Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκιάσεις


Inzaghi

Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω φάει ένα κολληματάκι. Θα θελα τη βοήθειά σας.

 

Στη σκίαση από ορίζοντα έχω στα 10μ κτίριο ύψους 5μ πάνω απ' τη στάθμη μου, ενώ στα 30μ. έχω ένα ψηλότερο κτίριο, 15μ πάνω απ' τη στάθμη μου.

Πως θα σταθμίσω τις 2 σκιάσεις, ώστε να προκύψει η σκίαση από ορίζοντα του τοίχου που μελετώ;

Link to comment
Share on other sites

Δε θα σταθμισεις.

Θα δεις ποιο απο τα 2 κτηρια δημιουργει παραπανω σκιαση και αυτο θα λαβεις υποψιν σου...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω φάει ένα κολληματάκι. Θα θελα τη βοήθειά σας.

 

Στη σκίαση από ορίζοντα έχω στα 10μ κτίριο ύψους 5μ πάνω απ' τη στάθμη μου, ενώ στα 30μ. έχω ένα ψηλότερο κτίριο, 15μ πάνω απ' τη στάθμη μου.

Πως θα σταθμίσω τις 2 σκιάσεις, ώστε να προκύψει η σκίαση από ορίζοντα του τοίχου που μελετώ;

Δε θα σταθμισεις.

Θα δεις ποιο απο τα 2 κτηρια δημιουργει παραπανω σκιαση και αυτο θα λαβεις υποψιν σου...

Συμφωνώ με inzaghi, όμως σύμφωνα με τα νούμερα που δίνεις και τα δύο κτίρια σχηματίζουν ακριβώς την ίδια σκιά γιατί σχηματίζουν ακριβώς την ίδια εφαπτομένη (όμοια τρίγωνα)

Link to comment
Share on other sites

1.Για πληρως ασκιαστη οροφη βαζουμε 1/1/1/1/0.9/0.9;

2.Επισης για ανοιχτοχρωμη μονωση α=0.65 ε=0.80:

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

1. Βάζουμε 1/1/0,9/0,9/1/1 αλλά με την προϋπόθεση ότι το U είναι μικρότερο ή ίσο με 0,6

2. Και εγώ αυτό θα έβαζα στο α και ε

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

μιλαω για οροφη ,οχι για κατακορυφα στοιχεια/το αποτελεσμα με αυτα που προτεινω εγω ειναι το ιδιο και πιστευω οτι ειναι πιο κοντα στη πραγματικοτητα μια και τα εμποδια ειναι πλευρικα κατα την "ξαπλωτη "εννοια...τι να βαλω λοιπον ,ολα μοναδα ,αφου εχω U=1.05;

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα λίγο στην σελ. 70 της ΤΟΤΕΕ 1 και θα δείς που αναφέρει και για τις επιστεγάσεις.

Εγώ παντως αν δεν υπαρχει κάποια ιδιαίτερη σκίαση στην οροφή βαζω μονάδα.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Μοναδες κι εγω.

Αν ειναι τμημα εξωστη του ανω οροφου, το οποιο εχε επιστεγαση, βαζω 1/1/0,3/0,3/1/1

Και αν εχει τεντα 1/1/1/0,3/1/1

Link to comment
Share on other sites

@antloukidis

 

Τα νούμερα του παραδείγματος ήταν τυχαία. Έτσι από βιασύνη προέκυψαν και τα όμοια τρίγωνα.

Πάντως το συμπέρασμα είναι ότι στις διαφορετικές γωνίες κρατάμε τη μεγαλύτερη που σκιάζει κ περισσότερο, όπως λέει κ ο inzaghi.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.