Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Αν δεν κανω λάθος, εχω αναφερθεί εδω για το ποςο χάλια ειναι το europass. Αν και για να πω την αλήθεια η γυναίκα μου (θεωρητικές σπουδές) το χρησιμοποίησε και το αποτέλεσμα ηταν πολυ καλο! Για τον τομέα μας σίγουρα ειναι επιεικώς απαράδεκτο.

Οταν πρωτοήρθα εδω, ειχα ενα βιογραφικό με αρκετές σελίδες. Μια μερα με πήρε τηλ Άγγλος φίλος και μου είπε για μια θεςη και να του στείλω το cv μου. Αφού το έστειλα, μετα απο μια ωρα με πήρε τηλ και μου λέει οτι το cv μου ειναι crap και απορούσε γιατι με παίρνουν τηλ για συνεντεύξεις! Γειωςη-καλωδίωση αλλα είχε απόλυτο δικιο. Προσφέρθηκε να μου το φτιάξει και το εκανε αγνώριστο. Μετα, οι συνεντεύξεις μου αυξήθηκαν.

Τα βιογραφικά πρέπει να αλλάζουν ανάλογα με την θεςη. Να ειναι στοχευμένα. Και ολα τα λεφτα ειναι στο cover letter πλεον που δεν αναφέρει κανενας. Εκει κερδίζεις στο νήμα τις συνεντεύξεις.

Εννοείται πως προσυπογράφω σε ολα τα παραπάνω σχόλια για ορθογραφία, λιτότητα και περιεκτικότητα στο λόγο.

Κεφαλαιο συνέντευξη: εχω παει σε τεχνική συνέντευξη που έσκισα. Μετα απο 3 μέρες έπεσε άκυρο! Στο 50% αν δε κανω λάθος ή και παραπάνω ο /η HR αποφασίζει στα πρώτα 10 λεπτά αν θα σε παρει, όπως και ο hiring manager. Στις δουλειές που με πήραν, όλοι μου εχουν πει οτι αποφασίσαμε στα πρώτα λεπτά. Κάποια μου είπε μάλιστα οτι με ενέκρινε με το που μπήκα στη πόρτα. Ειναι θεμα χημείας σε μεγάλο βαθμό.

Το μεγαλύτερο μυστικό κατα τη γνώμη μου ειναι στο να κερδίσεις την εμπιστοσύνη. Όλες οι απαντήσεις να περιστρέφονται γύρω απο τον μάνατζερ και την αξιοπιστία σου ως μηχανικός και άτομο, μεςα απο τα κατάλληλα παραδείγματα. Να δείξεις οτι εισαι manageable και coachable. Θα μπεις σε ενα κοινωνικό σύνολο και πρέπει να δείξεις οτι δε θα τους χάλασεις την σούπα. Και αυτοί εχουν 1,5 ωρα να το κρίνουν.

Και να μη ξεχνάμε οτι και εμείς τους παίρνουμε συνέντευξη, όχι μονο αυτοί. Αφού απαντάμε στην ερώτηση τους, πρέπει να κάνουμε mirroring την ιδια ερώτηση ή παρόμοια σε αυτούς. Ετσι, οταν θα σου δώσουν το 5 λεπτό των ερωτήσεων στο τέλος θα εχεις ήδη κανει πολλες ερωτήσεις και θα αξιοποιήσεις αυτο το χρονο με ερωτησεις προσωπικές για να αξιολογήσεις τον χαρακτήρα τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η χημεία παίζει πολύ ρόλο αλλά και πολλά άλλα που δημιουργούν πρώτη εντύπωση σε μία συνέντευξη.Όποιος έχει διαβάσει βιβλία για την γλώσσα του σώματος μπορεί να καταλάβει κάποιον μετά από μερικά δευτερόλεπτα.Ντύσιμο,γενικότερη εμφάνιση,κινήσεις χεριών,στάση σώματος,αμηχανία,ευθύτητα,eye contact,επαναλαμβανόμενες κινήσεις ή εκφράσεις,υπερβολική αυτοπεποίθηση ή έλλειψη αυτής και άλλα πολλά είναι χαρακτηριστικά από τα οποία ένα εκπαιδευμένο μάτι (όπως είναι συνήθως το μάτι των επαγγελματιών) μπορεί να βγάλει πολύ εύκολα και γρήγορα συμπεράσματα. Υπάρχουν πολλά tips για την "σωστή" συνέντευξη αλλά επειδή έχω διαβάσει αρκετά βιβλία ψυχολογίας και γλώσσας σώματος και έχω παρακολουθήσει αρκέτα σεμινάρια στον τομέα των πωλήσεων κτλ μπορώ να σας πω με σιγουριά ότι αν είσαι καθαρός και περιποιημένος, μιλάς καθαρά, είσαι ευθύς και γενικότερα αν είσαι απλά ο εαυτός σου δεν γίνεται να τα πας ασχημα (μιλάμε για το γενικότερο κομμάτι της συνέντευξης και όχι για το τεχνικό)

