Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΙσθωτός ή Ελεύθερος Επαγγελματίας ? Γρήγορη Βοήθεια


Recommended Posts

Καλησπέρα . Μια βοήθεια θέλω μια και τους τελευταίους 2,5 μήνες ήμουν χωρίς δουλεια. Μου προσφέρθηκε μία θέση με 2 εναλλακτικές

 

Είτε ως ΜΙσθωτός με μεικτό ποσο 1800 (x14)

ειτε ως

Ελεύθερος Επαγγελματίας με μεικτό ποσο 2600+ΦΠΑ (x12). Σε αυτη την περίπτωση μου δινουν και 22 μερες αδεια πληρωμένη.

 

Τι με συμφερει απο τα δυο?

Ως μισθωτός (δούλευα πάντα ώς μισθωτός) ξέρω ότι θα υπάρχει ασφάλεια , αλλά ξέρω εγώ εαν αύριο καταργηθεί ο 13-14 μισθός τι γινεται. απο την άλλη εαν γινει κατι θα παρω αποζημιωση απόλυσης και επιδομα ανεργείας

 

απο την αλλη ως Ελεύθερος Επαγγελματίας θα μου κανουν την παρακρατηση φορου 20% και θα πληρωνω εγω τις εισφορες μου στο ΤΣΜΕΔΕ ( που αναλογικα ειναι χαμηλοτερες απο οτι ως μισθωτος που θα πληρωνα και ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ). θα μπορω καποια εξοδα να τα βαλω σαν εππαγγελματικα που θα μου μειωνουν το φορο .Επειδη δεν εχω κανει ποτε εναρξη επαγγελματος θα χρειαστει να πληρωνω το 500 ευρο η απαλλασεται για τα 5 πρωτα χρονια?με την εκτακτη εισφορα τι γινεται?

 

τι προτεινεται απο τα δυο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορώ να σου πω τι να επιλέξεις, αλλά στην απόφασή σου συνυπολόγισε το ότι οι εισφορές ελ. επαγγελματιών μηχανικών, αναμένεται να έχουν αρκετά σημαντική αύξηση, σύμφωνα με περσινούς νόμους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

Επειδη δεν εχω κανει ποτε εναρξη επαγγελματος θα χρειαστει να πληρωνω το 500 ευρο η απαλλασεται για τα 5 πρωτα χρονια?με την εκτακτη εισφορα τι γινεται?

 

τι προτεινεται απο τα δυο?

Ευχαριστώ

 

Αυτή την απορία έχω κι εγώ. Έκανα έναρξη πέρσυ τέτοιο καιρό πάνω-κάτω. Είμαι υποχρεωμένος τώρα να πληρώσω έκτακτη εισφορά; Ή κάποιο άλλο χαράτσι;

Link to comment
Share on other sites

Ως μισθωτός (δούλευα πάντα ώς μισθωτός) ξέρω ότι θα υπάρχει ασφάλεια , αλλά ξέρω εγώ εαν αύριο καταργηθεί ο 13-14 μισθός τι γινεται. απο την άλλη εαν γινει κατι θα παρω αποζημιωση απόλυσης και επιδομα ανεργείας

 

Να διαλέξεις να εργασθείς ως μισθωτός κι ας χάσεις 13ο και 14ο μισθό κάποια στιγμή.

 

Ήμουν υπάλληλος και με ανάγκασαν να γίνω ελεύθερος επαγγελματίας για να κάνουν τα αφεντικά ότι θέλουν (ωράριο, μισθός, απαιτήσεις, μη έγκαιρη πληρωμή φπα κ.α.)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου λένε για 400 χ5 και πάλι δεν τους κάνω.

 

Σου έδωσαν "προσφορά" μισθού και παρ'όλα αυτά σου είπαν ότι δεν τους κάνεις; Μπορείς να καταλάβεις "σοβαρότητα" εταιρείας και μόνο από αυτό...

