Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Sex, Trade and Gambling. The three words driving the Universe for the last 2000 years.

 

Τον τζόγο το 'εκαψα απ'π τα 20 μου χρόνια (A.D.  @1978! (αναγκάστηκα να ζητήσω δανεικά από την φοιτήτρια - εργαζόμενη κοπέλλα μου - μεγάλη ξεφτίλα,  αλλά χάρις σ΄αυτό το γεγονός συνήλθα, της χρωστώ μεγάλη ευγνωμοσύνη για το μάθημα, που ακόμα θυμάμαι!).  Και δεν φαντάζεσαι τι αστέρι είμουν.

Και επιπλέον άλλα τρία στα παραπάνω: Sex, Drugs 'n R'nR

 

Αγαπητά μου παιδιά,

 

ο κόσμος γυρίζει επειδή υπάρχει μαύρο χρήμα. Αν το μαύρο χρήμα σταματήσει, η γη σταματάει και τον Γαλιλαίο τον τρώει η μαρμάγκα. Το μαύρο χρήμα βγαίνει από τους κακομοίρηδες του πλανήτη είτε το γνωρίζουν είτε όχι. Το μαύρο χρήμα ονομάζεται άσπρο όταν πάει στις τράπεζες. Το μαύρο χρήμα βγαίνει από τις τράπεζες για να παράγει νέο μαύρο χρήμα. Αν δεν παράγει μαύρο χρήμα, τότε δεν βγαίνει, κάθεται και χάνει.

Έλα ντε! Και εγώ αυτό λέω. Όχι Ελεύθερη ΟΙκονομία και Μπούρδες!

Να πιούμε καμμιά τσικουδιά με το dpapdpap (και κάποιους αναρχοσυνδικαλιστές) και σίγουρα θα συμφωνήσουμε!!!

 Λες κατι φορές και μεγάλες αλήθειες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια καμπύλη που να περιγράφει τη μέση επαγγελματική κατάσταση σε συνάρτηση με την ηλικία.

 

Για την Ελλάδα ..............σκέψου μια ευθεία γραμμή που εφάπτεται στον άξονα των Χ. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι σε πετυχημένους επαγγελματίες. Ποιά είναι τα επόμενα στάδια μετά την εξεύρεση της δουλειάς? Για το μέσο άνθρωπο, όχι για αυτόν που έχει εξαιρετικά χαρίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Τον τζόγο το 'εκαψα απ'π τα 20 μου χρόνια (A.D.  @1978! (αναγκάστηκα να ζητήσω δανεικά από την φοιτήτρια - εργαζόμενη κοπέλλα μου - μεγάλη ξεφτίλα,  αλλά χάρις σ΄αυτό το γεγονός συνήλθα, της χρωστώ μεγάλη ευγνωμοσύνη για το μάθημα, που ακόμα θυμάμαι!).  Και δεν φαντάζεσαι τι αστέρι είμουν.

Και επιπλέον άλλα τρία στα παραπάνω: Sex, Drugs 'n R'nR

 

Έλα ντε! Και εγώ αυτό λέω. Όχι Ελεύθερη ΟΙκονομία και Μπούρδες!

Να πιούμε καμμιά τσικουδιά με το dpapdpap (και κάποιους αναρχοσυνδικαλιστές) και σίγουρα θα συμφωνήσουμε!!!

 Λες κατι φορές και μεγάλες αλήθειες!!!

 

Τα drugs είναι trade. Το R&R είναι trade. Οι σφαίρες είναι trade. Αυτός που τρώει την σφαίρα είναι κατανάλωση.

 

To Gambling είναι ακριβό γούστο και είτε το κάνεις για να ξεπλύνεις είτε σε ξεπλένουν. 

 

Ασε ρε Μαν 21 τους αναρχοσυνδικαλιστές και αυτοί trade είναι. 

 

Σορρυ guys and girls αλλα δεν έχω ακούσει κανένα μηχανικό ή γιατρό ή δικηγόρο να μην χαίρετε όταν ο πελάτης το κρατάει το χρήμα μαύρο, σε ποσότητα και θέλει να βγάλει "γούστα".  Οταν θα μου βρείτε απο δεξιό μέχρι αναρχοαυτόνομο επαγγελματία που να του πει πίσω ρε λαμόγιο και τράβα αλλού ........να τον βγάλουμε στην Μενεγάκη.

 

....σας το έχω ξαναπεί. Τραβάτε μια βόλτα καμία Χιλή, Κολομβία και Βραζιλία και όταν θα δείτε την φτώχεια απο κοντά θα αναθεωρήσετε πολλές ιδέες περί κομουνισμού, καπιταλισμού και άλλων τραγελαφικών φτερωτών. Το παιχνίδι είναι στημένο πολύ πριν γεννηθεί ο Χριστός.

Link to comment
Share on other sites

Ροδόπουλος,κάτι μου λέει οτι έχεις διαβάσει το "freakonomics", σωστά?

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Freakonomics

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις οκ....καλά τα λέτε αλλά μην το ξεσκίσουμε το θέμα. Ας μείνουμε στην ουσία του θέματος που είναι η εύρεση εργασίας έξω για όποιον ενδιαφέρεται και όχι η κοσμοθεωρία του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

To Gambling είναι ακριβό γούστο και είτε το κάνεις για να ξεπλύνεις είτε σε ξεπλένουν. 

 

Ασε ρε Μαν 21 τους αναρχοσυνδικαλιστές και αυτοί trade είναι. 

