Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

. Για να ζούνε 10 καλά θα υπάρχουν πάντοτε 1000 που θα πεθαίνουν.

....

Οι πολύ πλούσιοι είναι αριστεροί διότι ντρέπονται να πουν οτι είναι δεξιοί και οι φτωχοί δεξιοί ντρέπονται να πουν οτι είναι αριστεροί.        

Δεν διαφωνούμε κε Ροδόπουλε!!!

Όπως μου και είχε πει και ένα Λούμπεν στοιχείο στην πιάτσα, πριν 40 χρόνια (ακριβώς 40)!: Δεν βαριέσαι αδρεφάκι (sic)! - Ένα κορόιδο πεθαίνει, δέκα γενιούνται!!!

Και ένας Πόντιος Εργοδηγός (παλιά στο ξεκίνημά μου σαν Μηχανικό Εργοταξιακός ς κάπου στο ΄86): "τι τα θέλεις, δεν βαριέσαι ρε Μαν, όλοι στο τέλος τον φτωχό γ@μάνε"

Τέλος πάντων, Κύριε Καθηγητά, κ. Ροδόπουλε (με όλο το σεβασμό, χωρίς ειρωνεία,ειλεικρινά, για την τσικουδιά με dpapapap ... κάτι λέγαμε...),

Το επαναλαμβάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε σεις οκ....καλά τα λέτε αλλά μην το ξεσκίσουμε το θέμα. Ας μείνουμε στην ουσία του θέματος που είναι η εύρεση εργασίας έξω για όποιον ενδιαφέρεται και όχι η κοσμοθεωρία του καθενός.

 

Η εύρεση εργασίας εξω είναι απλή υπόθεση. Κάνεις ένα καλό μεταπτυχιακό σε πιασάρικο θέμα, παρακολουθείς τίποτα σεμινάρια απο ACI, ASHRAE, NACE, COMSOL, TWI, κλπ και περνάς τις εξετάσεις και μετά βρίσκεις μια δουλειά. Μπορεί να το κάνει ο καθένας αρκεί να βρει τα χρήματα. Κάθεσαι 1-3 χρόνια μέχρι να νιώσεις οτι αξίζεις παραπάνω και φεύγεις για άλλη δουλειά. Κάθεσαι 5-7 χρόνια και ξανά στην γύρα, κ.ο.κ.

 

Σε απλά Ελληνικά. Τελειώνεις στην Ελλάδα που είναι και φθηνά και καλά. Επενδύεις 30-40Κ σε ένα καλό και πιασάρικο μεταπτυχιακό και άλλα 20Κ σε καλά και εξειδικευμένα CPDs και βρίσκεις εύκολα την πρώτη δουλειά σε ΗΠΑ, ΚΑΝΑΔΑ, Αυστραλία, Ντουμπαί, κλπ. Αν δεν έχεις τα 60Κ για να ξεκινήσεις και πρέπει να τα μαζέψεις τότε ή είσαι καλός και παίρνεις καμία υποτροφία ή δουλεύεις 2-3 δουλειές και παίζετε. Υπόψιν στο εξωτερικό δίνουν οι τράπεζες δάνεια σπουδών αν είσαι απο τα μέρη τους. Αν δεν είσαι, να έχει ο μπαμπάς και η μαμά. 

 

Τα 60Κ τα έχει ξοδέψει η μέση Ελληνική οικογένεια για πλάκα για φροντιστήρια και πρώτες σπουδές οπότε............ 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνούμε κε Ροδόπουλε!!!

Όπως μου και είχε πει και ένα Λούμπεν στοιχείο στην πιάτσα, πριν 40 χρόνια (ακριβώς 40)!: Δεν βαριέσαι αδρεφάκι (sic)! - Ένα κορόιδο πεθαίνει, δέκα γενιούνται!!!

Και ένας Πόντιος Εργοδηγός (παλιά στο ξεκίνημά μου σαν Μηχανικό Εργοταξιακός ς κάπου στο ΄86): "τι τα θέλεις, δεν βαριέσαι ρε Μαν, όλοι στο τέλος τον φτωχό γ@μάνε"

Τέλος πάντων, Κύριε Καθηγητά, κ. Ροδόπουλε (με όλο το σεβασμό, χωρίς ειρωνεία,ειλεικρινά, για την τσικουδιά με dpapapap ... κάτι λέγαμε...),

Το επαναλαμβάνω!!!

