Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο. Γενικά μιλάω σε αντίστοιχες περιπτώσεις πως μπορεί κάποιος να ξεχωρίζει τις σοβαρές αγγελίες από τις ύποπτες, υπάρχει κάποια ιδέα;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι θα πει ύποπτες? Εκτός από χάσιμο χρόνου τι άλλο έχεις να χάσεις?

Ειδικά για Ευρώπη που στο φινάλε αν σε καλέσουν πας και βλέπεις, αν δεν...επιστρέφεις...

Να μπαίνουν υποψίες όταν ζητάνε λεφτά. Καμμιά σοβαρή εταιρεία recruitment δεν ζητάει χρήματα "για την αίτηση", "για την βίζα" ή για οτιδήποτε. Εκεί μακριά!

Επίσης συνήθως αν σε καλέσουν στην χώρα τους για συνέντευξη σημαίνει ότι κατά 99% πληροίς τα κριτήρια αλλά θέλουν να σε δούνε και από κοντά. Οπότε 99% σου κάνουν τα εισητήρια....

Μικροαπατεωνίσκοι υπάρχουν και σου πουλάνε κατευθείαν το παραμύθι. πχ μου έχει τύχει "recruiter" που "μαγεύτηκε" με το βιογραφικό και μου πρόσφερε δουλειές πολύ υψηλών αποδοχών που και καλά "δεν βγαίνουν στις αγγελίες, τις έχουμε μόνο εμείς..."

Μετά ξεκίνησε το παραμυθάκι ότι το βιογραφικό σου θέλει σουλούπωμα και το Linkedin profile σου κλπ κλπ και μου έβγαλε ένα κοστουμάκι να μην τα πολυλογώ κανένα 500ευρο προκειμένου να "έχω πρόσβαση" σε τέτοιες δουλειές....

 

 

Φίλε john_bar τα 10000$ για 12ετούς εμπειρίας και με έξτρα παροχές χωρίς εμπειρία από GCC που φαίνεται μεγάλος μισθός...Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και αυτοί οι μισθοί αλλά πρόκειται για υπερεξειδικεύσεις με εμπειρία....Κάποτε ήταν καλύτερα εδώ κάτω...Τώρα ξεκινάς από χαμηλά για να γράψεις την εμπειρία στο GCC (η οποία παρεπιπτόντως χρειάζεται σαφώς και δεν είναι μόνο τυπικό προσόν) και μετά ανεβαίνεις σιγά σιγά...

Επίσης, για να συνεχίσω την απάντηση στο ερώτημα του george_t η ζωή στην περιοχή είναι πάρα πολύ ακριβή (από Κατάρ ξέρω αλλά στα Εμιράτα είναι αντίστοιχα αν όχι ακριβότερα...). Φορολογία ειναι μηδενική προς το παρόν αλλά ο "έμμεσος φόρος" σου είναι τα υψηλά ενοίκια και τα σχολικά δίδακτρα (αν έχεις παιδιά)

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Γιάννη, απλά μετέφερα την πληροφορία στον george t, όπως μου την μετέφερε ο άνθρωπος που όντως δουλεύει εκεί

12 χρόνια. Τώρα αν μου είπε ψέμματα τι να σου πω. Απλά μιας και περνάω συχνά από αυτά τα μέρη για δουλειά, ενίοτε

γνωρίζω διάφορους μηχανικούς και τεχνικούς που δουλεύουν εκεί και πάνω στην κουβέντα καμιά φορά αναφέρεται και το

μισθολογικό. Γι αυτόν τον λόγο άλλωστε έφερα και 2 παραδείγματα, με τις τιμές που μου ανέφεραν.

 

Από εκεί και πέρα, σίγουρα υπάρχουν πολλές διακυμάνσεις, και όπως είπα δεν έχω και πλήρη εμπεριστατωμένη εικόνα,

μόνο σποραδικές πληροφορίες από άτομα που έχω γνωρίσει στα UAE.

Link to comment
Share on other sites

Αν δουλέυει κάποιος εκεί 12 χρόνια έχει σημαντική διαφορά από το να έχει 12 χρόνια εμπειρία στην Ελλάδα με αδειοδοτήσεις και να ψάχνει δουλειά στα Εμιράτα...

