Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

"Ρωταω γιατι φιλοι Ιατροι πληρωνονται παρα πολυ καλα"

 

Tώρα, συγκρίνεις τα τσιμέντα με την Ιατρική ; 

 

Σε καλώ σε άμεση συμμόρφωση.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ισχυει για τους γιατρούς. Στην Αγγλία πληρώνονται πολυ καλα. Εχω δυο συμμαθητές απο Λύκειο γυναικολόγους πληρώνονται παρα πολυ καλα εχουν κανει και οικογένεια. Το ίδιο ισχυει για Αγγλία και για τους οικονομολόγους. Μην συγκρίνεις αυτα τα επαγγέλματα με το δικό μας. Οι μηχανικοι στην Αγγλία ειναι πολυ κάτω απο το μεσο όρο.. Χρήματα μπορει να βγάζουν στη μ. Ανατολή αλλα και εκει πλέον ο ανταγωνισμός εινΙ τεράστιος οι απαιτήσεις πολλες δεν υπαρχει αυτο που λέγανε κάποτε "πήγε στην αραβια και έκανε περιουσία"

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σαν μηχανικος περιουσια δεν θα βγαλεις πουθενα μπορεις ομως να εχεις μια καλη ζωη εαν το κυνηγησεις κ αναπτυξεις τα καταλληλα προσοντα.

ο μονος τροπος να βγαλεις περιουσια, ειναι να πουλησεις τεχνικο know-how και τεχνολογια ή διαδικασιες που πουλανε ελαχιστοι. Ολα εχουν να κανουν με targeting, k και ακομα αυτα ειναι εξαιρετικα risky και δυσκολα να πιασουν.

 

Παραδειγμα know-how που προσωπικα ξερω να δουλευετε τωρα ειναι η δημιουργια φυσικου αεριου απο ρυπους. Ακομα ειναι στα επιπεδα των υπολογισμων μαζων, αλλα τα αποτελεσματα ειναι ενθαρυντικα. Καταλαβαινεις οτι το επομενο βημα ειναι η δημιουργια business case κ παρουσιαση σε BP, SHELL κλπ. και να μην πιασει το job search για τους μηχανικους εκει, θα ειναι πιο γρηγορο αφου θα "μοστραρουν" high expertise σε ενα τομεα.

 

Μην σκεφτεστε τον μηχανικο μονο ως κατασκευη, η εξειδικευση σας ξεχωριζει απο τον σωρο κατα ενα μερος. Εαν πιστευεις οτι ο τομεας που σου αρεσει ειναι πχ coastal protection τοτε εκπαιδευτειται να γινεται expert σε αυτο τον τομεα. Κοιτωντας το θα δειτε οτι υπαρχουν πολλες υποκατηγοριες που επιτρεπουν ειδικευση. Απο υπολογισμους για μπετα μεχρι παραγωγη πρωτογενων καιρικων πληροφοριων.

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι δεν μας φτάνει να βγάζουμε μερικά ψηλά έξω μου δίνει πάντως την εντύπωση ότι είμαστε γενικά ψιλοβολεμένοι σαν κλάδος. Δηλαδή έχουμε μία άνεση για να μην φύγουμε αλλά δεν βγάζουμε και όσα θέλουμε. Με αυτήν την λογική όντως δεν θα πάμε ποτέ εξωτερικό. 

 

Αυτοί που πάνε είναι ξαναλέω μεγαλοστελέχη εδώ που βρίσκουν πολύ καλές ευκαιρίες στο εξωτερικό χρησιμοποιόντας το βιογραφικό τους. Δεν είναι τόσο οι γνώσεις ή οι σπουδές τους, είναι ότι η θέση που έχουν εδώ τους βοηθάει να κάνουν το επόμενο βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να τελειώνουμε απο την πλευρά μου.

 

<2Κ παντού και πολλοί

2-5Κ 20% και δύσκολα άλλα δεν την βγάζεις με οικογένεια

5-10Κ 3% εξειδικευμένο και ελάχιστες θέσεις εργασίας

+10Κ όσοι πουλάνε εκτός απο εξειδίκευση και φαντασία και το έχουν και δεν είναι στας Ευρώπας.