 

Για τσικουδιά είμαι μέσα αρκεί να μην με πιάσετε με τις κοσμοθεωρίες περι κομουνισμού διότι θα σας πάω για τσικουδιά στην Αβάνα να δείτε πως περνούν οι του κόμματος εκεί. Αστα φίλε μαν 21 έχω δεί και την κυρίλα και την δυστυχία απο κοντά και δεν μου λένε πλέον τίποτα. Όποιος μπορεί να έχει ευτυχισμένη και μονότονη ζωή είναι μάγκας. Ολα τα άλλα περισσεύουν. Απλά σήμερα το 2016 είμαστε πολλοί νοματαίοι και η πίτα είναι μικρότερη απο χθες.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να μην κάνουν τίποτα, ο Ερμής είναι ανάδρομος. "Μπορεί να το κάνει ο καθένας αρκεί να βρεί τα χρήματα", χαχαχα το γυρνάς σαν η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό τη κότα....Ρε Χρήστο ποιός θα πετάξει 60,000 αυτή τη στιγμή; αυτά μας λείπουν, δεν μιλάμε για επένδυση αυτη τη στιγμή.Καλά τα λες αλλα ρε φίλε αυτά είναι για τις καλές εποχές....

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Σε απλά Ελληνικά. Τελειώνεις στην Ελλάδα που είναι και φθηνά και καλά. Επενδύεις 30-40Κ σε ένα καλό και πιασάρικο μεταπτυχιακό και άλλα 20Κ σε καλά και εξειδικευμένα CPDs και βρίσκεις εύκολα την πρώτη δουλειά σε ΗΠΑ, ΚΑΝΑΔΑ, Αυστραλία, Ντουμπαί, κλπ. Αν δεν έχεις τα 60Κ για να ξεκινήσεις και πρέπει να τα μαζέψεις τότε ή είσαι καλός και παίρνεις καμία υποτροφία ή δουλεύεις 2-3 δουλειές και παίζετε. Υπόψιν στο εξωτερικό δίνουν οι τράπεζες δάνεια σπουδών αν είσαι απο τα μέρη τους. Αν δεν είσαι, να έχει ο μπαμπάς και η μαμά. 

 

Τα 60Κ τα έχει ξοδέψει η μέση Ελληνική οικογένεια για πλάκα για φροντιστήρια και πρώτες σπουδές οπότε............ 

Αλήθεια... αν είσαι λεφτάς, πας μπροστά ... το φτωχόπαιδο απεξάπαντως μένει στα ΤΕ-πτυχιούχοςΙ (και να ρίχνει σπρωξιές στη Πολεοδομία ή στα ΠΕΑ για να δεί ήλιου πρόσωπο ... ανταγωνισμός μεταξύ ..., με το συμπάθειο συνάδελφο)!

Μεγάλες Αλήθειες!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά αν έχει ο άλλος 60Κ να επενδύσει χωρίς καμία εγγύηση σε ένα επάγγελμα που έχει θέμα παγκοσμίως, όπερ σημαίνει ότι εκτός από αυτά θα έχει καμιά καβάτζα άλλα 40Κ τουλάχιστον για διαβίωση κτλ ή για περίπτωση που στραβώσει κάτι.....Σιγά μην πάει να κάνει τον μηχανικό εκτός αν είναι πυροβολημένος και κα@λομένος με το επάγγελμα... Ανοίγει κανα καφέ εδώ περισσότερες πιθανότητες έχει να κάνει κάτι...

Και εννοείται όποιος έχει φράγκα πάει μπροστά...Γιατί και επενδύσεις τέτοιες μπορεί να κάνει και κονέ σίγουρα θα έχει (γιατί τα λεφτά πάνε με τα λεφτά για όποιον κατάλαβε από προσωπική μέχρι επαγγελματική ζωή) δηλαδή βίζμα, που σημαίνει καταρχήν ότι δεν ψάχνεται για δουλειά γιατί ήδη έχει!! Δεν θέλω πάλι να κάνω αναφορά σε γνωστά μου πλουσιόπαιδα που δουλεύουν μετά από πτυχίο στις μεγαλύτερες ελληνικές εταιρείες εδώ...Τι εξειδικεύσεις και σαχλαμάρες. Ο μισθός πέφτει κάθε μήνα και είναι πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά αν έχει ο άλλος 60Κ να επενδύσει χωρίς καμία εγγύηση σε ένα επάγγελμα που έχει θέμα παγκοσμίως, όπερ σημαίνει ότι εκτός από αυτά θα έχει καμιά καβάτζα άλλα 40Κ τουλάχιστον για διαβίωση κτλ ή για περίπτωση που στραβώσει κάτι.....Σιγά μην πάει να κάνει τον μηχανικό εκτός αν είναι πυροβολημένος και κα@λομένος με το επάγγελμα... Ανοίγει κανα καφέ εδώ περισσότερες πιθανότητες έχει να κάνει κάτι...

Και εννοείται όποιος έχει φράγκα πάει μπροστά...Γιατί και επενδύσεις τέτοιες μπορεί να κάνει και κονέ σίγουρα θα έχει (γιατί τα λεφτά πάνε με τα λεφτά για όποιον κατάλαβε από προσωπική μέχρι επαγγελματική ζωή) δηλαδή βίζμα, που σημαίνει καταρχήν ότι δεν ψάχνεται για δουλειά γιατί ήδη έχει!! Δεν θέλω πάλι να κάνω αναφορά σε γνωστά μου πλουσιόπαιδα που δουλεύουν μετά από πτυχίο στις μεγαλύτερες ελληνικές εταιρείες εδώ...Τι εξειδικεύσεις και σαχλαμάρες. Ο μισθός πέφτει κάθε μήνα και είναι πολλά...