400€Χ5 δεν είναι μισθός. Επίδομα για τα ...εισητήρια του μετρό είναι. Κάτσε σπίτι σου καλύτερα να γλυτώσεις και το πρωινό ξύπνημα και τη ζέστη καλοκαιριάτικα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Μια βοήθεια θέλω μια και τους τελευταίους 2,5 μήνες ήμουν χωρίς δουλεια. Μου προσφέρθηκε μία θέση με 2 εναλλακτικές

 

Είτε ως ΜΙσθωτός με μεικτό ποσο 1800 (x14)

ειτε ως

Ελεύθερος Επαγγελματίας με μεικτό ποσο 2600+ΦΠΑ (x12). Σε αυτη την περίπτωση μου δινουν και 22 μερες αδεια πληρωμένη.

 

Τι με συμφερει απο τα δυο?

Ως μισθωτός (δούλευα πάντα ώς μισθωτός) ξέρω ότι θα υπάρχει ασφάλεια , αλλά ξέρω εγώ εαν αύριο καταργηθεί ο 13-14 μισθός τι γινεται. απο την άλλη εαν γινει κατι θα παρω αποζημιωση απόλυσης και επιδομα ανεργείας

 

απο την αλλη ως Ελεύθερος Επαγγελματίας θα μου κανουν την παρακρατηση φορου 20% και θα πληρωνω εγω τις εισφορες μου στο ΤΣΜΕΔΕ ( που αναλογικα ειναι χαμηλοτερες απο οτι ως μισθωτος που θα πληρωνα και ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ). θα μπορω καποια εξοδα να τα βαλω σαν εππαγγελματικα που θα μου μειωνουν το φορο .Επειδη δεν εχω κανει ποτε εναρξη επαγγελματος θα χρειαστει να πληρωνω το 500 ευρο η απαλλασεται για τα 5 πρωτα χρονια?με την εκτακτη εισφορα τι γινεται?

 

τι προτεινεται απο τα δυο?

Ευχαριστώ

 

Πρωτίστως σε ...συμφέρει να έχεις δουλειά!!!! Να είσαι στους τυχερούς.

Δευτερευόντως, τίποτε από όλα όσα γνωρίζαμε μέχρι σήμερα σχετικά με τον "τύπο και το είδος" της σχέσης εργασίας μας δεν είναι και δεν πρόκειται να είναι ίδιο τα επόμενα χρόνια!!!

Παλιότερα, θα σου έλεγα σε συμφέρει να είσαι μισθωτός. Σίγουρα λεφτά, σίγουρη ασφάλιση, σίγουρα ένσημα, λιγότερα άγχη κ.λπ.

Βεβαίως, αν η "ιδοσυγκρασία" σου επιβάλλει να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, τότε σε συμφέρει να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας. Σταθερή πηγή εισοδήματος κι όταν σε παίρνει κάνεις και κάτι άλλο και εισπράττεις παραλλήλως, αλλά, όχι αποζημίωση, όχι σιγουριά, εφορίες, φόροι, ΦΠΑ, πρόστιμα, βιβλία, λογιστές κ.λπ.

 

Τα επόμενα χρόνια "οι δουλειές θα περιοριστούν".

Τα 1.800 μικτά του μισθωτού θα καταλήξουν 500 καθαρά....

Τα 2.600 (+ΦΠΑ) θα φτάσουν κάπου στο ίδιο επίπεδο....

κ.λπ.

κ.λπ.

 

Τελικά, δεν είναι το ύψος και το είδος της αμοιβής που σου προτείνεται η πρώτη σου προτεραιότητα!!!

Δεν μπορείς και δεν πρέπει ν' αποφασίσεις μόνο γι' αυτό!!!

Βάλε και τον παράγοντα της "επιθυμητής ή προβλεπόμενης χρονικής διάρκειας" της συνεργασίας αυτής.

Αυτό θα σε οδηγήσει σε ....ασφαλέστερους "δρόμους" και αποφάσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.