Από εκεί και πέρα σίγουρα υπάρχουν πολλές διακυμάνσεις και παίζει ρόλο εκτός από την εμπειρία, η εξιδείκευση που ζητάει η εταιρεία, η ανάγκη του ενός ή του άλλου και φυσικά η τύχη! Σημαντικότατη οπωσδήποτε είναι και η γνωριμία-σύσταση...

Link to comment
Share on other sites

Αν δουλέυει κάποιος εκεί 12 χρόνια έχει σημαντική διαφορά από το να έχει 12 χρόνια εμπειρία στην Ελλάδα με αδειοδοτήσεις και να ψάχνει δουλειά στα Εμιράτα...

Από εκεί και πέρα σίγουρα υπάρχουν πολλές διακυμάνσεις και παίζει ρόλο εκτός από την εμπειρία, η εξιδείκευση που ζητάει η εταιρεία, η ανάγκη του ενός ή του άλλου και φυσικά η τύχη! Σημαντικότατη οπωσδήποτε είναι και η γνωριμία-σύσταση...

Όντως έτσι είναι. Από τα παραδείγματα που ανέφερα, ο ένας δουλεύει στα UAE 12 χρόνια, και ο άλλος τα μισά περίπου. 

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις συμφωνώ απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες χώρες των εμιράτων είναι υποχρεωτικό να σου προσφέρουν κατοικία.

Απλά πρέπει να είσαι τυχερός και να ταιριάξεις με πιθανό συγκάτοικο, σε περίπτωση που κατεβαίνεις μονος.

Σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχει η δυνατότητα διαπραγμάτευσης ώστε να σου δώσουν ενα ποσό και να βρείς σπίτι της αρεσκειας σου αντι να μεινεις στα δικά τους.

Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

Συγκατοικηση λεει ο ενας....Στα 40 σου και στα 50 σου

 

Εμιρατα στους 50 deg.C λεει ο αλλος.....

 

Αραγε ποσοι απο εσας χτυπατε το κεφαλι σας στον τοιχο που δεν βαλατε ιατρικη;;;;;;;;;;

 

Η' εστω πυροσβεστικη, λιμενικο;;;;;;;;;;;;;;;;

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Ανεμόνα, στην τελική δεν είναι πουθενά τόσο τραγικά τα πράγματα.

Δύσκολα ναι σίγουρα, μπρώ να στο επιβεβαιώσω αυτό. Πχ. το να δουλεύεις

σε ambient temperature 58-60οC (μετρημένο) και η φόρμα εργασίας σου να ζυγίζει

κάτι κιλά απ τον ιδρώτα και να την νιώθεις σαν πανοπλία επάνω σου  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:

(σχεδόν είχα λιποθυνήσει εκείνες τις μέρες, και παρόλο που έχω πολύ καλή φυσική

κατάσταση) είναι ένα θεματάκι.

 

Απ' την άλλη όμως δεν πρέπει να αναιρούμε το γεγονός ότι καλές δουλείες για μηχανικούς

γενικά βρίσκονται σε τέτοια μέρη και γενικά σε υποανάπτυκτες χώρες που βρίσκονται στην

ανάπτυξη και τρέχουν αρκετά έργα υποδομής (ποσοστιαία και συγκριτικά με τα ανεπτυγμένα

κράτη). Όπως και να έχει είναι μια επιλογή, όχι ότι δεν υπάρχουν καλές δουλειές πχ. Ευρώπη,

αλλά συγκριτικά πάλι υπάρχουν περισσότερες διαθέσιμες θέσεις σε τέτοιες χώρες, άρα οι πιθανότητες

αυξάνονται.

 

Πολλοί συνάδελφοι και συμπατριώτες μας έχουν βρεί δουλειά UAE, Qatar, κτλ. Πχ. παίζει να περπατάς

στον δρόμο στα UAE, ή να βγείς σε καμιά απ' τις πιο international καφετέριες και ν' ακούσεις Ελληνικά

(και δεν εννοώ από Έλληνες τουρίστες, που ούτως ή άλλως είναι πάμπολλοι στα UAE, - άλλο ανεξιχνίαστο

φαινόμενο αυτό αλλα οκ - ιδίως Χριστούγεννα), αλλά από εργαζόμενους εκεί. Πολιτικοί μηχανικοί, μηχανολόγοι,

ιατροί, εργαζόμενοι ασχολούμενοι στον τομέα της υγείας γενικα κτλ. αρκετός κόσμος.