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Πρίν κανά μήνα πέρασα απο μια συνέντευξη για μια θέση R&D στην Continental και μετά από τις κλασσικές HR ερωτήσεις έπεσε γενικά τεχνικό ξεψάχνισμα (ξεβράκωμα) απο γεωμετρίες ελαστικών/υλικά κτλ... το ότι έχει ξεφύγει η κατάσταση και Γερμανία είναι γεγονός 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κεφαλαιο συνέντευξη: εχω παει σε τεχνική συνέντευξη που έσκισα. Μετα απο 3 μέρες έπεσε άκυρο! Στο 50% αν δε κανω λάθος ή και παραπάνω ο /η HR αποφασίζει στα πρώτα 10 λεπτά αν θα σε παρει, όπως και ο hiring manager. Στις δουλειές που με πήραν, όλοι μου εχουν πει οτι αποφασίσαμε στα πρώτα λεπτά. Κάποια μου είπε μάλιστα οτι με ενέκρινε με το που μπήκα στη πόρτα. Ειναι θεμα χημείας σε μεγάλο βαθμό.

 

******

 

 

 

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

η συμπεριφορά πρέπει να είναι ανάλογη φορουμ επιστημόνων άσχετα με κανόνες

akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ίσως τα λέει λίγο γλαφυρά αλλά δεν έχει άδικο. Μετρά ξεκάθαρα η πρώτη εντύπωση (η ... χημεία δηλαδή).

Edited by Παπα-Mike
Link to comment
Share on other sites

Και όπως είπε κάποιος. "Σίγουρα δεν ξέρω αν μπορώ να σε εμπιστευτώ, αλλά σίγουρα μπορώ να πω αν σε συμπαθώ".

Τα πράγματα είναι απλά. Αν πας και είσαι συνεπής σε αυτά που λες, χαμογελάς, τους κάνεις να σε συμπαθήσουν, δείξεις ότι μπορείς να λειτουργήσεις σε ομάδα και μπορείς να τους κάνεις να σε φανταστουν ως συναδελφό τους και δεν είσαι κανένας περίεργος, έχεις μεγάλες πιθανότητες να βρεις δουλειά.

Ερωτήσεις που έχω κάνει εγώ ενώ περνούσα συνεντευξη σε αυτόν που μου την έκανε ήταν. (Κοιτώντας τον στα μάτια, χαμογελώντας και αντιστρέφοντας σιγά σιγά τους ρόλους) 

"Πόσα χρόνια δουλεύεις σε αυτή την εταιρεία;

Τι σου αρέσει σε αυτή την εταιρεία;

Υπάρχει εξέλιξη σε αυτό τον τομέα που ασχολείται η εταιρεία;