 

Λεφτά υπάρχουν αλλα σε συγκεκριμένους κύκλους ανθρώπων και για συγκεκριμένα έργα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου λέγανε μικρός διάβαζε να γινεις γιατρός αλλα που μυαλό...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

οχι όλοι και όχι όσοι είναι τώρα 30 χρονών.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Χρήστο τώρα σοβαρά το πιστεύεις αυτό; είναι το ίδιο να έχεις στο προτφόλιο σου 10-20 έργα και το ίδιο να έχεις μεταπτυχιακό τίτλο εξειδίκευσης; 

 

Στα υπόλοιπα συμφωνούμε, με επιφύλαξη για μπετά και σίδερα, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει όταν οι τράπεζες ανοίξουν τις κάνουλες...

 

Η εξειδίκευση οδηγεί σε υπεργολάβο, γενικές γνώσεις και ικανότητα διαχείρισης οδηγούν σε διοικητικές θέσεις μεγάλων εταιριών.Ο Zavi εχει δικιο οταν μιλάει για τον μαύρο που έχει εξειδίκευση.

 

 

Καλά περίμενε τις τράπεζες............... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι δεν μας φτάνει να βγάζουμε μερικά ψηλά έξω μου δίνει πάντως την εντύπωση ότι είμαστε γενικά ψιλοβολεμένοι σαν κλάδος. Δηλαδή έχουμε μία άνεση για να μην φύγουμε αλλά δεν βγάζουμε και όσα θέλουμε. Με αυτήν την λογική όντως δεν θα πάμε ποτέ εξωτερικό.

 

Αυτοί που πάνε είναι ξαναλέω μεγαλοστελέχη εδώ που βρίσκουν πολύ καλές ευκαιρίες στο εξωτερικό χρησιμοποιόντας το βιογραφικό τους. Δεν είναι τόσο οι γνώσεις ή οι σπουδές τους, είναι ότι η θέση που έχουν εδώ τους βοηθάει να κάνουν το επόμενο βήμα.

Για την πρώτη σου παράγραφο. Ειναι θεμα επιλογών τρόπου ζωής κτλ. Άλλος μπορει να εχει προσαρμόσει τη ζωη του με τα ελάχιστα και να μην ενδιαφέρεται για το κατι παραπάνω. Άλλος μπορει να ψάχνει τα εκατομμύρια. Άλλος ειναι ευχαριστημένος με ενα fiat και άλλος να ψάχνει το όνειρο ζωής της πορσε.

Για τη δευτερη παράγραφο συμφωνώ απόλυτα οπως έγραψα και πριν. Αυτοι υπηρχαν και πριν την κρίση γιατι στοχευανε σε κατι που δεν προσφέρεται εδω. Απλα σημερα το θεμα του εξωτερικού εχει προβληθεί τοσο πολυ γιατι σε αυτούς που λες εχουν προστεθεί και πολλοι που πανε απο το μηδέν. Άλλοι τα καταφέρνουν και άλλοι όχι. Δεν προβάλλεται ομως το γεγονός οτι πολλοι επίσης εχουν γυρίσει πίσω άπραγοι. Επίσης γνωρίζω μια οικογένεια που επέστρεψε απο Γερμανία φέτος γιατι δεν μπόρεσαν να προσαρμοστούν στη ζωη εκει ούτε έβγαζαν τιποτα τρέλα ποσα. Ιςα ίσα τα βαςικα. Μια επίσης οικογένεια επέστρεψε απο μπαχρειν για τον ίδιο λόγο και τελος μια φίλη μου μετα απο 4 μήνες Αγγλία ετοιμάζεται να γυρίσει σε 1 εβδομάδα αφου δεν βρήκε απόλυτος τιποτα για δουλεια

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικό έχω πάει μόνο σαν τουρίστας . Ετσι δεν έχω άποψη εργασιακή . Αλλά προφανώς η μετανάστευση εκεί σημαίνει ότι πας για πολύυυυ καλύτερα από εδώ . 

 

Είναι σαν τον ναυτικό . Αν δεν ήταν τα λεφτά δύσκολα θα πήγαινε κάποιος όσο και αν αγαπούσε την θάλασσα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.