 

Τι να γίνει, «O tempora, o mores!», προσαρμογή στα δεδομένα και στις καταστάσεις λοιπόν.  Και ο άνθρωπος,

ακόμα και σήμερα είναι ένα απόλυτα προσαρμοστικό "ζώο". Πόσο μάλλον και έξυπνοι υποτίθεται άνθρωποι

που θεωρούνται οι μηχανικοί, ε τι στο καλό, θα τα καταφέρουν παντού υποτίθεται. Και όπως είπα

δεν πέθανε και κανείς, όλα είναι θέμα equal trade, κάτι δίνεις κάτι παίρνεις σ αυτήν την ζωή.

 

Υ.Γ. 

Όχι δεν χτυπάω το κεφάλι μου που δεν έβγαλα ιατρική. Το βύσινο να μένει, φοβάμαι και τρέμω στην

θέα και την ιδέα μόνο από τις βελόνες και τα νυστέρια.  :mrgreen: Δεν είναι για μας τους μηχανικούς αυτά.

Είμαστε ευαίσθητοι άνθρωποι.  8-) Άσε που λατρεύουμε και γουστάρουμε τρελά και το επάγγελμα

που επιλέξαμε να κάνουμε.

 

Πυροσβεστική, αστυνομία, λιμενικό το ίδιο. Για κανέναν απλύτως λόγο και ποτέ σε σώμα ασφαλείας το οποίο να 

απαιτεί επαφή με πολίτες. Εξαίρεση αποτελεί μόνο ο στρατός, αλλά και πάλι για κανέναν λόγο στον Ελληνικό.

Αλλά και αυτό είναι άλλη κουβέντα.

 

Πες με οπαδό της μιζέριας, αλλά πλέον έχω συνηθίσει, κι αν δεν πάω για κανένα

10ημερο το μήνα για δουλειά προς middle east ή S/SE Asia κάπως μου φαίνεται.

Το ίδιο ισχύει και για πολλούς άλλους του σιναφίου μας σε πληροφορώ.

Edited by john_bar
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Ανεμόνα, στην τελική δεν είναι πουθενά τόσο τραγικά τα πράγματα.

Δύσκολα ναι σίγουρα, μπρώ να στο επιβεβαιώσω αυτό. Πχ. το να δουλεύεις

σε ambient temperature 58-60οC (μετρημένο) και η φόρμα εργασίας σου να ζυγίζει

κάτι κιλά απ τον ιδρώτα και να την νιώθεις σαν πανοπλία επάνω σου  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:

(σχεδόν είχα λιποθυνήσει εκείνες τις μέρες, και παρόλο που έχω πολύ καλή φυσική

κατάσταση) είναι ένα θεματάκι.

 

Απ' την άλλη όμως δεν πρέπει να αναιρούμε το γεγονός ότι καλές δουλείες για μηχανικούς

γενικά βρίσκονται σε τέτοια μέρη και γενικά σε υποανάπτυκτες χώρες που βρίσκονται στην

ανάπτυξη και τρέχουν αρκετά έργα υποδομής (ποσοστιαία και συγκριτικά με τα ανεπτυγμένα

κράτη). Όπως και να έχει είναι μια επιλογή, όχι ότι δεν υπάρχουν καλές δουλειές πχ. Ευρώπη,

αλλά συγκριτικά πάλι υπάρχουν περισσότερες διαθέσιμες θέσεις σε τέτοιες χώρες, άρα οι πιθανότητες

αυξάνονται.

 

Πολλοί συνάδελφοι και συμπατριώτες μας έχουν βρεί δουλειά UAE, Qatar, κτλ. Πχ. παίζει να περπατάς

στον δρόμο στα UAE, ή να βγείς σε καμιά απ' τις πιο international καφετέριες και ν' ακούσεις Ελληνικά

(και δεν εννοώ από Έλληνες τουρίστες, που ούτως ή άλλως είναι πάμπολλοι στα UAE, - άλλο ανεξιχνίαστο

φαινόμενο αυτό αλλα οκ - ιδίως Χριστούγεννα), αλλά από εργαζόμενους εκεί. Πολιτικοί μηχανικοί, μηχανολόγοι,

ιατροί, εργαζόμενοι ασχολούμενοι στον τομέα της υγείας γενικα κτλ. αρκετός κόσμος.

