Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Όσα από τα νέα παιδιά μας διαβάζουνε (μαθητές):

μην κάνετε το λάθος να σπουδάσετε μηχανικοί

 

εκτός κι αν το θέλετε από μικροί 

μπομπ ο μάστορας κλπ 

και το έχετε ψώνιο 

 

τώρα στο θέμα μας

 

υπάρχουν χώρες που με 2Κ είσαι βασιλιάς 

και αποταμιεύεις κιόλας (Βαλκάνια)

 

είσαι δίπλα στην Ελλάδα και ζεις σαν άρχοντας

 

μια ζωή την έχουμε στην τελική

 

καλύτερα βαλκάνιος να ζεις σαν άνθρωπος

παρά μαύρος στη Μ.Α. και στην Αγγλία 

να κυνηγάς το όνειρο 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βρετανία+Μηχανικός=Λεφτά. Χαχαχα. Καλό αστείο. Θα επανέλθω αργότερα γιατί τώρα έχω αρκετούς Chartered γύρω μου που πήραν meal deal να φάνε για lunch όπως και γω και ο χρόνος του break τελειώνει.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος θελει να κανει μια δουλεια για να ζήσει το κανει και στην ελλαδα η σε πολυ γειτονικές χώρες (Κύπρο) άσχετα με το τι σπούδασε..

Αν σώνει και καλα θελει να κανει τον μηχανικό για να ζήσει παίρνει το ρίσκο του εξωτερικού και οτι βγει (αρκεί να εχει και κάποιο κεφάλαιο αλλιως δεν κουναει ρούπι)

Αν καποιος θελει να εξελίξει αυτο που ηδη κανει η στοχεύει σε μεγαλη καριέρα μηχανικού κοιτάζει πολυ στοχευμένα στο εξωτερικο ακολουθώντας τις συμβουλές του Ροδόπουλου

Διαλέγετε και παίρνετε

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Καλά περίμενε τις τράπεζες............... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Φίλε εδώ άλλοι ελπίζουν σε ποιοτική ζωή με καλό μισθό, εγώ σε πείραξα; Στο κάτω κάτω η ελπίδα είναι δωρεάν. (+1)

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Φίλε εδώ άλλοι ελπίζουν σε ποιοτική ζωή με καλό μισθό, εγώ σε πείραξα; Στο κάτω κάτω η ελπίδα είναι δωρεάν. (+1)

 

Δωρεάν δεν είναι η ελπίδα. Κάτσε να πληρώσεις τα φροντιστήρια και θα σου πω :smile: :-) :smile: .

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε να εξειδικευτείτε σε κάτι που θα σας βγάλει από την μάζα και πιθανότατα θα σας κάνει interesting για να σας βγάλουν working permit και αποφύγετε σαν τον διάβολο το σκόρδο την Ευρώπη (εκτός Ρωσίας, Σουηδίας, Καταλονίας, βόρειας Ιταλίας)

 

Συμβουλή 1. Τύχη σαφώς και πρέπει να υπάρχει. Αυτά που λένε οτι την φτιάχνετε μόνοι σας παίζει να είναι ελληνική μπαρούφα. Την φτιάχνουμε σε μέγιστο ποσοστό 30%. Απο εκεί και πέρα είναι καθαρά θέμα να σου κάτσει. 

Ροδόπουλε, είπες τη μέγιστη αλήθεια (για την καπιταλιστική rivalry) βέβαια! Έχω τη γνώμη οτι πρέπει να ανοίξει καινούργιο thread-νήμα-θεματική ενότητα!

Προτάσεις για νεα Θ.Ε.;

Edited by man21
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ροδόπουλε, είπες τη μέγιστη αλήθεια (για την καπιταλιστική rivalry) βέβαια! Έχω τη γνώμη οτι πρέπει να ανοίξει καινούργιο thread-νήμα-θεματική ενότητα!

Προτάσεις για νεα Θ.Ε.;

 

Sex, Trade and Gambling. The three words driving the Universe for the last 2000 years.

