Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλία - Πρότυπες μηχανολογικές μελέτες


tsikis

Recommended Posts

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι πρακτικό και να έχει καλά παραδείγματα. Το βιβλίο του Βραχόπουλου είναι τέτοιο ? Ξέρω ότι ο Βραχόπουλος είναι από τους κορυφαίους στο είδος και "φωτιά και λαύρα" στα ΤΕΙ όπου για να περάσεις το μάθημά του πρέπει να ........ ασε να μην το πω :P. Ομως συνήθως τα βιβλία αυτών των καθηγητών είναι κάπως θεωρητικά. Δεν ξέρω, εγώ ψάχνω ένα βιβλίο όπως π.χ. του Ασημακόπουλου (αν και θέλει βελιτώσεις) που έχει παραδείγματα πιο ρεαλιστικά και όχι "ακαδημαϊκά".

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι,τότε αυτό που μπορώ να σου προτείνω είναι να κοιτάξεις τα βιβλία του Ιδρύματος Ευγενίδου και από εκεί και πέρα κάποια ξενόγλωσσα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά για ακόμα μαι φορά η ιστορία επαναλαμβάνεται. Αγόρασα μετά από κόπο το βιβλίο του Σελλούντου για το κλιματισμό. 2 τόμοι. Πάω να δω για τον υπολογισμό στομίων αεραγωγών και τι να δω. Τίποτα. Μπλα μπλα μπλα και ξανά μπλα μπλα μπλα και πάλι θεωρίες και θεωρίες. Ένα παράδειγμα ρε παιδιά, ένα γΧΧΧΧΧΧνο παράδειγμα από την πράξη δεν μπορούσε να βάλει ? Έστω με συγκεκριμένα στόμια (τα οποία αναφέρει) να δούμε τη μεθοδολογία. Γιαυτό από τις σχολές βγαίνουν άσχετοι όλοι και μόνο θεωρίες ξέρουν να λένε.

 

Άσε δε που σε τόσες επανεκδόσεις δεν φιλοτιμήθηκε κανείς να του πει "εεε δάσκαλε, άλλαξε επιτέλους το σύστημα μονάδων στο SI. " Έλεος πια με αυτά τα cfm και τις ίντσες. Στην Ευρώπη ζούμε, όχι στις Η.Π.Α.... αλλά που να τα αλλάζουμε τώρα... άστα όπως είναι, ντάξυ είμαστε...

 

Υ.Γ. δεν ξέρω για τα υπόλοιπα θέματα του βιβλίου. Πολλά διαγράμματα είδα, άπειρες σελίδες. Στα άλλα μπορεί να είναι καλό. Στο κεφάλαιο των στομίων όμως δεν προσφέρει τίποτα παρά βασικές θεωρητικές γνώσεις. Στους αεραγωγούς καλύτερα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Σελλούντος πάει για βιβλιοθήκη μαζί με άλλα εξίσου σκονισμένα βιβλία να τους κάνει παρέα. Μέχρι στιγμής το μόνο κάπως καλό και πρακτικό βιβλίο που μου άρεσε για κλιματισμό ήταν αυτό του Ασημακόπουλου. Απλό, χωρίς να χάνει την επιστημονικότητά του, με κάποια ωραία παραδείγματα σε καλύπτει στα βασικά. Παρ όλα αυτά έχει κάποιες ελλείψεις που δεν θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου.

 

Αν προλάβω θα πάω αύριο να δω αυτό των Recknagel - Sprenger που είπες Μίλτο (όχι όχι δεν θα σε βρίσω μετά ;) ). Αν προλάβεις το post, θυμάσαι που επικεντρώνεται κυρίως ? Επίσης είναι στα ελληνικά ή στα αγγλικά ?

 

Όποια άλλη γνώμη ευπρόσδεκτη συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι στα Ελληνικά. Δεν το έχω ψάξει πάρα πολύ όσο αφορά τον κλιματισμό, δεν ξέρω αν θα σου αρέσει. Ίσως όχι. Το κοίταξα λίγο τις προάλλες σχετικά με τα στόμια. Έχει μπόλικη θεωρία που μάλον είναι πρακτικά άχρηστη σήμερα που βγαίνουν διαγράμματα. Παρακάτω ίσως έλεγε πιο χρήσιμα πράγματα.

 

Το παραπάνω μην το παίρνεις πολύ σοβαρά, στην ουσία δεν έχω πλήρη άποψη για το βιβλίο όσο αφορά τον κλιματισμό.

 

Και μάλον αρχικά δε θα σου κάνει καλή εντύπωση επειδή είναι σε μικρό μέγεθος και είναι σαν να διαβάζεις υποσημειώσεις.

 

Πάντως είναι ένα βιβλίο που όταν θα θες μια λεπτομέρεια θα έχεις πολλές πιθανότητες να τη βρεις εκεί. Και δεν το θεωρώ χαμένα λεφτά που το πήρα.

 

Αυτά στα πολύ βιαστικά γιατί φεύγω!

