Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

£3k λίρες το χρόνο για μεταπτυχιακό στην Αγγλία?

 

Όπως έλεγε και ένας συνάδελφος/αδερφικός φίλος, Παλιά στο Texas αυτά. Πάλι καλά που πρόλαβες και το έκανες.

 

Πλέον έχουν πάει 7.5k κατά μέσο όρο ακόμα και 10k (Imperial). Με 3k το 2015 παίρνεις πιστοποίηση Prince2 για project management και σου περισσεύουν κάτι ψιλά για να αγοράσεις chicken doner στο γυρισμό.

Σωστά ήμουν τυχερός. Φαντάσου οτι στο bachelor εκει δεν πληρωσα φράγκο για δίδακτρα σαν EU student. Πλέον πληρώνουν όλοι απο οτι μαθαίνω.. Ναι οι τιμες εχουν παρει την ανηφόρα. Daily Travel card 1-4 zones τοτε 4 λίρες Marlboro πακέτο τοτε 4 λίρες.. Σημερα δεν ξερω :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1.Αυτό με τα χιλιάρικα που πέφτουν βροχή θυμίζει λίγο πανέρια στα μπουζούκια.

2.Το να έχεις χρήματα δεν σημαίνει απαραίτητα οτι έχεις και τις ικανότητες να  ανταποκριθείς σε σπουδές Ιδρυμάτων όπως Imperial,MIT, Berkeley etc,ούτε σου εξασφαλίζει γνωριμίες αν είσαι και μαλακοπίτουρας.

3.Όσες συνεντεύξεις πέρασα στην Αγγλία για επίβλεψη, το Imperial που είχε το βιογραφικό μου το έγραφαν στα @@ και φυσικά το έγραψα και εγώ γιατί σε επίπεδο κατασκευής δεν μου πρόσφερε τίποτα.Άρα οι σπουδές θα πρέπει να επιλέγονται ανάλογα τα προσόντα και τις δεξιότητες του καθενός.

4.Σε όλες τις συνεντεύξεις ήθελαν εργασιακή εμπειρία και όχι τίτλους σπουδών.

5.To χρήμα μπορεί να προσφέρει τα πάντα.......εκτός από χαρακτήρα.Ο χαρακτήρας φέρνει τη δουλειά.

 

Αυτά τα λίγα, ας συνεχίσουμε  με τα χιλιάρικα να γουστάρουμε λίγο , είχα καιρό να δω τέτοια νούμερα...

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Στο Delft MSc

 

έχουμε και λέμε

 

2000Ε το χρόνο χ 2 = 4000Ε δίδακτρα.

Διαμονή 1000Ε τον μήνα Χ 24= 240000

 

Σύνολο πολύ επιεικώς 28Κ. Τα φάγαμε λοιπόν τα 30Κ για πλάκα.

 

Ας μην πάμε σε ΜΒ, Κανάδα, ΗΠΑ, Αυστραλία που τα δίδακτρα μόνο κοστίζουν +25Κ.

 

Με τον McRaster δεν διαφωνώ για site engineer αλλα δεν θέλουν όλοι site engineering job. Αν μου πείτε βέβαια ότι όλοι θέλετε και μπορείτε, αλλάζουμε το θέμα και τον τίτλο του νήματος.

 

Η σημαντική διαφορά είναι οτι ενα μεταπτυχιακό στην Ευρώπη σου δίνει ελάχιστες δυνατότητες εργασίας ενω στι ΗΠΑ οι πιθανότητες αλλάζουν εκθετικά. Δεν φταίω εγω και μην βαράτε τον πιανίστα.

Link to comment
Share on other sites

Ροδόπουλε για δίδακτρα λέμε, διότι αν είναι έτσι και βάλω πόσα έφαγα όταν μετακόμισα Κοζανη για σπουδές στο TEI τα 5 χρόνια όταν σπούδαζα, άστο καλύτερα..

Πολλά πανεπιστήμια (μιλάω πάντα για Ολλανδία) σου δίνουν την δυνατότητα να δουλεύεις μια μέρα την εβδομάδα ενώ σπουδάζεις και βγάζεις έτσι κανένα 500ρίκο τον μήνα για υποβοήθηση. Αν είσαι κάτω των 30 μπορείς να πάρεις φοιτητικό δάνειο χωρίς τόκο. Αν δουλεύεις, επειδή φορολόγηση, αυτά που έδωσες στις σπουδές, σου τα δίνουν πίσω.

Έχει πολλές βοήθειες από το κράτος εδώ. Δυνατότητες υπάρχουν, κυνήγι και ψάξιμο θέλει.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά βλέπω  οι περισσότεροι ενδιαφέρονται για UK, προφανώς λόγω γλώσσας.

 

Εγώ προσωπικά επειδή δεν βγάζω άκρη εδώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά πλέον την μετανάστευση για Γερμανία, Ποιος έχει εμπειρία από Γερμανία;

Δες post #847 σ αυτό το thread

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο Delft MSc

 

έχουμε και λέμε

 

2000Ε το χρόνο χ 2 = 4000Ε δίδακτρα.

Διαμονή 1000Ε τον μήνα Χ 24= 240000

 

Σύνολο πολύ επιεικώς 28Κ. Τα φάγαμε λοιπόν τα 30Κ για πλάκα.

 

Κάτι αντίστοιχο σε UK είναι £9k (βάζω μαζί βιβλία και αναλώσιμα και δίδακτρα) και £1k το μήνα Χ 12 μας κάνει σύνολο £21k 

 

Με σημερινή ισοτιμία στο 1,37 πάει 28693.08 euro, το ίδιο πράγμα λοιπόν.

 

Τα Part time σε δίδακτρα βγαίνουν σχεδόν το ίδιο με τα full time (φτάνει να το τελειώσεις σε δύο χρόνια γιατί σαν rule of thumb ισχύει ότι σε χρεώνουν αν έτος το μισό του κόστους ενός full time προγράμματος), τα distance learning τα πληρώνεις ανά module των 15 μονάδων και βγαίνουν πολλές φορές ακριβότερα.

 

Υπάρχει και το Msc Professional Engineering του engineering council που δεν χρειάζεται να σταματίσεις να δουλεύεις μιας και το πρόγραμμα το βασίζουν πάνω στη δουλειά σου. Δίδακτρα περίπου £3.5k το χρόνο

http://www.engineeringgateways.co.uk/

Edited by rootbreaker
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.