Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχολιασμός καταναλώσεων


nik

Recommended Posts

Για να τον αδειάσει γρηγορότερα.

Δεν μπορεί όμως να τον σταματήσει να εκπέμπει ζέστη, όταν δεν το απαιτεί ο χώρος.

 

χωρίς να διαφωνώ απόλυτα.... στην πράξη... έχει να κάνει με την ποιότητα της θερμομόνωσης του θερμοσυσσωρευτή.... θεωρητικά ο θερμοσυσσωρευτής πρέπει να αποδίδει το μεγαλύτερο ποσοστό θερμότητας μέσω της εξαναγκασμένης κυκλοφορίας του ανεμιστήρα.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 230
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"....θεωρητικά ο θερμοσυσσωρευτής πρέπει να αποδίδει το μεγαλύτερο ποσοστό θερμότητας...."

Αυτό με καλύπτει.

Υπάρχει πάντα όμως ένα ποσοστό θερμότητας, το οποίο ποικίλει με την ποιότητα (μόνωσης) του θερμοσυσσωρευτή, το οποίο αποδίδεται στο χώρο, έτσι κι αλλιώς.

 

Άν δηλαδή φύγω από το σπίτι, και ορίσω τον θερμοστάτη στο 16 π.χ., αλλά δεν βάλω το κουμπί ισχύος στο 0, (χειροκίνητα), ο θερμοσυσσωρευτής θα φορτίζει και θα ξεφορτίζει κατά τη διάρκεια του 24ώρου, παρ' όλο που δεν θα παίρνει μπρος ο ανεμιστήρας. Σωστά?

 

Αντίστοιχα σε άλλου τύπου θέρμανση, με τον θερμοστάτη στο 16 δεν θα πάρει μπρος ο καυστήρας, δεν θα καταναλώσω ενέργεια, παρά μόνο όταν η θερμοκρασία πέσει κάτω από τους 16, κι αυτό για να διατηρηθεί η θερμοκρασία στους 16.

 

Μπορώ να το κάνω αυτό με τους θερμοσυσσωρευτές?

 

edit: 'Ισως μπορώ, μόνο εμπειρικά, κι αυτό κατά προσέγγιση.

Edited by Demoiselle
Link to comment
Share on other sites

Άν δηλαδή φύγω από το σπίτι, και ορίσω τον θερμοστάτη στο 16 π.χ., αλλά δεν βάλω το κουμπί ισχύος στο 0, (χειροκίνητα), ο θερμοσυσσωρευτής θα φορτίζει και θα ξεφορτίζει κατά τη διάρκεια του 24ώρου, παρ' όλο που δεν θα παίρνει μπρος ο ανεμιστήρας. Σωστά?

 

Μπορώ να το κάνω αυτό με τους θερμοσυσσωρευτές?

 

edit: 'Ισως μπορώ, μόνο εμπειρικά, κι αυτό κατά προσέγγιση.

 

Μπορείς να το κάνεις με αυτοματισμό.... Λαμβάνωντας την εξωτερική θερμοκρασία και ανάλογα τον προγραμματισμό, βάση μελέτης, δίνει το ποσοστό που θα φορτίσουν οι θερμοσυσσωρευτές κατά την διάρκεια του μειωμένου τιμολογίου... Δηλαδή δεν είναι απαραίτητο να φορτίζουν κάθε βράδυ στο 100% της δυναμικότητας του... Η μόνη αστοχία.... που δεν την θεωρώ αστοχία... είναι σε ημέρες που η προηγούμενη από την επόμενη έχουν τεράστια διαφορά μέσης θερμοκρασίας... πράγμα που δεν είναι σύνηθες....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αυτό δεν το ήξερα.

 

Μπορείς να μου δώσεις και ένα link ενός τέτοιου αυτοματισμού ο οποίος να ρυθμίζει το ποσοστό φόρτισης των θερμοσυσσώρευτών, και να μου πεις αν μπαίνει σε όλους τους θερμοσυσσωρευτές?

Με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ Δ θα θεωρήσω τους αυτοματισμούς. Έτσι και αλλιώς είναι αρχαία μηχανήματα αυτά που βρήκα. Για την ισχύ θεώρησα 4kW το καθένα αλλά έτσι και αλλιώς δεν παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Demoiselle

 

για να μην κάνω διαφήμιση μπορείς να ψάξεις ως "ρυθμιστής φόρτισης θερμοσυσσωρευτή"

 

μπορεί να μπει στους περισσότερους....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Ένα έχω να πω.... 8-) (μου έβαλες γυαλιά).

Τώρα το κατά πόσο αξιόπιστο είναι το εξάρτημα (δεν μιλώ για τους αρχικά σχεδιασμένους με τέτοιο σύστημα), είναι ένα θέμα, πάντως υπάρχει.

 

:shock: Αντιστάθμιση σε θερμοσυσσωρευτή!!!!! τι άλλο θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι με θυμίσατε...

Μικρός, έβλεπα εκείνο το καλώδιο στον εξωτερικό τοίχο του σπιτιού και μου έλεγε ο πατέρας μου πως είναι θερμόμετρο για τους θερμοσυσσωρευτές και έψαχνα να βρω τι τους ενδιαφέρει η εξωτερική θερμοκρασία αφού μέσα θέλουμε την ζέστη....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας, σε οροφοδιαμέρισμα διόροφης κατοικίας χωρίς σύστημα ψύξης και με λέβητα πετρελαίου (109 τ.μ. στέγη, ξύλινα κουφώματα, χωρίς σκιάσεις από διπλανά κτίρια) το πρόγραμμα του ΤΕΕ μου βγάζει πριν τις παρεμβάσεις (αντλία θερμότητας- απε και αλλαγή κουφωμάτων)

υπάρχον κτίριο ενεργειακες απαιτήσεις - Θέρμανση 85,4 , ψυξη 103, ενεργειακες καταναλώσεις - Θέρμανση 125,2 , ψυξη 20,3,

σεναριο ενεργειακες απαιτήσεις - Θέρμανση 82,6 , ψυξη 96,3 , ενεργειακες καταναλώσεις - Θέρμανση 28,9 , ψυξη 19

 

και στο υπάρχον και στο σενάριο σας φαίνεται λογικό αφού δεν έχω σύστημα ψυξης να έχω ενεργειακές απαιτήσεις; και αν ναι σας φαίνονται λογικά τα αποτελέσματα;

 

Σε σχέση με την θέρμανση νομίζω είναι εντάξει, από όσο ξέρω είναι λογικό στην αντλία θερμότητας να έχω ενεργειακές απαιτήσεις > απο τις ενεργειακές καταναλώσεις

Link to comment
Share on other sites

Σύστημα ψύξης μπορεί να μην έχεις, δηλώνεις όμως αυτό του Κ.Α.

Πάντα υπάρχουν ενεργειακές απαιτήσεις σε ψύξη, ακόμη και στο θεωρητικό σύστημα.

Το Κ.Α (άρα και το θεωρητικό σύστημα) στην ψύξη έχει EER=3

Αν δηλώσεις Α/Θ με EER<3 θα έχεις αύξηση στην κατανάλωση για ψύξη. Αν EER>3 μείωση.

 

Στοιχεία του Κ.Α δεν έδωσες...

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι από πετρέλαιο σε Α/Θ, έχεις μικρή διαφορά στη θέρμανση.

Βέβαια ίσως αυτό έχει να κάνει με τον β. α. του λέβητα πετρελαίου και το COP της Α/Θ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.