Tα λεφτα πανε στα λεφτα εκτος αν εισαι στοκαρι....Aν γεννηθεις φτωχος θα πρεπει να μοχθησεις πολυ για να ανεβεις ενα σκαλοπατι παραπανω απ αυτο που ζουσαν οι γονεις σου ...Εκτος αν εζησες την εποχη της φουσκας ή εισαι λιγδας και χωνεσε....Προσωπικα θα συμφωνησω μαζι σου...Το 2016 δεν θα συμβουλευα κανεναν 25αρι να επενδυσει 60 χιλιαρικα στο μηχανιλικι...εκτος αν πηγαινει τουαλετα και διαβαζει cibse...

Edited by ANEMONA
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΕΞΩ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΓΟΡΑ

 

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΖΗΤΑΝΕ ΕΞΩ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΘΕΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΥΧΗ

 

Τίποτα λοιπόν δεν είναι δύσκολο αρκεί να μπορείς να δεις παραπέρα απο την πάντοτε μικρή και σε γενικές γραμμές άσχετη με τον υπόλοιπο δυτικό κόσμο, Ελλάδα.  

+1

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 Επίσης γνωρίζω μια οικογένεια που επέστρεψε απο Γερμανία φέτος γιατι δεν μπόρεσαν να προσαρμοστούν στη ζωη εκει ούτε έβγαζαν τιποτα τρέλα ποσα. Ιςα ίσα τα βαςικα. Μια επίσης οικογένεια επέστρεψε απο μπαχρειν για τον ίδιο λόγο και τελος μια φίλη μου μετα απο 4 μήνες Αγγλία ετοιμάζεται να γυρίσει σε 1 εβδομάδα αφου δεν βρήκε απόλυτος τιποτα για δουλεια

 

 

Ικαρε ξέρω και εγώ τέτοιο κόσμο, πολύ μάλιστα. Άλλοι τα παράτησαν ενώ είχαν δουλειά και έφυγαν γιατί τους τη βάρεσε και δεν μπόρεσαν να προσαρμοστούν, συμφοιτητής μου παράτησε θέση project manager και γύρισε από Καναδά για την κοπέλα του και τώρα πουλάει κινητά σε apple store στην Αθήνα, άλλοι επειδή δεν είχαν ρεαλιστικούς στόχους και απέριπταν προτάσεις περιμένωντας θέση διευθυντή με 0 προϋπηρεσία.

 

Από την άλλη ξέρω και πολύ κόσμο που τα κατάφερε, ήρθε με 2 αλαξιές ρούχα, τα λεφτά για το εισητήριο της επιστροφής, το πτυχίο μεταφρασμένο και λεφτά για 2 μήνες και τώρα αγοράζει σπίτι. Ναι η τύχη παίζει ρόλο όπως λέει ο Ροδόπουλος, αλλά πρέπει να έχεις και ρεαλιστικούς στόχους.

 

Όσο για τη φίλη σου ήταν ειδική περίπτωση, το είχαμε συζητήσει και πριν 4 μήνες και σου είχα πει ότι δεν έχει ελπίδες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζω πολλά από Ροδόπουλο και τις προυποθέσεις επιτυχίας, για να μην γκρεμίζονται ελπίδες, θα ήθελα να απλοποιήσω κάποια πράγματα.

Αυτά που γράφει ο κ. Ροδόπουλος είναι σχετικά μετά από χρόνια δουλειάς και επαγγελματικής επιτυχίας, όχι όμως για κάποιον που θέλει να βρει οτιδήποτε.

Εγώ συνιστώ αν κάποιος στην Ελλάδα ήταν υπεύθυνος για πχ 10 άτομα σε κάποια δουλειά, στην δουλειά του εξωτερικού ας αναζητήσει κάτι υποδύεστερο - απλούστερο, πχ σχεδιαστής και ας το κάνει για 1-2 χρόνια μέχρι να πάρει τον αέρα και μετά σκαρφαλώνει στην καριέρα του.

Ο λόγος είναι πολύ απλός. Πηγαίνοντας σε μια νέα χώρα, έχεις να προσαρμοστείς, στην γλώσσα, κουλτούρα, να κανείς φιλίες, να εγκατασταθείς, να καταλάβεις το πως δουλεύει η εταιρεία και να σου φύγει το αίσθημα ότι κανείς τουρισμό. Αυτό παίρνει χρόνο και μια δουλειά η οποία είναι έξω από το comfort-zone κάποιου, το κάνει ακόμα πιο δύσκολο.

Κάτι τελευταίο, επειδή λαμβάνω βιογραφικά από φίλους και γνωστούς αρκετά συχνά, προσπαθήστε να το ψάξετε σοβαρά. Πολλές φορές ένα βιογραφικό για να στηθεί σωστά θέλει βδομάδες, όχι μερικές μέρες.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.