 

Edit: Έχει βγει και καινούργια έκδοση αλλά μάλον είναι μόνο στα Γερμανικά προς το παρών. Δεν ξέρω αν θα τη βρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μίλτο, πήρα το βιβλίο των Recknagel - Sprenger. Μπορεί να είναι παλιό σχετικά αλλά το βρήκα ενδιαφέρον και έχει πράγματα που δεν τα αναφέρουν άλλοι. Όπως η συντριπτική πλειοψηφεία των βιβλίων δεν είναι τόσο πρακτικό αλλά είναι συμπαθητικό και πιο "βατό" από άλλα. Επίσης επιτέλους, κάποιο βιβλίο κλιματισμού που μιλάει με m3/h με Pa και όχι με ίντσες, πόδια κλπ αγγλοσαξονικές ορολογίες. :P

 

Άλλωστε ο Παπασωτηρίου μετά το μπουρλότο στο κατάστημα Εξαρχείων δεν έχει και πολύ ποικιλία. Δεν ξέρω τι γίνεται στο βιβλιοπωλείο του Πολυτεχνείου, ίσως εκεί έχει περισσότερα αλλά αυτό στη Πανεπιστημίου είναι... αστα να πάνε...

 

Θα επανέλθω με νεότερα αφού το μελετήσω λίγο..

Link to comment
Share on other sites

είχα πάει μία βόλτα από Παπασωτηρίου σήμερα....λέω να πάρω ένα engineer's handbook για ρίξτε καμιά πρόταση.

 

Θέλω να έχει μεγάλο εύρος, ενδεικτικά:

 

Εμβαδά περίμετροι γεωμετρικών σχημάτων

Τυποποίηση κοχλίες κτλ

Ιδιότητες μετάλλων

Τυπολόγιο για κλασικές φορτίσεις δοκών

 

κ.α.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι

 

Επειδή τα ελληνικά βιβλία που είδα (και τα είδα ένα προς ένα) για τη διαστασιολόγηση αεραγωγών είναι επιεικώς της πλάκας (άποψη μου) με αποτέλεσμα όλα όσα έχω πάρει να βρίσκονται στο χώρο που πρέπει να βρίσκονται, δηλαδή σκονισμένα σε μια αποθήκη, σας δίνω ένα link όπου θα βρείτε ένα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ εγχειρίδιο-βιβλίο που περιέχει όλα όσα θα ήθελε κανείς να μάθει για τα δίκτυα αεραγωγών. Ελπίζω οι δικοί μας Έλληνες καθηγηταράδες με τα super Phd και τις έδρες να πάρουν καμιά ιδέα μπας και γράψουν κανά βιβλίο της προκοπής για μηχανικούς καμιά ώρα (σορρυ για το ύφος άλλα έχω αγοράσει ότι κυκλοφορεί με απογοητευτικά συμπεράσματα).

 

Κατεβάστε το να το έχετε στη βιβλιοθήκη σας, εγώ το βρήκα πολύ χρήσιμο. Η απαραίτητη θεωρία απλά και κατανοητά, οι ειδικές περιπτώσεις και φυσικά ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΆΞΗ από το Α εως το Ω. Μπορεί να είναι μιας συγκεκριμένης εταιρείας αλλά αυτό το εγχειρίδιο το γράψανε Μηχανικοί και όχι ...μηχανικοί.

 

κλικ εδώ :

 

http://www.scribd.com/doc/7293112/HVAC-Systems-Duct-Design1990

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή τυγχάνει να έχω ένα από τα πρώτα βιβλία του Σελλούντου (πρώτη έκδοση) για τον κλιματισμό-εξαερισμό κλπ. αμμέσως κατάλαβα ότι δεν υπήρχε λόγως να αγοραστεί από κανέναν που ψάχνει να μάθει τις μεθοδολογίες στην πράξη.

Το μόνο που είχε κάνει είναι να πάρει το βιβλίο του Χ. Λέφα και να προσθέσει μέσα ότι διαφημιστικό και τεχνικό εγχειρίδιο του είχαν δώσει για ανημέρωση και διαφήμιση.

Οτι τεχνικό έχει είναι από τον Λέφα, όλα τα υπόλοιπα είναι περιγραφές μηχανημάτων και τεχνικές με πολύ μπλα-μπλά.

Οταν το είδε κάποιος συνάδελφος ότι το είχα στην βιβλιοθήκη μου με ζήλεψε επειδή δεν το είχε εκείνος, τον ενημέρωσα και έτσι γλύτωσε την αγορά.

Η δική μου εμπειρία σχετικά με αεραγωγούς λέει ότι περισσότερα μπορείς να μάθεις από τεχνικά εγχειρίδια που δίνουν οι εταιρείες κατασκευής στομίων και αεραγωγών. Εχουν μέσα παραδείγματα για τους υπολογισμούς διαφόρων και σου ανοίγουν τα μάτια.

Μετά σιγά-σιγά αποκτάς εμπειρία και τα βγάζεις εύκολα.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.