Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είναι πρόβλημα το νερό στο υπέδαφος μιας οικοδομής;


 
CostasV

Recommended Posts

τα χρωστικα ειναι καλη λυση...τα προτεινα σε συναδελφο πουχε θεμα με γειτονα βοθρο που επεμενε οτι ειναι στεγανος και τελικα τα μπετα γιναν ΜΠΛΕ !!!

 

επισης ασχετα που δεν μυριζει το νερο μπορεις να κανεις και χημικη αναλυση με την προυποθεση να μην ειναι πορωδες το χωμα που εφαπτεται στα μπετα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...

2. Η υπηρεσία ύδρευσης ήρθε και βεβαίωσε ότι δεν υπάρχει διαρροή...στο τμήμα που της αντιστοιχεί...από το ρολόι και έξω δηλαδή...δεν ήξερα ότι μπορούν να ελέγξουν και το εσωτερικό...θα το κοιτάξω...

 

 

O έλεγχος αυτός που είπα είναι για το τμήμα πριν τους μετρητές, δηλαδή για τον παροχετευτικό αγωγό

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το έδωσαν από την ΔΕΥΑ στην ζούλα :)

 

edit.

Τώρα είδα πως δεν γράφεις το ίδιο. Άλλο υλικό είναι.

edit2.

Μπορεί όμως να είναι το ίδιο γιατί και εκείνο ήταν ροζ-κόκκινο.

Δες εδώ εδώ και εδώ

Link to comment
Share on other sites

Το ρολόι σταματάει να μετράει όταν από την βρύση τρέχει μια κλωστούλα νερό (που γίνεται σταγόνες σε απόσταση ~15cm).

Αυτό που είπα είναι να βάλεις κάπου ένα μανόμετρο (εύκολο σε έναν εξωτερικό κρουνό που έχει σπείρωμα 1/3'', να κλείσεις την βάνα στο ρολόι και να δεις αν διατηρείται η πίεση.

 

Alex, επειδή έχω μαύρα μεσάνυχτα μ' αυτά...

 

1. Βάζω το μανόμετρο σε μια βρύση, έστω στο μπαλκόνι του ορόφου.

 

2. Ανοίγω τη βρύση...το μανόμετρο μου δείχνει ένδειξη...προσέχω να τη βάλω καλά να μην έχω διαρροές από εκεί κτλ

 

3. Κλείνω τη βάνα στο ρολόι

 

4. Αν δεν υπάρχουν διαρροές, η πίεση πρέπει να μείνει σταθερή. Αλλιώς θα έχω πτώση...

 

5. Υποθέτω ότι θα πρέπει να το αφήσω κανά 24ώρο για να σιγουρευτώ

 

Κατάλαβα καλά, ή κάνω κάποιο λάθος;

 

Για την αποχέτευση θα ακολουθήσω τον erling...χίλια ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβες καλά. Δοθέντος ότι τα υγρά είναι ασυμπίεστα και η παραμορφωσιμότητα των σωλήνων (ειδικά αν είναι σιδηρές) περιορισμένη, δεν θα χρειαστεί να περιμένεις τόσο πολύ. Μέσα σε λίγα λεπτά και η μικρότερη διαρροή θα γίνει αντιληπτή...

 

Με του Erling κράτα μια μικρή επιφύλαξη: Η μέθοδος δουλεύει άριστα όταν έχεις βόθρο, που σημαίνει ότι έχεις μία συγκεντρωμένη ποσότητα νερού στην οποία προσθέτεις χρωστική και περιμένεις. Στην αποχέτευση δεν ξέρεις τι ποσοστό της παροχής καταλήγει σε διαρροή. Δεν μπορείς να τροφοδοτείς την αποχέτευση συνέχεια (επί ώρες ή μέρες) περιμένοντας πότε θα λάβεις ένδειξη. Δεν ξέρεις αν η διαρροή συμβαίνει με χαμηλή ροή ή με υψηλή ροή... Που σημαίνει ότι μπορεί να ρίξεις το υλικό με έναν τρόπο που να τον θεωρείς σωστό, να μην λάβεις ένδειξη, αλλά παρόλα αυτά διαρροή να υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

η χημικη αναλυση της υγρασιας απο εργαστηριο θα δειξει απο που προερχεται αν φτασεις σε αδιεξοδο παντως

Link to comment
Share on other sites

akius δεν το βλέπω να πηγαίνω προς τις χημικές αναλύσεις...Πες ότι παίρνω δείγμα και το πάω για ανάλυση...υποθέτω ότι θα βρω αν πρόκειται για διαρροή από ύδρευση ή αποχέτευση...πώς μπορώ όμως να είμαι σίγουρος αν προέρχεται από την όμορη οικοδομή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.