Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Σωστός ο project.breeze. Μονο που ενα τοπικό νούμερο κινητού θα βοηθούσε ακομα πιο πολυ και αν σε πάρουν να πεις οτι ήρθες Ελλαδα για λίγες μέρες.

 

Δεν ειναι οτι σε κλανουν. Απλα υπαρχει τεράστια ζήτηση. Βάλε κατω τις χώρες και θα καταλάβεις τι εννοώ. Μονο οι Ινδοί φτάνουν. Εκει κοιτάνε αποκλειστικά χρονια εμπειριας. Χωρις περαιτέρω διαπραγματεύσεις.

 

Πολλα agencies απο Αγγλία ψάχνουν για εταιρείες στη Μέση Ανατολή. Θα σου πρότεινα να δεις για τη Sadara; Aramco and Dow Chemical joint venture.

 

Εχω δει στρατιώτες στη Σαουδικη με αυτόματα και στο Μπαχρειν πυροβόλα οχήματα στο δρόμο και μου εκαναν σωματικό έλεγχο κ στο αμάξι. Φανταζεσαι αυτα να σε σημαδεύουν; Ασε που δε θα σε βρουν ποτε. Αυτοι δε ξέρουν ουτε καν να μιλάνε.

 

Ειχα ευκαιρια για Βασορα και θα πήγαινα. Αλλα μολις ειδα οτι καθε βδομαδα είχαν 20 νεκρούς, το άφησα. Φίλος πήγε εκει για 1 βδομαδα και δεν έβλεπε την ωρα να φύγει. Ο ίδιος βρέθηκε σε χώρα που επρεπε να εγκαταλείψουν μεςα σε 1 ωρα επειδη θα γινόταν επίθεση. Ίσα που πρόλαβε την τελευταία πτήση. Μου έλεγε οτι αν δε πέθαινε απο σφαίρες, θα πέθαινε απο το άγχος!

 

Επικίνδυνα σπορ αυτα. Σκεψου καλα την κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην Βασόρα αυτή την στιγμή έχει πολλές δουλειές και μικρή προσφορά (ιδιαιτέρως λόγω του πολέμου), όμως δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα (20 νεκροί την εβδομάδα....). Στην Βαγδάτη ίσως, ναι...Προσωπικά ακόμα δεν θα πήγαινα στην Βασόρα, πρέπει όμως να επιλέξεις την κατάλληλη χρονική στιγμή μεταξύ επαρκούς ασφάλειας και μικρής προσφοράς (ακόμα) ώστε να τσιμπήσεις καλή δουλειά....Πάντα όμως μιλάμε για Ιράκ...

 

Γενικά θα πρότεινα ιδιαίτερη έμφαση στις δημόσιες σχέσεις, στην σκληρή δουλειά (και πριν την πρόσληψη στο αντικειμενο που σ' ενδιαφέρει) και στα κοινωνικά δίκτυα τύπου Linkedin...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους,


 


Είμαι νέος πολιτικός μηχανικός με πτυχίο και μεταπτυχιακό απο αγγλία. Επέστρεψα στην ελλάδα μετα την ολοκλήρωση των σπουδών μου,έκανα αιτηση στο ΔΟΑΤΑΠ για αναγνώριση, ξεμπέρδεψα και με τον στρατό και αναζητώ ευκαιρία για πρακτική άσκηση ελλάδα ή αγγλία!


Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα!! 

 

Μολις γραφτηκα στο φορουμ και ελπιζω πως θα ειμαι καλη παρεα. Καλως σας βρηκα!

 

Λοιπον, στο ψητο τωρα, θελω να μαθω τη γνωμη σας σχετικα με μια προταση που εχω.

 

Ειμαι ΤΕ Μηχανικος Δομικων Εργων, με BEng και MSc in Structural Engineering απο Αγγλια. Τελειωσα το στρατο και τωρα βρισκομαι ξανα Αγγλια μιας και ψαχνω για δουλεια. Εχω 4 συνεντευξεις να δωσω για θεση ως graduate. Ολα καλα ως εδω αλλα μου ηρθε μια προταση απο Καταρ (Ισπανικη εταιρια) για θεση Εργοδηγου με τα εξης

- 2600 ευρω/μηνα, σπιτι, αυτοκινητο, ασφαλιση και ταξιδιωτικα για Ελλαδα.

- 6 μερες την εβδομαδα, 8-10 ωρες.

 

Το μεγαλο μου προβλημα ειναι πως με ενφιαφερει πιο πολυ μια καριερα στο μελετητικο κομματι παρα στο εργοταξιο ως εργοδηγος. Εχει καποιος γνωση? Πως ειναι σαν προσφορα? Μου εβαλαν μια προθεσμια 1 εβδομαδα και λογικα ως τοτε δεν θα εχω προσφορα στην Αγγλια. Μηπως χασω μεγαλη ευκαρια με το να μην δεχτω τη δουλεια?

