Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Για να περάσει κάποιος επιθεωρητής από την Α τάξη στη Β απαιτούνται το 20% των 30 επιθεωρήσεων δηλαδή 6 επιθεωρήσεις σε κτήρια μη κατοικίας/πολυκατοικίας με συστήματα θέρμανσης ή και κλιματισμού άνω των 15KW. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν έχω κατάστημα με θέρμανση 12KW και συγχρόνως κλιματισμό 9KW (δηλαδή σύνολο συστημάτων 21KW)  καλύπτεται η απαίτηση των 15 ή πρέπει τουλάχιστον ένα εκ των δύο να είναι πάνω από 15KW?

Link to comment
Share on other sites

@Roukat

Καταρχήν, το τι μονάδα παραγωγής θα βάλεις για τη θερινή περίοδο εξαρτάται από το τι μονάδα συμβατικού καυσίμου χρησιμοποιείται τότε.

Αν χρησιμοποιείται η ηλεκτρική αντίσταση (και μόνο αυτή), τότε σε μια δεύτερη γραμμή καταχωρείς αυτήν για την θερινή περίοδο.

 

Αν χρησιμοποιείται και πάλι, όπως την χειμερινή, ο λέβητας (και μόνο αυτός), τότε, βάζεις 2 σειρές στην καρτέλα του ΖΝΧ.
Μία για τον χειμώνα με ισχύ Pm και β.α. ngen = ngm Χ ng1 X ng2 και μία για το καλοκαίρι με ισχύ την ίδια όπως το χειμώνα (καθώς η μονάδα παραγωγής (λέβητας) παραμένει ο ίδιος, με ίδιο μπέκ και παροχή αντλίας καυσίμου), αλλά με β.α. ngen μειωμένο σε σχέση με αυτήν του χειμώνα. Γιατί εκεί κάνεις έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης με Pgen = Pn (ΖΝΧ) και όχι με το Pgen που βγαίνει είτε με την περιβάλλουσα Α (σχέση 4.1) ή από την μελέτη θέρμανσης ή από το φύλλο ελέγχου.
Τα παραπάνω δεν ισχύουν στην περίπτωση πολυβάθμιου λέβητα όπου για το ΖΝΧ θα μπει η 1η βαθμίδα μπεκ του καυστήρα που έχει και τον δικό της βαθμό απόδοσης και ισχύ Pm

 

Τώρα, όταν λέει η ιδιοκτήτρια ότι <<ανάβει θερμοσίφωνα>>, δεν ξέρω πως το εννοεί. Έχει ξεχωριστή μονάδα ηλεκτρικού θερμοσίφωνα εντός του σπιτιού ή όλα (ηλεκτρική αντίσταση και δύο σερπαντίνες) είναι σε μια μονάδα (θερμοδοχείο) παρασκευής ΖΝΧ; Όταν είναι ξεχωριστές μονάδες, τότε ή που υπάρχουν χειροκίνητα ανοιγοκλεινόμενοι μεταγωγικοί διακόπτες, κάπου εύκολα προσβάσιμοι, ή θερμομικτικές βαλβίδες αυτόματης λειτουργίας (δεν έχω συναντήσει τέτοιες).

Σαν να μου φαίνεται πως θα βγει ένα ΠΕΑ με προφορικές πληροφορίες και όχι με αυτοψία. Αν υπάρχει boiler τριπλής ενέργειας και είναι στην μη εύκολα προσβάσιμη ταράτσα, τότε κάπου θα φαίνεται να ανεβαίνει προς τα εκεί ένα ζεύγος στηλών από τον λέβητα. Πιθανώς προέκταση μιας στήλης από την ίδια που συνδέεται με του συλλέκτες θέρμανσης του διαμερίσματος, αν πρόκειται για κοινόχρηστο boiler, ή ενός κλειστού κυκλώματος που ξεκινά και καταλήγει στους συλλέκτες του διαμερίσματος αν πρόκειται για ατομικό. Οπότε αν έχεις φωτο από αυτούς θα φαίνεται η προέκταση αυτή, προσοχή όχι αυτής των αυτόματων εξαεριστικών δικτύου.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

panos-vicius τo βρήκα τα boiler! Από το street view!!! Υπάρχουν 4 στη στέγη, επομένως  καταλήγω ότι έχει το κάθε διαμέρισμα το δικό του μπόιλερ στη στέγη. Τώρα αν είναι διπλής ή τριπλής ενέργειας δεν μπορώ να καταλάβω. Οπότε θα βάλω ΖΝΧ το λέβητα για χειμώνα και την αντίσταση το καλοκαίρι και σαν βαθμό απόδοσης του συστήματος αποθήκευσης: απώλειες 5% (λόγω τροφοδότησης του μπόιλερ από λέβητα) και 7% λόγω του ότι είναι εξωτερικό το μπόιλερ, άρα 0,88. 

 

Υ.Γ.