 

Σορρυ guys and girls αλλα δεν έχω ακούσει κανένα μηχανικό ή γιατρό ή δικηγόρο να μην χαίρετε όταν ο πελάτης το κρατάει το χρήμα μαύρο, σε ποσότητα και θέλει να βγάλει "γούστα".  Οταν θα μου βρείτε απο δεξιό μέχρι αναρχοαυτόνομο επαγγελματία που να του πει πίσω ρε λαμόγιο και τράβα αλλού ........να τον βγάλουμε στην Μενεγάκη.

 

....σας το έχω ξαναπεί. Τραβάτε μια βόλτα καμία Χιλή, Κολομβία και Βραζιλία και όταν θα δείτε την φτώχεια απο κοντά θα αναθεωρήσετε πολλές ιδέες περί κομουνισμού, καπιταλισμού και άλλων τραγελαφικών φτερωτών. Το παιχνίδι είναι στημένο πολύ πριν γεννηθεί ο Χριστός.

 

Δεν διαφωνούμε (καθόλου μάλιστα... για του λόγου κρίσης σου, και μάλιστα επαυξάυνω)!!! Για τις παραπάνω χώρες που αναφέρεις ... συμφωνώ και επαυξάυνω!

Αλλά την Ταϋλάνδη, Ινδονησία κ.ά.  τις ξεχάσαμε;

Όλες να τις λέμε!

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι σε πετυχημένους επαγγελματίες. Ποιά είναι τα επόμενα στάδια μετά την εξεύρεση της δουλειάς? Για το μέσο άνθρωπο, όχι για αυτόν που έχει εξαιρετικά χαρίσματα.

 

Βρε Georgios

 

γιατί μου κάνεις της ζωή δύσκολη? Ασε τα εξαιρετικά χαρίσματα στην άκρη τα οποία απαιτούν άλλα κόλπα και πιάσε τα βασικά χαρίσματα. Μάθε βρε φίλε 10 πράγματα καλά που τα ξέρουν λίγοι μπας και την παλέψεις την ζωή και δεν περιμένεις να ζήσεις 20 χρόνια με σύνταξη 500Ε όταν για την ΔΕΗ θα θες 500Ε την εβδομάδα. 

 

Το να βρεις τα 10 αυτά πράγματα είναι η μαγκιά και εδώ είναι η διαφορά μεταξύ του μέσα και του έξω. Εκεί έξω αν είσαι τυχερός και σου κόβει θα τα βρεις. Εδω μέσα εξαιρετικά δύσκολο για να μην πω πλέον αδύνατο εκτός ιατρικής. 

 

Υπάρχουν δουλειές που ούτε που τις έχουμε ακούσει στην Ελλάδα και που είναι καθημερινότητα εκεί που υπάρχει χρήμα.

 

Αντε να πω και μια ακόμα αλήθεια διότι με έχετε παρεξηγήσει.

 

Οι Ελληνες επιστήμονες μπορούν να κάνουν πολλά πράγματα στο εξωτερικό διότι έχουν καλό μυαλό. Δεν είναι δύσκολο να σου μάθει κάποιος να παίζεις με δέκα εξισώσεις και 3 λογισμικά για να βγάλεις μια μελέτη για roller-coster που πλέον είναι μόδα και τα μισά "σπιτακια" στο Μαϊάμι έχουν απο ένα και επεκτείνετε σαν τον διάβολο και στα Ευρώπας.

 

Στην Ελλάδα αυτό που δεν θέλουμε να καταλάβουμε είναι οτι

 

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΕΞΩ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΓΟΡΑ

 

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΖΗΤΑΝΕ ΕΞΩ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΘΕΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΥΧΗ

 

Τίποτα λοιπόν δεν είναι δύσκολο αρκεί να μπορείς να δεις παραπέρα απο την πάντοτε μικρή και σε γενικές γραμμές άσχετη με τον υπόλοιπο δυτικό κόσμο, Ελλάδα.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνούμε (καθόλου μάλιστα... για του λόγου κρίσης σου, και μάλιστα επαυξάυνω)!!! Για τις παραπάνω χώρες που αναφέρεις ... συμφωνώ και επαυξάυνω!

Αλλά την Ταϋλάνδη, Ινδονησία κ.ά.  τις ξεχάσαμε;

Όλες να τις λέμε!

 

Δεν παίζει ρόλο αν είναι δεξιά αριστερά πάνω κάτω και επι τα αυτά. Για να ζούνε 10 καλά θα υπάρχουν πάντοτε 1000 που θα πεθαίνουν. Να δεις κάτι αριστερούς που γνωρίζω με IPhone 6 που τους λες βρε βλαμμένα κάτι παιδάκια τα φτιάχνουν που δουλεύουν 15 ώρες την ημέρα και σε κοιτάνε παράξενα λες και κατέβηκες απο τον Αρη και ο αριστερή κυρία σου λέει 

 

έλα βρε Χρήστο πρωτοχρονιάτικα βρήκες να μας τα πεις...ενω κατεβάζει την βασιλόπιτα στο facebook για να την δουν οι άλλες αριστερές ψωνάρες. Υπόψιν, οι αριστερές με τα iPhone δεν ξέρουν απο βασιλόπιτα και φτιάχνουν κέκι διότι δεν γνωρίζουν απο μαγιά, ζυμώματα και άλλα τέτοια. Ξέρεις τι μου έλεγε κάποιος κάργα αριστερός απο την Αργεντινή

 

Οι πολύ πλούσιοι είναι αριστεροί διότι ντρέπονται να πουν οτι είναι δεξιοί και οι φτωχοί δεξιοί ντρέπονται να πουν οτι είναι αριστεροί.        

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Ροδόπουλος,κάτι μου λέει οτι έχεις διαβάσει το "freakonomics", σωστά?

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Freakonomics

 

μπα πρώτη φορά το ακούω αλλα θα το διαβάσω σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.