 

Τι να γίνει, «O tempora, o mores!», προσαρμογή στα δεδομένα και στις καταστάσεις λοιπόν.  Και ο άνθρωπος,

ακόμα και σήμερα είναι ένα απόλυτα προσαρμοστικό "ζώο". Πόσο μάλλον και έξυπνοι υποτίθεται άνθρωποι

που θεωρούνται οι μηχανικοί, ε τι στο καλό, θα τα καταφέρουν παντού υποτίθεται. Και όπως είπα

δεν πέθανε και κανείς, όλα είναι θέμα equal trade, κάτι δίνεις κάτι παίρνεις σ αυτήν την ζωή.

 

Υ.Γ. 

Όχι δεν χτυπάω το κεφάλι μου που δεν έβγαλα ιατρική. Το βύσινο να μένει, φοβάμαι και τρέμω στην

θέα και την ιδέα μόνο από τις βελόνες και τα νυστέρια.  :mrgreen: Δεν είναι για μας τους μηχανικούς αυτά.

Είμαστε ευαίσθητοι άνθρωποι.  8-) Άσε που λατρεύουμε και γουστάρουμε τρελά και το επάγγελμα

που επιλέξαμε να κάνουμε.

 

Πυροσβεστική, αστυνομία, λιμενικό το ίδιο. Για κανέναν απλύτως λόγο και ποτέ σε σώμα ασφαλείας το οποίο να 

απαιτεί επαφή με πολίτες. Εξαίρεση αποτελεί μόνο ο στρατός, αλλά και πάλι για κανέναν λόγο στον Ελληνικό.

Αλλά και αυτό είναι άλλη κουβέντα.

 

Πες με οπαδό της μιζέριας, αλλά πλέον έχω συνηθίσει, κι αν δεν πάω για κανένα

10ημερο το μήνα για δουλειά προς middle east ή S/SE Asia κάπως μου φαίνεται.

Το ίδιο ισχύει και για πολλούς άλλους του σιναφίου μας σε πληροφορώ.

 

Εμενα παλι το ξαδερφακι μου, δουλευει 7:00-15:00 παει σπιτι του, τρωει σαν ανθρωπος, κοιμαται, παιζει με τα παιδακια του, παει την βολτιτσα του στον φλοισβο με εναν φρεντο στο χερι, ...και κυριως διχως αγχος....αδειος απο αγχος και ευθυνες...

 

Και απο μισθο;;;;;; Οσα χρειαζονται για να ζει αξιοπρεπως την οικογενεια του....Εργαζεται σε σωμα που ανεφερα παραπανω....

 

Εσυ γυρνα με μια βαλιτσα στα χερια, να συγκατοικεις/τρως/βγαινεις για διασκεδαση με τον αχμεντ και τον σαλίμ και να ζεις το ονειρο σου...του μηχανικου................................

 

ΜΠΕΝ ΧΟΥΡ

Edited by ANEMONA
  • Upvote 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

ANEMONA ο κάθε άνθρωπος ζει μέσα απο διαφορετικά πράγματα.

Αρκετοί μηχανικοί ΔΕΝ θα μπορούσαν ποτέ να είναι σε σώματα ασφαλείας. Η Ιατρική είναι άλλο πράγμα, ασε που έχει και μεγαλύτερη βάση απο τις περισσότερες σχολές μηχανικών.

Προσωπικά αν ήμουν σε σώμα ασφαλείας θα βαριόμουν και θα μισούσα τον εαυτό μου. Δεν λέω πω αυτό είναι το σωστό ή ότι έγω είμαι καλύτερος και όσοι είναι στα σώματα ασφαλείας είναι υποδιέστεροι. Απλά ο καθένας έχει τις παραξενιές του.
Επομένως συγχαρητήρια στον ξάδερφο σου και χαίρομαι που έχει τόσο καλή ζωή.
Για εμένα όμως, η ζωή θα ήταν κάπως βαρετή αν το έκανα αυτό. Και ξαναλέω δεν το λέω υποτιμητικά, απλά αυτή την λόξα έχω σαν χαρακτήρας.

Και ναι για μένα είναι το όνειρο μου να ταξιδεύω σε χώρες που έχουν ανάγκη και να δίνω τεχνικές λύσεις.

Edited by Ήρωνας
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.