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τα 2600 το μήνα φαντάζουν υπέρογκο ποσό για Ελλάδα, μάλλον απλησίαστο ακόμη και για έμπειρο μηχανικό, για Κατάρ όμως μπορεί να είναι και λίγα. Βέβαια σαν graduate είναι καλά αλλά πρέπει να σκεφτείς ότι το Κατάρ είναι πανάκριβο. Για το σπίτι που σου δίνουν, είναι housing allowance και αν ναι πόσο το μήνα (έχε υπόψιν ότι τα σπίτια είναι πανάκριβα στο Κατάρ). Αν σου δίνουν συγκεκριμένο σπίτι και όχι allowance, ρώτησες τι σπίτι είναι αυτό και που? ή αν θα συγκατοικείς με άλλους? Επίσης έχε υπόψιν ότι σαν εργοδηγός θα είσαι όλη μέρα στο εργοτάξιο με 50 βαθμούς το καλοκαίρι. Αυτά για τα αρνητικά. Τώρα για τα θετικά της υπόθεσης, είναι πάνω από όλα ότι βρήκες δουλειά και μπράβο σου και ότι ανοίγεις μια πόρτα στη Μέση Ανατολή όπου μπορεί να έχεις καλές προοπτικές. Αυτό που θα έκανα στη θέση σου θα ήταν πρώτα απ' όλα να ψάξω την εταιρεία για να δω εάν μπορώ να τους εμπιστευτώ (θεωρώ ότι το έκανες ήδη), ύστερα θα καθόμουν να σκεφτώ τί προοπτικές έχω για το μέλλον. Θεωρώ ότι αν αποκτήσεις εμπειρία στη Μέση Ανατολή, μετά οι εταιρείες σε κοιτούν με άλλο μάτι, οπότε όπως καταλαβαίνεις ανοίγονται άλλοι ορίζοντες και μάλλον ξέρεις ότι παίζουν και πολύ καλά λεφτά.

Το σημαντικότερο βέβαια κατα τη γνώμη μου είναι να σκεφτείς αν σου αρέσει το εργοτάξιο (λες ότι σε ενδιαφέρει περισσότερο μια καριερα στο μελετητικο κομματι παρα στο εργοταξιο). Αν κάνεις μια δουλειά μόνο και μόνο για τα λεφτά χωρίς πραγματικά να σου αρέσει και μάλιστα σε μια ξένη χώρα δε νομίζω να αντέξεις.

Από την άλλη στην Αγγλία, όπως φαντάζομαι θα ξέρεις υπάρχει πολύ μεγάλη ζήτηση για structural engineers και πιστεύω ότι ακόμα και να μην κάτσουν οι 4 συνεντεύξεις τώρα, θα βρεις κάτι σίγουρα και μάλιστα στο κομάτι που σε ενδιαφέρει (μελέτες). Τα λεφτά βέβαια θα είναι πολύ λιγότερα στην αρχή πιστεύω γύρω στα 25000 το χρόνο σαν graduate, αλλά πάλι υπάρχουν προοπτκές ιδίως αν γίνεις chartered κα βέβαια ζεις και σε μια πολιτισμένη χώρα.

Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι να δεις πρώτα τι θα γίνει με τις συνεντεύξεις στην Αγγλία και αν σου προτείνει κάποιος από αυτούς δουλειά τα βάζεις κάτω και αποφασίζεις. Μην πάρεις βιαστικές αποφάσεις θέλει πολύ σκέψη το πράγμα και πάνω από όλα στο ξαναλέω δες να βρεις δουλειά σε κάτι που σ' αρέσει

 

Αυτά από μένα, σου εύχομαι καλή τύχη. Ελπίζω να βοήθησα και όχι να σε μπέρδεψα περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

@zvasilia

 

Το σπιτι ειναι δωρεαν και θα εχω συγκατοικο Ευρωπαιο απο την ιδια εταιρια φυσικα. Να σου πω την αληθεια το μονο θετικο που βλεπω στην ολη ιστορια ειναι τα λεφτα. Με 2600 το μηνα και χωρις να εχω να πληρωσω ενοικια-λογαριασμους κτλπ θα μου μενουν σιγουρα 2χιλιαρικα στην ακρη. Απο την αλλη αυτο που με ξενερωνει απιστευτα ειναι η δουλεια εργοταξιου. Αν η προταση ηταν για μελετητικο γραφειο ειχα φυγει ηδη.

 

Μαλλον τεινω στο να μην την δεχτω γιατι οκ καλα τα λεφτα αλλα νομιζω τωρα πρεπει να βαλω ως προταιρεοτητα τι πραγματικα μου αρεσει και τα υπολοιπα θα ερθουν στον καιρο τους.

 

Οπως και να εχει ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.