Αν ξεκινούσα πχ αύριο, ποιά θα ήταν τα καθηκοντά μου και η αρμοδιοτητές μου;" κλπ κλπ..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιο μου δεν αναφέρεται επιθετικά στον AAlex, προς Θεού. Ισα-ισα συμφωνώ με όσα λέει.  Το σχόλιο μου εκφράζει την αγανάκτηση μου γιατί όσα λέει ο AAlex είναι δυστυχώς αλήθεια. Τα ΗR τμήματα, όπως και τα διάφορα recruitment agencies, είναι οι 2 όψεις του ίδιου νομίσματος, ένας καρκίνος που αναπτύχθηκε και κέρδισε έδαφος με την κρίση. ‘Ατομα με μορφωτικό επίπεδο συνήθως  χαμηλότερο από το δικό μας και σε κλάδο εντελώς άσχετο με το δικό μας, να κάθονται και να μας κρίνουν το αν εμείς οι απόφοιτοι πολυτεχνείου αξίζουμε να πάρουμε μια συγκεκριμένη θέση ή όχι. Προσέξτε το άτομο HR την επόμενη φορά που θα πάτε σε συνέντευξη. Κοιτάξτε την επαγγελματική κάρτα του που θα σας δώσει.  Σπουδές σε θεωρητικούς κλάδους  επί το πλείστον π.χ  φιλοσοφία (το πλέον άχρηστο), ψυχολογία, πωλήσεις (ίσως και αυτό εξηγεί γιατί μας βλέπουν σαν προϊόν που πρέπει να πουλήσουν και  όχι σαν κάποιον που αναζητά εργασία και που του αρμόζει ένας συγκεκριμένος σεβασμός). Αν είναι γυναίκες, κατά 99 % είναι γοητευτικές γκόμενες που προφανώς αυτό έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο να προσληφθούν στην HR θέση. Ατομα που δεν έχουν ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΙΔΕΑ από τη δουλειά ενός μηχανικού και συνεπώς ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να αξιολογήσουν το μηχανικό που έχουν απέναντι τους.  ********** ανθρωπάκια που έχουν παπαγαλίσει ηλίθιες ερωτήσεις  και στις οποίες απαιτούν ν ακούσουν ηλίθια τσιτάτα ως απάντηση. Μπορώ μια χαρά να δεχτώ το οτι σε μια συνέντευξη απορρίπτομαι επειδή στο τεχνικό τμήμα της συνέντευξης δεν τα πάω καλά. Δεν μπορώ με τίποτα να δεχτώ και ΜΕ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ σαν μηχανικό το να απορρίπτομαι από το 23χρονο ********* που έκρινε οτι «δεν ειμαι αρκετα καλός ως Team player»  (που είμαι), μόνο και μόνο επειδή της ανέφερα παραδείγματα από τη ζωή μου που αποδεικνύουν πόσο καλός team player είμαι, αντί να της  δώσω ως απάντηση μια από τις τυποποιημένες απαντήσεις που κυκλοφορούν σε χαζά εγχειρίδα και στο internet. Και μόνο ο όρος Human RESOURCES με ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ αφού υποδηλώνει οτι σε βλέπουν σαν  «πόρο.»  Μπορεί να θεωρήσετε το post μου παραληρηματικό και υπερβολικό αλλά αν ποτέ σας τύχει να χάσετε θέση από γυναίκα συνάδελφο η οποία ειναι ΑΧΡΗΣΤΗ ρε π**στη μου, κυριολεκτικά δεν  ξέρει που πάνε τα 4, και  που όμως  έτυχε ευνοϊκής μεταχείρισης από το φωστήρα του HR ακριβως επειδή είναι γυναίκα σε ανδροκρατούμενο κλάδο, τότε θα καταλάβετε τι λέω.  HR, recruitment agencies και κολοκύθια τούμπανα

 

Συνάδελφε, σε παρακαλώ μην χρησιμοποιείς υβριστικό περιεχόμενο στις εκφράσεις σου

Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής του φόρουμ

Συναδελφικά, Γιάννης 

Edited by Γιάννης
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

+1 από εμένα. Το ποστ σου είναι αληθινό,γραμμένο στη σωστή γλώσσα χωρίς καθωσπρεπισμούς.

 

 

Και μόνο ο όρος Human RESOURCES με ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ αφού υποδηλώνει οτι σε βλέπουν σαν «πόρο.

 

 

Αυτό όμως ή θα το αποδεχτείς ή θα κάνεις κάτι δικό σου. Σε κάθε περίπτωση μάζευε θυμό και όταν έρθει η στιγμή γά%$σέ τους!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι όλες οι απόψεις σεβαστές και η γλώσσα που χρησιμοποιείτε μπορεί να είναι η κατάλληλη ή να την χρησιμοποιώ και γω ο ίδιος στην κουβέντα μου με φίλους. Σεβαστείτε όμως τους κανόνες συμμετοχής του φόρουμ και συνεχείστε την ενδιαφέρουσα κουβέντα με πιο "καθωσπρέπει" όρους. Γιατί...έτσι πρέπει... ;)

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.