Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προστασία σκελετού από Ω/Σ ημιτελούς κτίσματος έναντι διάβρωσης


 

Recommended Posts

πελάτης μου έχει ανεγείρει οικοδομές με φ.ο. ΩΣ πρίν από 15 χρόνια οι οποίες έμειναν στα μπετά. θέλει να κάνει κάτι για να μην συνεχίζεται έτσι η φθορά του υλικού. τί είναι καλύτερο να κάνει? να περάσει κάποιο υλικό ρητίνης ή να κανει 'πιτσίλισμα' και πάλι με μπετόν?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρωτα πρεπει να δεις σε τι κατασταση ειναι ο Φ.Ο.

Ανεβασε φωτο αν μπορεις.

Υπαρχει πιθανοτητα να χρειαστεις και επισκευες τοπικα , μπορεις να τη βγαλλεις και με ενα αναστολεα διαβρωσης με εμποτισμο ή ενα καλο πεταχτο κονιαμα με καποιο προσμικτο.

 

Εισαι κοντα σε θαλασσα??

Αν ναι, δυσκολευουν τα πραγματα..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

terry, αυτή τη στιγμή δεν έχω κάποια κοντινή φωτό, μόνο αυτή που βλέπεις την οικοδομή δεξιά με την κεκλιμένη και τα καμπυλα. είναι περίπου 13-15 ετών. όχι δεν είναι κοντά σε θάλασσα. αναστολέας διάβρωσης? θέλω να το δώ. ποιάς εταιρείας? αν μπορείς να πεις,...θα κρατήσει κάτι τέτοιο όμως? ή σε 5 χρόνια πάλι θα χρειαστεί να ξανακάνει κάτι...δεν σκοπεύει να τελειώσεις τις οικοδομές άμεσα...σε 10 χρόνια ας πούμε...

post-58059-0-77628800-1333879473_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην θεση του (αν βεβαια δεν υπαρχουν βλαβες ή κακοτεχνιες) θα τον σοβατιζα (με ασβεστη μεσα οχι αντιασβεστη)

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Κατόπιν οπτικού ελέγχου λύση και κάποιων μετρήσεων θα βρεθεί. Πρέπει να βρεθεί το pH του σκυροδέματος σε συνάρτηση με την υγρασία. Ο αναστολέας μπορεί να κάνει όμως μπορεί να επιφέρει έως και μηδενικά αποτελέσματα. Επίσης παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η διάρκεια της επέμβασης που θέλεις να κάνεις, άλλη αντιμετώπιση για να κρατησει 2-3 χρόνια και άλλη 15. Για όλα υπάρχουν λύσεις από διάφορα οικοδομικά προϊόντα.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα ότι είναι δουλειά πιο ειδικού. απλά ενημερωτικά, το ph το βρίσκετε με κάποιο ειδικό όργανο κατά την αυτοψία ?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.