 

Όποιος νομίζει οτι κάνω πλάκα με τις λέξεις...είναι ή αδιάβαστος ή δεν ξέρει πως γυρίζει ο κόσμος ή είναι αριστερός Made In Greece ή μεγάλωσε σε οικογένεια ΔΥ ή δεν έφυγε ποτέ απο την Ψαροκώσταινα ή είναι <40 ετών ή όλα μαζί οπότε.... βράσε όρυζον. 

 

Το ωραίο είναι οτι φτάσαμε στα 1308 μηνύματα για να καταλήξουμε στην ουσία. Μετά μου λέτε οτι η Ελλάδα δεν είναι ....πίσω.

 

Λοιπόν μάθημα πρώτο στην Α Λυκείου

 

Αγαπητά μου παιδιά,

 

ο κόσμος γυρίζει επειδή υπάρχει μαύρο χρήμα. Αν το μαύρο χρήμα σταματήσει, η γη σταματάει και τον Γαλιλαίο τον τρώει η μαρμάγκα. Το μαύρο χρήμα βγαίνει από τους κακομοίρηδες του πλανήτη είτε το γνωρίζουν είτε όχι. Το μαύρο χρήμα ονομάζεται άσπρο όταν πάει στις τράπεζες. Το μαύρο χρήμα βγαίνει από τις τράπεζες για να παράγει νέο μαύρο χρήμα. Αν δεν παράγει μαύρο χρήμα, τότε δεν βγαίνει, κάθεται και χάνει. 

 

Παραδείγματα.

 

Ο μηχανικός που φτιάχνει σχολεία θα πεθάνει στην πείνα και νέος εκτός και αν ξεπλένει μαυρο χρήμα. Ο μηχανικός που φτιάχνει πισίνες για να χωρέσουν 50 αιθέριες υπάρξεις, θα πεθάνει αργότερα και θα περάσει καλύτερα. Ο γιατρός που είναι στο ΚΑΤ θα πεθάνει στην πείνα και νέος. Ο γιατρός που κάνει πλαστικές και άλλα τέτοια cosmetics θα πεθάνει αργότερα και θα περάσει καλύτερα. Ο ΚΤΕ πιο εύκολα πληρώνει το πλακάκι 200Ε το τμ παρά αποφασίζει να βάλει C30/37 σε παραθαλάσσιο. 

 

Στο HVAC βασικό μέλημα είναι το φορτίο εφίδρωσης. Αν δεν καταλάβετε πότε παράγεται υψηλό έχετε σοβαρό πρόβλημα και να κοιταχτείτε. Σήμερα υπάρχουν σένσορες που κάνουν θραύση που μετράνε το φορτίο αυτό και ρυθμίζουν ανάλογα το κλίμα. Το φάρμακο με τον μεγαλύτερο τζίρο στον κόσμο είναι το μπλε χαπάκι και σε λίγο θα είναι και το ρόζ. Στην επαρχία η μισή σύνταξη πάει στο μπλε χαπάκι. Το μπλε χαπάκι έχει και τα παρελκόμενα. Το Las Vegas κάνει σε τζίρο τον μισό ΑΕΠ της Ελλάδος. Το άλλο μισό το κάνει τα ερωτικά βοηθήματα.

 

Οι μεγάλες εταιρίες ερωτικών βοηθημάτων πληρώνουν 4-5 φορές περισσότερο τους ερευνητές μηχανικούς από όσο η Arup. Ο μαθηματικός που υπολογίζει την απόδοση των στοιχημάτων παίρνει περισσότερα χρήματα απο ότι ο Πρόεδρος της Αμερικής. 

 

Αν είστε υπεράνω χρημάτων το 2016.... περιμένετε να σας έρθει ο λογαριασμός. Την καλησπέρα μου και καλή Χρονιά. 

Edited by Ροδοπουλος
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Προτάσεις για νεα Θ.Ε.;

 

Μια καμπύλη που να περιγράφει τη μέση επαγγελματική κατάσταση σε συνάρτηση με την ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά βλέπω  οι περισσότεροι ενδιαφέρονται για UK, προφανώς λόγω γλώσσας.

 

Εγώ προσωπικά επειδή δεν βγάζω άκρη εδώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά πλέον την μετανάστευση για Γερμανία, Ποιος έχει εμπειρία από Γερμανία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.