Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκιάσεις


Inzaghi

Recommended Posts

Προσωπικα, λαμβανω υποψη μου τις σκιασεις απο δεντρα, με το αναλογο υψος πανω απο την πλακα δαπεδου μου και την αποσταση τους, χονδρικα, απο τον τοιχο.

Δε με απασχολει αν το χειμωνα ριξει τα φυλλα του και τα κλαδια δε σκιαζουνε, ουτε αν του χρονου ψηλωσει κι αλλο και μειωθει ο συντελεστης σκιασης.

Εκεινη τη στιγμη που διενηργησα την αυτοψια σε αυτην την κατασταση τα βρηκα.

Αν απεναντι εχει ενα κτηριο υπο κατεδαφιση και εγω ειμαι στο αγωνειο κι αυτο σκιαζει δε θα το υπολογισω επειδη μπορει να πεσει να το οικοπεδο να δοθει αντιπαροχη?

 

Τους μικρους φωταγωγους τους δινω μηδενικους συντελεστες σκιασης, ειδικα αν ειμαι χαμηλα...

Προβολο δεν εχουν, εχουν ομως κατι τζαμακια τα οποιοα ειτε μαυριζουν ειτε γεμιζουν μπιχλα και δε μπαινει ακτινα ηλιου που να χτυπας τον κωλο σου κατω...

Για ποια διαχυτη εμμεση ηλιακη ακτινοβολια μιλαμε?

Και γιατι να μην παρω 0,3 συντελεστες σκιασης προς ΜΘΧ διαδρομων και κλιμακοστασιοων οταν εχουν κουφωματα μεγαλα απο τα οποια πραγματικα μπαινει ηλιος?

 

Γενικα υπαρχουν ασαφειες που νομιζω κανεις δε μπορει να σου δωσει σαφεις κατευθυντηριες σε ενδεχομενο ελεγχο, αρκει να εχεις τεκμηριωση του λογου για τον οποιο ελαβες αυτα σου τα δεδομενα...

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να μην παρω 0,3 συντελεστες σκιασης προς ΜΘΧ διαδρομων και κλιμακοστασιοων οταν εχουν κουφωματα μεγαλα απο τα οποια πραγματικα μπαινει ηλιος?

 

Αυτό και εγώ δεν το καταλαβαίνω...Πολλές φορές το κλιμακοστάσιο έχει περισσότερο φως από φωταγωγό... Γιατί πρέπει στο πρώτο να βάζω μηδέν και στο δεύτερο να υπολογίζω? Προσωπικά βάζω μηδέν και στα 2, εκτός αν έχω διαμέρισμα στον τελευταίο....

Link to comment
Share on other sites

Εδω ρε συ ειχα διαδρομο ΜΘΧ εκω απο διαμερισμα που απεναντι δεν ειχε τοιχο αλλα τζαμαριες και επεφτε ηλιος καθ ολη τη διαρκεια της μερας...

Κι εγω αυτο πρεπει να το λαβω με μηδενικους συντελεστες...

Σε αυτην την περιπτωση εγω ομιζω υπολογισα κανονικα....

Αλλα γενικα ΜΘΧ και φωταγωγοι, οταν ειναι μικροι σε παλιες κατασκευες -κυκλοφορουν και ως σκοταγωγοι- παιρνουν μηδενικους συντελεστες για μενα...

Link to comment
Share on other sites

Επισυνάπτω ένα σχεδιάκι της Κνωσσού που κυκλοφορεί στο fb...

Ουσιαστικά αν ο ένας συντελεστής εμφανιστεί μηδενικός τότε ο τοίχος υπολογίζεται ως πλήρως σκιασμένος. Δε μπορεί να σκιάζεται μόνο πλευρικά δηλαδή όπως ο πλευρικός τοίχος της εισόδου πολυκατοικίας ή φωταγωγούς όπως λέει και ο Inzaghi;

post-17031-0-58335000-1351641997_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενας συντελεστης απο μονος του δεν προκειται να εμφανιστει μηδενικος ποτε...

Οτι προβολο και να εχεις, οτι υψος στην οριζοντα, θα σου δωσει καποια ελαχιστη σκιαση, αναλογως προσανατολισμου.

Οι υπολοιποι 2 συντελεστες θα προκυψουνε απο τα υπολοιπα εμποδια κανονικα....

Τωρα, ενταξει, αν εχεις προβολο 5 μετρα και στο τελος των 5 μετρων εφαπτομενικα εναν τοιχο ισουψη με τον προς μελετη τοιχο, αγγιζεις δραματικα το 0 αλλα πολλα θα εξαρτηθουνε απο τον προσανατολισμο διοτι ο ηλιος μπορει να εισερχεται πλευρικως...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω... τις σκιάσεις που δημιουργούνται από τα "σπασίματα" της κάτοψης πώς τις αντιμετοπίζετε? Δηλαδή αν έχουμε Η/Χ σε εσοχή, ο απέναντι τοίχος της εσοχής δημιουργεί σκίαση από ορίζοντα?

Link to comment
Share on other sites

Ενας συντελεστης απο μονος του δεν προκειται να εμφανιστει μηδενικος ποτε...

 

Σωστό αλλά πρακτικά μηδέν. Ιδιαίτερα μετά τον πολλαπλασιασμό. Εγώ προσωπικά υπολογίζω κανονικά τα πάντα απλά δε με καλύπτει αυτό που βγαίνει στο τέλος.

 

Να ρωτήσω... τις σκιάσεις που δημιουργούνται από τα "σπασίματα" της κάτοψης πώς τις αντιμετοπίζετε? Δηλαδή αν έχουμε Η/Χ σε εσοχή, ο απέναντι τοίχος της εσοχής δημιουργεί σκίαση από ορίζοντα?

