Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσείς τί έχετε κάνει για τη Β' Φάση των αυθαιρέτων που έχετε αναλάβει;


Εσείς τί έχετε κάνει για τη Β' Φάση των αυθαιρέτων που έχετε αναλάβει;  

144 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Εσείς τί έχετε κάνει για τη Β' Φάση των αυθαιρέτων που έχετε αναλάβει;

    • Απολύτως τίποτα, περιμένω οδηγίες από το υπουργείο
      95
    • Έχω μαρκάρει τις αυθαιρεσίες όπως κάναμε επί 3843 (εφόσον υπάρχει άδεια)
      11
    • Έχω φτιάξει μόνο νέο δ. κάλυψης, και χρησιμοποίησα τα σχέδια πολεοδομίας όπως επί 3843
      6
    • Έχω φτιαξει νέα σχέδια σε κλίμακα 1:100, και απλά τα συνοδεύω με τα σχέδια πολεοδομίας
      20
    • Έχω κάνει τα πάντα όλα (νέα σχέδια, αεροφωτογραφίες, δελτία δ. τρωτότητας κλπ) και περιμένο μόνο το σύστημα να ανοίξε
      12


Recommended Posts

Εγώ έχω έτοιμα ή ετοιμάζω τα παρακάτω περιμένοντας το δελτίο δομικής τρωτότητας και να κάνω μια μελέτη στατικής επάρκειας :(

  1. Εξουσιοδότηση ιδιοκτήτη (έντυπη και σκαναρισμένη)
  2. ΥΔ ιδιοκτήτη (έντυπη και σκαναρισμένη)
  3. Ε9 ιδιοκτήτη (έντυπο και σκαναρισμένο)
  4. Αποδεικτικά παλαιότητας (μέχρι στιγμής όσα έχω κάνει έχουν αυτοψία πολεοδομίας ή του ΙΚΑ) (έντυπα και σκαναρισμένα)
  5. Φωτογραφίες (ψηφιακά)
  6. ΥΔ ιδιοκτήτη για παλιά πρόστιμα καθώς και τα ίδια τα πρόστιμα (έντυπη και σκαναρισμένη)
  7. Φύλλο αδείας όσων έχουν ΟΑ (έντυπο και σκαναρισμένο)
  8. Εξαρτημένο τοπογραφικό στα χωρίς ΟΑ (έντυπο και σκαναρισμένο), σκαναρισμένο τοπογραφικό αδείας όσων έχουν ΟΑ.
  9. Κατόψεις σε όσα δεν έχουν ΟΑ (έντυπα και σκαναρισμένα) και περίγραμμα σε σκαναρισμένα όσων έχουν ΟΑ.
  10. Τομή (έντυπη και σκαναρισμένη)
  11. Σκαναρισμένο και επεξεργασμένο ΔΚ όσων έχουν ΟΑ και νέο όσων δεν έχουν αλλά είναι σε οικοδομήσιμο.
  12. Σύμβαση με πελάτη (έντυπη)
  13. Αποδεικτικά πληρωμής παραβόλου και προστίμων
  14. PDF δήλωσης
  15. PDF αμοιβής
  16. Αποδείξεις πληρωμών ΤΕΕ,ΤΣΜΕΔΕ κλπ (έντυπα)
  17. ΑΠΥ με αποδεικτικό κατάθεσης αμοιβής (έντυπα)
  18. ΦΕΜ (έντυπα)

Αυτά τα λίγα :) Ξεχνάω κάτι;

 

Συνάδελφε θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Το 1) Εξουσιοδότηση ιδιοκτήτη είναι αυτή που εξουσιοδοτούμε το μηχανικό να αναλάβει ότι χρειάζεται για να διεκπαιρώσει τη διαδικασία σωστά? Το 2) ΥΔ Ιδιοκτήτη ποιο είναι? Αυτό που αναφέρεται στο Άρθρο 24, Παράγραφος 2, β) Υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986 (εις διπλούν).....? Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα για το 2)? Γιατί για το 1) υπάρχει στο ΥΠΕΚΑ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

8.Εξαρτημένο τοπογραφικό στα χωρίς ΟΑ (έντυπο και σκαναρισμένο), σκαναρισμένο τοπογραφικό αδείας όσων έχουν ΟΑ.Γιατί μόνο στα χωρίς άδεια βάζεις εξαρτημένο τοπογραφικό? Ο νόμος λέει για όλα τα εκτός σχεδίου, ανεξαρτήτως αν έχουν ΟΑ ή όχι. Διορθώστε με παρακαλώ αν έχω λάθος.

Edited by xanxan
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι! Εξαρτημένο για όλα τα εκτός σχεδίου. Εξαρτημένο για όλα τα οικοδομήσιμα χωρίς άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο xanxan, έγραψα βιαστικά. Αλλά ήταν γνωστό πότε βάζουμε της αδείας και πότε όχι από άλλα νήματα :)

Μόνο εντός σχεδίου ή οικισμού με ΟΑ το τοπογραφικό της αδείας. Όπου άλλου, εξαρτημένο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα!

Σε εντός σχεδίου με Ο.Α έχω διαφορές στις διαστάσεις του οικοπέδου χωρίς να αλλάζει ουσιαστικά το εμβαδόν του οικοπέδου (το πραγματικό εμβαδόν του οικοπέδου είναι 0,9τ.μ. μικρότερο της αδείας).

Πρέπει να καταθέσω νέο εξαρτημένο τοπογραφικό;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησες ΕΝΤΟΣ, ΜΕ ο.α. το οικόπεδο και το συνέκρινες με της ο.α. ?

Πιστεύω πως... ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ δεν θα έκανα καινούργιο τοπογραφικό για τον λόγο που λες!!! Είναι της ο.α.!!!

 

ΥΓ: Με το -0.9τμ δεν νομίζω να γίνεται μη άρτιο, έτσι???

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Το οικόπεδο παραμένει άρτιο και οικοδομήσιμο. Το μέτρησα γιατί το ήθελε ο ιδικτήτης. Σύμφωνα με την άδεια οι διαστάσεις του είναι 25,30x11,00m (ορθογώνιο). Η μέτρηση μου έβγαλε διαστάσεις 25,10-11,40-24,25-11,10m. Τα εμβαδά είναι 278,30τ.μ της αδείας και 277,40τ.μ. της μέτησης. (Το πρόβλημα αναδείχτηκε όταν μέτρησα τη μία διάσταση της οικοδομής και τη βρήκα 11,40μ αντί 11,00μ που φαινόταν στην άδεια).

Edited by PANARAPH
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Το οικόπεδο παραμένει άρτιο και οικοδομήσιμο. Το μέτρησα γιατί το ήθελε ο ιδικτήτης. Σύμφωνα με την άδεια οι διαστάσεις του είναι 25,30x11,00m (ορθογώνιο). Η μέτρηση μου έβγαλε διαστάσεις 25,10-11,40-24,25-11,10m. Τα εμβαδά είναι 278,30τ.μ της αδείας και 277,40τ.μ. της μέτησης. (Το πρόβλημα αναδείχτηκε όταν μέτρησα τη μία διάσταση της οικοδομής και τη βρήκα 11,40μ αντί 11,00μ που φαινόταν στην άδεια).

 

Λογικές αποκλίσεις (Κορδέλας - Αποστασιόμετρων).

 

Δεν θα έκανα καινούργιο τοπογραφικό διάγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.