόμενους χώρους HD στην ύλη της ΔΚ1, αυτός θα πρέπει να υπολογίζεται ως HD= bu * (ΣAiu*Uiu + Σkulkuku), όπου δεν φαίνεται να υπεισέρχονται τα ηλιακά θερμικά κέρδη του μ.θ.χ.

Να κάνει κάποιο δυναμικό υπολογισμό της μεταβολής της θερμοκρασίας του μ.θ.χ. παίρνοντας υπόψη και την επίδραση της ηλιακής ακτινοβολίας, δεν το νομίζω.

Και φυσικά η ίδια ερώτηση ισχύει και για τον λόγο ύπαρξης των συντελεστών απορροφητικότητας, εκπομπής θερμικής ακτινοβολίας (της απορροφώμενης ηλιακής) και διαπερατότητας στην ηλιακή ακτινοβολία, στην καρτέλα των αδιαφανών και διαφανών δομικών στοιχείων ενός μ.θ.χ.

 

Ίσως να φαίνεται ο τρόπος που αυτά επηρεάζουν το θερμικό ισοζύγιο κερδών - απωλειών, στο EN ISO 13790.

Ούτε και στο EN 12831 βλέπω να λέει κάτι για ηλιακά θερμικά κέρδη ενός μ.θ.χ.

Εντέλει :confused:.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.