Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

οκ ευχαριστώ , αλλά δεν λέει κάτι συγκεκριμένο για την διαφορά τετραγωνικών ,

 

  οι πιο έμπειροι επιθεωρητές πως αντιμετωπίζουν τέτοιες μικροδιαφορές ?

 

και δεν αναφέρομαι σε λάθη με δόλο αλλά και σε πιθανά λάθη αποτύπωσης ...

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι έχεις ένα διαμέρισμα που τα τμ του υπολογίστηκαν σωστά και στο συμβόλαιο γράφει 100 τμ.

Οταν σαν επιθεωρητής το μετρήσεις σωστά θα πρέπει να το βγάλεις 100+κάτι.

Ο τρόπος που υπολογίζονται τα τμ του διαμερίσματος στην οικ. άδεια λαμβάνει σαν όριο του διαμερίσματος τη μέση του κοινού τοίχου με το κλιμακοστάσιο.

Ο τρόπος που υπολογίζει τα τμ ο επιθεωρητής κατά την ενεργ. επιθεώρηση λαμβάνει ολόκληρο τον κοινό τοίχο με το κλιμακοστάσιο, όταν αυτό είναι μθχ.

Ετσι λοιπόν δεν πρέπει να σε απασχολούν καθόλου οι μικροδιαφορές.

 

Ούτε όμως οι μεγάλες διαφορές πρέπει να σε απασχολούν.

Μου έχουν τύχει περιπτώσεις που τα τμ των κτιρίων προέκυπταν πολλαπλάσια των δηλωμένων σε οικ. άδεια ή το Ε9.

Είτε λόγω παρανομιών είτε λόγω θεώρησης.

Ουδόλως με προβλημάτισε.

Κυρώσεις θα έχεις αν σε πιάσουν να μην εφαρμόζεις σωστά την μεθολογία των ΤΟΤΕΕ.

Μη σε απασχολούν καθόλου οι διαφορές.

Κι αν σε ρωτήσει ο ιδιοκτήτης πες του κοφτά >.

 

Η αλήθεια είναι ότι στο εξοικονομώ είχαμε πρόβλημα γιατί οι ελεγτές των τραπεζών ζητούσαν τα τμ να είναι περίπου ίδια με τα δηλωμένα στο Ε9.

Λανθασμένα κατά την άποψή μου γιατί η βελτίωση της ενεργειακής συμπεριφοράς των κτιρίων, σαν στόχος του προγράμματος, δεν είχε σχέση με το περιεχόμενο του Ε9.

 

Δες και αυτό από τις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/TEEKENAK_FAQ/Tab/%D3%E5%20%F0%E5%F1%DF%F0%F4%F9%F3%E7%20%E1%F5%E8%E1%DF%F1%E5%F4%F9%ED%20%F4%EC%E7%EC%DC%F4%F9%ED%20%EA%F4%E9%F1%DF%F9%ED%20%F4%E9%20%E3%DF%ED%E5%F4%E1%E9%3B

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

οκ , ευχαριστώ πολύ

 

πάντως αν ισχύσει αυτο που συζητείται με την αναθεώρηση του 4178 ( δηλαδή ενοικίαση ακινήτου μόνο αν είναι πολεοδομικά νόμιμο και τακτοποιημένο )

παίζει σενάριο να βάλουν checkbox  κατά την εκδοση του ΠΕΑ οτι ο επιθεωρητής ελέγχει και την νομιμότητα  ???

 

κάποιος άλλος επιθεωρητής με εμπειρία το πως αντιμετωπίζει τις μικροδιαφορές....?

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο που ρωτάς: θα είναι ντιπ για ντιπ λαλάκες αν τους περάσει απ' το μυαλό, έστω και σαν "ιδέα".