Αντιλαμβάνεσαι ότι έκανα κανονική αυτοψία στο εν λόγω διαμέρισμα, απλά ως πολιτικός μηχανικός δεν έχω γνώσεις πάνω στα συστήματα θέρμανσης, ότι μαθαίνω σιγά σιγά από τα ΠΕΑ...επίσης σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες καθ'ότι όπως διαβάζω έχεις απαντήσει τα τελευταία χρόνια σε παρόμοια ερωτήματα δεκάδες φορές :shock:

Link to comment
Share on other sites

panos-vicius τo βρήκα τα boiler! Από το street view!!! Υπάρχουν 4 στη στέγη, επομένως  καταλήγω ότι έχει το κάθε διαμέρισμα το δικό του μπόιλερ στη στέγη. Τώρα αν είναι διπλής ή τριπλής ενέργειας δεν μπορώ να καταλάβω. Οπότε θα βάλω ΖΝΧ το λέβητα για χειμώνα και την αντίσταση το καλοκαίρι και σαν βαθμό απόδοσης του συστήματος αποθήκευσης: απώλειες 5% (λόγω τροφοδότησης του μπόιλερ από λέβητα) και 7% λόγω του ότι είναι εξωτερικό το μπόιλερ, άρα 0,88. 

Πώς δε μπορεις? Για μετρα τις ενεργειες

Link to comment
Share on other sites

slalom τις μέτρησα, τρεις είναι! Λοιπόν, το εξέδωσα το ΠΕΑ, τα έδειξα και σε έναν φίλο μου μηχανολόγο για ασφάλεια και όλα οκ! Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια, καλή εβδομάδα να έχουμε!

Link to comment
Share on other sites

... Οπότε θα βάλω ΖΝΧ το λέβητα για χειμώνα και την αντίσταση το καλοκαίρι και σαν βαθμό απόδοσης του συστήματος αποθήκευσης: απώλειες 5% (λόγω τροφοδότησης του μπόιλερ από λέβητα) και 7% λόγω του ότι είναι εξωτερικό το μπόιλερ, άρα 0,88.

Επτά μήνες (ή όσο είναι ανάλογα με την κλιματική ζώνη) χειμερινή λειτουργία, με συνολικές απώλειες 7%+5%=12%, οπότε β.α.χειμ. = 88% & 5 μήνες θερινή λειτουργία, με συνολικές απώλειες 0%+7%=7%, οπότε β.α.θερ. = 93%.

Σταθμισμένος β.α. τερματικής μονάδας = ((7 [μήνες] * β.α.χειμ.) + (5 [μήνες] * β.α.θερ.)) / (7+5) = ((7*0,88) + (5*0,93)) / 12 = 0,9008 = 90,08% 8-).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

slalom τις μέτρησα, τρεις είναι! Λοιπόν, το εξέδωσα το ΠΕΑ, τα έδειξα και σε έναν φίλο μου μηχανολόγο για ασφάλεια και όλα οκ! Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια, καλή εβδομάδα να έχουμε!

Και τι ειναι? Διπλης ή τριπλης?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδελφοι,

εχω ισογειο καταστημα για πεα το δαπεδο του ειναι 0,65 πανω απο την σταθμη του εδαφους,και ειναι μπαζωμενο,το λαμβανω σαν σε επαφη με μθχ με συντελεστη 0.80 αφου ειναι κατα Κ.Θ.Κ. με ανω και κατω βαθος 0?επισης οι τοιχοι που προεξεχουν αναλυονται στις αδιαφανεις επιφανειες?και μια δευτερη ερωτηση,πανω απο το ισογειο υπαρχει οροφος ο οποιος ειναι ημιτελης(γυαπι) ,μονο ο φορεας ειναι,πως παιρνω την οροφη και με τι συντελεστη?

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

1. Το μπάζωμα θεωρείται κατά παραδοχή μ.θ.χ. με Uδαπ=4,50. Οπότε περιγράφεις και αυτόν το χώρο

2, Η οροφή είναι σε επαφή με αέρα με συντ. σκίασης 0,3<συντ.<1

3. Παραδεχόμενος πως τα δομικά στοιχεία είναι μονωμένα σύμφωνα με τη μελέτη, σημαίνει πως έχεις διπλά τζάμια(?), και θερμομόνωση κατακόρυφων δομ. στοιχείων (σκελετός(?), τοίχοι). Αν δεν τα έχεις, αμφισβητείς την εφαρμογή της μελέτης.

Link to comment
Share on other sites

Δηληδή για το δάπεδο κλικάρω οτι εχω εναν μ.θ.χ. με τα τ.μ. βρισκω κανονικα τις σκιασεις των τοιχων που ειναι προς εξ. αερα,(στις αδιαφανεις επιφανειες),σε επαφη με έδαφος περιφραφω προς μθχ με u απο τους πινακες του τοτεε (δαπεδο πανω απο μθχ =0.80).??μελετη θερμομονωσης  δεν εχει εφαρμοστει

Edited by bstoch
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.