 

Όπως λέει και ο Inzaghi μάλλον πλευρικά εισέρχεται ο ήλιος εκεί.

Σε ημιυπαίθριο μπορεί να έχεις σκίαση στην οροφή του από διπλανό τοίχο του αμέσως επόμενου ορόφου που συνεχίζει προς τα πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Επισυνάπτω ένα σχεδιάκι της Κνωσσού που κυκλοφορεί στο fb...

Ουσιαστικά αν ο ένας συντελεστής εμφανιστεί μηδενικός τότε ο τοίχος υπολογίζεται ως πλήρως σκιασμένος.

Πραγματι είναι πρόβλημα, που πιστεύω λύνεται αν η περιοχή διακύμανσης των συντελεστών αντί να είναι 0 - 1, θα έπρεπε να ήταν 1 - 10.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης "δάσος" ολόκληρο πχ το οποίο καλύπτει μια πλευρά μπορείς να το υπολογίσεις. Εδώ τίθενται και άλλα ερωτήματα περί "μόνιμης" σκίασης όπως συμβαίνει στις τέντες (τις οποίες μπορεί εγώ να τις έχω κλειστές όλο το χρόνο μπορεί όμως εσύ να τις έχεις ανοιχτές). Αν το δέντρο το κόψουν τον επόμενο μήνα εσένα αν έρθει να σε ελεγξει κάποιος θα πεις έβαλα 0,3 σκίαση γιατί εδώ πριν υπήρχε ένα δέντρο "ίσα με εκεί πάνω";

 

Σε καμμια περιπτωση δεν περνω υπ οψην μου τις συνηθειες του χρηστη... κλειστα ανοιχτα παραθυρα τεντες κλπ

ετυχε περιπτωση τωρα με την κριση που μου λενε δεν αναβουμε καυστηρα ειμαστε με ac

τα υπολογισα κανονικα θερμανση με λεβητα εβαλα ποσοστο στο acκαι ψυξη μονο με ac ( λογικο )

 

 

Όμως έτσι Λάμπρο, είναι σαν να μη λαμβάνεις υπόψη το βιοκλιματικό σχεδιασμό όσον αφορά τη φύτευση.

 

φιλε κοιτα να δεις σωστα τα σχολια περι δασους κλπ, οταν κανω μελετη κενακ τα υπολογιζω ολα

στο πεα αναλογα, ισως με τις μανταρινιες να μουν υπερβολικος αλλα πχ αν εχεις μια καμιναδα 40χ40 υψους 1μιση μετρο

σε δωμα 500τμ αξιζει να βαλεις σκιαση? κατα περιπτωση οπως ο ιντζακι παω

 

Αυτό και εγώ δεν το καταλαβαίνω...Πολλές φορές το κλιμακοστάσιο έχει περισσότερο φως από φωταγωγό...

 

αλλο φως αλλο ανακλωμενες ακτινοβολιες

αν εχεις πχ εξωτερικο τοιχο προς βορρα πχ κατω απο λοφο πχ καραφλο τελειως οπως στο λαγονησι καποιες περιοχες σουνιο κλπ

εκει μπορεις να βαλεις ποσοστο στην ανακλωμενη εμμεση ακτυνοβολια και για καποιες ωρες ( με βημα μισαωρου και μικροτερο)

τωρα μεσα σε διαδρομους και φωταγωγους... ειναι σα να παιζεις 4μπαλο γαλλικο......... ξερα 0

αλλιως πρεπει να υπολογισεις την καθε διαθλαση και τι ενεργεια χανεται σε καθε "σποντα" νομιζω δεν αξιζει τον κοπο.

 

και για μενα το μεγα λαθος του ολου κενακ ειναι το ... μηνιαιο βημα... αυτο και μονο φτανει να σκισει τα παντα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Εδω ρε συ ειχα διαδρομο ΜΘΧ εκω απο διαμερισμα που απεναντι δεν ειχε τοιχο αλλα τζαμαριες και επεφτε ηλιος καθ ολη τη διαρκεια της μερας...

Κι εγω αυτο πρεπει να το λαβω με μηδενικους συντελεστες...

Σε αυτην την περιπτωση εγω ομιζω υπολογισα κανονικα....

Αλλα γενικα ΜΘΧ και φωταγωγοι, οταν ειναι μικροι σε παλιες κατασκευες -κυκλοφορουν και ως σκοταγωγοι- παιρνουν μηδενικους συντελεστες για μενα...

Και πολύ καλά έκανες και υπολόγισες σκιάσεις αντί για πλήρη σκίαση. Υπάρχει και η κοινή λογική.

 

φιλε κοιτα να δεις σωστα τα σχολια περι δασους κλπ, οταν κανω μελετη κενακ τα υπολογιζω ολα

στο πεα αναλογα, ισως με τις μανταρινιες να μουν υπερβολικος αλλα πχ αν εχεις μια καμιναδα 40χ40 υψους 1μιση μετρο

σε δωμα 500τμ αξιζει να βαλεις σκιαση? κατα περιπτωση οπως ο ιντζακι παω

Όχι βρε OTTO, δεν λογαριάζεις σκίαση από καμινάδα. Μην τρελαθούμε δηλαδή. Θα λογάριαζα όμως τη σκίαση αυτή σε ηλιακούς συλλέκτες (αν τους επηρέαζε).

Για το μηνιαίο βήμα, δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για το αν είναι λάθος αντιμετώπιση κι αν θα έπρεπε να ακολουθηθεί άλλη μέθοδος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.