 

Για το δεύτερο: ο συνάδελφος Ηλίας που απάντησε μόλις πριν, ε, όπως και να το κάνουμε είναι κάτι παραπάνω από έμπειρος :). Δεν είναι θέμα εμπειρίας, αλλά νομοθεσίας. Κι εγώ, ως μη τόσο έμπειρος, τα ίδια θα απαντούσα. Τα υπόλοιπα είναι για αυτούς που πετάγονται σαν αγγούρια εκεί που δεν τους σπέρνουν. Π.χ. κάποιοι από τους αγαπητούς μας συμβολαιογράφους, κάποιοι "αρμόδιοι" (λένε) υπάλληλοι τραπεζών και άλλοι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ρε παιδιά, να κάνω μια άκυρη ερώτηση ήθελα. Έκανα ένα δυο πιστοποιητικά ενός κυρίου για κάτι σπίτια που νοικιάζει κ μου ζήτησε στα καπάκια να του κάνω κ ενα ΠΕΑ για ένα παλιό σπίτι που μένει η γριά μάνα του. Του εξηγώ πως δεν το χρειάζεται κάπου άμεσα και δεν υπάρχει λόγος να το κάνω, από την άλλη αυτός ζει στην Αμερική, έρχεται σπάνια και έχει κόλλημα ότι θέλει να έχει και για αυτό το σπίτι ένα γιατί δεν ξέρω κ εγώ τι γίνεται λέει. Το να αρνηθώ να του το κάνω για ηθικούς λόγους και να πάει να το κάνει αλλου δε μου αρέσει σαν ιδέα. Εξάλλου του εξήγησα εκτενώς ότι δεν του προσφέρει κάτι. Το θέμα είναι αν όντως γίνεται. Μπορώ; Η απαιτείται όντως άμεση υπαιτιότητα; Και αν το κάνω στο λόγο έκδοσης τι θα βάλω; Άλλο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μη γίνεται;

Εχουν βγει τέτοια ΠΕΑ.

Δεν απαγορεύεται να εκδώσεις ΠΕΑ σε κτίριο που δεν έχει ξαναβγάλει.

Αυτό που απαγορεύεται είναι να εκδώσεις > ΠΕΑ πριν την δεκαετία ενώ δεν συντρέχει λόγος ριζικής ανακαίνισης (οικ. άδεια).

Δεν μπορεί να υπάρχουν δύο ΠΕΑ για το ίδιο κτίριο σε ισχύ.

 

Λόγος: >.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλο.

Θα μπορούσε να το ζητήσει γιατί ενδιαφερόταν για την τρέχουσα κατάσταση και να δει, από τα σενάρια, πως θα μπορούσε να βελτιωθεί από άποψη εξ. εν. Ο νόμος ορίζει το πότε είναι υποχρεωτική η έκδοση ΠΕΑ και για ποιες χρήσεις κτηρίων. Όχι το αν θέλει κάποιος να εκδοθεί ΠΕΑ για κτήριο που: έχει τέτοια χρήση που να εμπίπτει στον ΚΕΝΑΚ, δεν έχει εκδοθεί προγενέστερο ΠΕΑ και αν τυχόν έχει εκδοθεί τότε υπάρχει νόμιμη υποχρέωση έκδοση έκδοσης νέου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο που ρωτάς: θα είναι ντιπ για ντιπ λαλάκες αν τους περάσει απ' το μυαλό, έστω και σαν "ιδέα".

 

Για το δεύτερο: ο συνάδελφος Ηλίας που απάντησε μόλις πριν, ε, όπως και να το κάνουμε είναι κάτι παραπάνω από έμπειρος :). Δεν είναι θέμα εμπειρίας, αλλά νομοθεσίας. Κι εγώ, ως μη τόσο έμπειρος, τα ίδια θα απαντούσα. Τα υπόλοιπα είναι για αυτούς που πετάγονται σαν αγγούρια εκεί που δεν τους σπέρνουν. Π.χ. κάποιοι από τους αγαπητούς μας συμβολαιογράφους, κάποιοι "αρμόδιοι" (λένε) υπάλληλοι τραπεζών και άλλοι.

 

Ευχαριστώ πολύ ...  

 

p.s. η λαλακία είναι το εθνικό μας σπορ

Link to comment
Share on other sites

Ωραία σας ευχαριστώ πολύ Ηλία και Πάνο! Αυτό σκεφτόμουν και εγώ, ότι επίσημη δικαιολογία θα μπορούσε να είναι ότι θέλει ο ιδιόκτητης να δει που βρίσκεται ενεργειακά η κατοικία. Σας ευχαριστώ και πάλι!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.